Rogaliki drożdżowe z powidłami
Rogaliki drożdżowe są proste w przygotowaniu. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki, wyrobić ciasto przez kilka minut, odstawić do wyrośnięcia a następnie rozwałkować ciasto i zawinąć rogaliki.
Chociaż są bardziej czasochłonne niż rogaliki kruche (czas wyrastania) to i tak cieszą się dużą popularnością. Są bardziej wytrawne w smaku (bez lukru) i mają mniej kalorii. Idealne na imprezę, do szkoły czy pracy. Nie kruszą się, można wziąć je w rękę i szybko zjeść bez brudzenia talerzyka :p.
Jeżeli chcesz przygotować rogaliki bez drożdży sprawdź mój przepis na kruche rogaliki z powidłami.
Czym nadziać rogaliki drożdżowe?
Rogaliki mogą być nadziane powidłami, dżemem, marmoladą, nutellą, serem lub owocami. Możesz też przygotować rogaliki bez nadzienia lub dodać do ciasta startą czekoladę lub groszki czekoladowe.
Ciasto samo w sobie nie jest słodkie, może być wykorzystane do przygotowania np. pasztecików z kapustą i grzybami czy mięsem.
Co zrobić żeby dżem nie wypływał z rogalików?
Po pierwsze, staraj się użyć gęstego farszu bez żelatyny, która rozpuści się podczas pieczenia. Najlepsze będą powidła lub marmolada. Po drugie nie nakładaj zbyt dużo nadzienia – 1 łyżeczka wystarczy. Po trzecie zaklej brzegi rogalików tak aby nigdzie nie było żadnej dziurki, którą nadzienie mogłoby wypłynąć.
Jak piec rogaliki?
Rogale pieczemy w temperaturze 180 °C (bez termoobiegu tylko grzałka górna i dolna) przez ok. 25 minut aż będą złociste. Aby rogaliki były błyszczące przed pieczeniem smarujemy je żółtkiem z mlekiem.
Czym zastąpić jajko do posmarowania ciasta?
Ciasto możesz posmarować samym żółtkiem, samym mlekiem, wodą z cukrem lub masłem.
Jak zawijać rogaliki drożdżowe?
Rogaliki możesz zawinąć na 2 sposoby, z koła lub z kwadratu.
Z koła: rozwałkuj ciasto w kształcie koła, wytnij z niego trójkąty (jak pizza) nałóż nadzienie u podstawy trójkąta (z brzegu koła) i zawijaj w kierunku do środka koła.
Z kwadratu lub prostokąta: rozwałkuj ciasto w kształt prostokąta, wytnij z ciasta trójkąty (jak w filmiku na kruche rogaliki) i zawijaj ciasto od podstawy do wierzchołka trójkąta.
Jak przechowywać rogaliki drożdżowe?
Przestudzone, polukrowane rogaliki przechowuję w szczelnym pojemniku dzięki temu nie robią się czerstwe i nie twardnieją ale i tak najlepsze są świeże.
Co zrobić by rogaliki nie były twarde i były miękkie na drugi dzień?
Jeżeli wiesz, nie zjesz wszystkich rogalików od razu, dobrze jest do ich przygotowania zastosować metodę tangzhong tak jak w przepisie na ślimaczki z borówkami. Tangzhong to japońska “wodna zasmażka” dodawana do ciasta drożdżowego by zachowało świeżość na dłużej. Wystarczy, że wymieszasz 20 g mąki pszennej ze 100 g zimnej wody i taką mieszankę wlejesz na zimną patelnię. Następnie podgrzewaj na małym ogniu ciągle mieszając. Kiedy zacznie tworzyć się szklisty “kisiel” zdejmij zasmażkę z ognia. Wystudzoną zasmażkę dodaj do ciasta i wyrabiaj ciasto tak jak w przepisie poniżej.
Rogaliki drożdżowe z powidłami są idealna dla osób na diecie wegetariańskiej, fleksitariańskiej i peskatariańskiej.
Z podanych niżej proporcji wychodzą 32 rogaliki.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować rogaliki drożdżowe i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!
Rogaliki drożdżowe z powidłami
Przepis na rogaliki drożdżowe z powidłami
Składniki
Rozczyn
- 25 g świeżych drożdży (lub 7 g suchych drożdży)
- 2 łyżki cukru
- ½ szklanki kwaśnej śmietany
Ciasto
- ½ kg mąki
- 2 jajka
- 250 g masła
- sól
Lukier
- 100 g cukru pudru
- 1-2 łyżki gorącej wody
- ½ cytryny
Dodatkowo
- 400 g powideł śliwkowych (lub marmolady lub dżemu)
- 1 żółtko
- 2 łyżki mleka
Przygotowanie przepisu
Rozczyn
- Drożdże posyp cukrem i wymieszaj z kwaśną śmietaną, wymieszaj i odstaw na 5 minut.25 g świeżych drożdży, 2 łyżki cukru, ½ szklanki kwaśnej śmietany
Ciasto
- Do misy miksera przesiej mąkę, dodaj masło, jajka i sól. Dodaj rozczyn i miksuj przy użyciu haka do ciasta drożdżowego przez 10 minut. Wyrobione ciasto przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 1h.½ kg mąki, 2 jajka, 250 g masła, sól
- Przełóż wyrośnięte ciasto na podsypany mąką blat. Podziel ciasto na 4 równe części. Z każdej części zrób kulkę. Rozwałkuj pierwszą kulkę aby uzyskać koło o grubości ok. 3-5 mm. Przekrój ciasto na 8 trójkątów. Na brzegu każdego trójkąta nałóż łyżkę powideł i zawiń rogaliki. Sprawdź jak to zrobić na filmiku poniżej.400 g powideł śliwkowych
- Zawinięte rogaliki przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przykryj i odstaw do wyrośnięcia na 15 minut.
- Po 15 minutach posmaruj rogaliki wymieszanym żółtkiem z mlekiem i piecz w nagrzanym do 180 °C piekarniku przez 25 minut.1 żółtko, 2 łyżki mleka
Wideo
Wartości odżywcze
Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.
Ta blacha zniknęła do wieczora wczoraj! Bardzo wygodnie zawija się te rogaliki z koła 🙂
Wyglądają super! Dziękuję za podzielenie się zdjęciem rogalików 🙂
Dzięki za świetny przepis na rogaliki. Wszyscy się dzisiaj nimi zajadają!
Wyglądają przepięknie! Dziękuję za podzielenie się zdjęciem 🙂
Bez lukru, ale i tak pyszne 😋 zamiast powideł własny dżem malinowy
Bardzo ładne rogaliki! 😍
Dziękuję 🥰 pierwszy raz robilam 😅
❤️