Kruche rogaliki z powidłami

Kruchy rogalik z powidłami

Przepis na kruche rogaliki bez drożdży. Pyszna, krucha skorupka z delikatnym wnętrzem wypełnionym słodkimi powidłami to połączenie, któremu po prostu nie można się oprzeć! Szybkie do zrobienia – bez wyrastania.

Kruche rogaliki z powidłami

Pyszne i chrupiące rogaliki na proszku do pieczenia, które pokocha cała twoja rodzina!
5 na podstawie 4 ocen
Przygotowanie 30 minuty
Gotowanie 20 minuty
Chłodzenie 30 minuty
Łączny czas 1 godzina 20 minuty
Danie Desery
Kuchnia Polska
Porcje 40 sztuk
Kalorie 79 kcal

Przepis na kruche rogaliki z powidłami

Składniki
  

Ciasto

  • 2 szklanki mąki pszennej (280g)
  • szklanki cukru pudru (45g)
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • 200 g masła
  • 1 żółtko
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • sól

Dodatkowo

  • 200 g powideł
  • białko do posmarowania
  • cukier do posypania

Przygotowanie przepisu
 

  • Masło ubij z cukrem pudrem oraz żółtkiem (białko zachowaj do posmarowania rogalików). Dodaj sól, jogurt naturalny oraz przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Całość wymieszaj i wyrób na gładką masę.
    2 szklanki mąki pszennej, ⅓ szklanki cukru pudru, 200 g masła, 1 żółtko, 2 łyżki jogurtu naturalnego, sól, ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • Ciasto zawiń w folię spożywczą i odstaw do lodówki na minimum 30 minut.
  • Ciasto wyjmij z lodówki i podziel na 4 równe części. Każdą z części rozwałkuj i wytnij z nich trójkąty (blat lepiej posypać wcześniej mąką, aby ciasto się do niego nie kleiło).
  • Przy podstawie trójkąta nałóż łyżeczkę powideł i zawiń rogaliki. Aby ciasto lepiej się skleiło możesz posmarować je wodą.
    200 g powideł
  • Zawinięte rogaliki przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Rogaliki posmaruj białkiem i posyp cukrem.
    białko do posmarowania, cukier do posypania
  • Włóż do nagrzanego piekarnika na z funkcją termoobiegu175 °C i piecz przez 20 minut. Smacznego!

Wideo

Zobacz jak zrobić kruche rogaliki z powidłami krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 158kcal (8%)Węglowodany: 18g (6%)Białko: 2g (4%)Tłuszcz: 8g (12%)Tłuszcze nasycone: 6g (38%)Tłuszcze trans: 0gCholesterol: 30mg (10%)Sód: 22mg (1%)Potas: 30mg (1%)Błonnik: 0g (2%)Cukier: 6g (7%)Witamina A: 264IU (5%)Witamina C: 1mg (1%)Witamina D: 0µg (1%)Witamina E: 0mg (1%)Witamina K: 1µg (1%)Wapń: 16mg (2%)Żelazo: 1mg (3%)Mangan: 0mg (5%)Cynk: 0mg (1%)Kwas foliowy: 20µg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Jogurt możesz zastąpić kwaśną śmietaną wtedy rogaliki będą bardziej kruche lub w ogóle możesz pominąć dodatek jogurtu. Ciasto będzie wtedy mniej elastyczne i trudniejsze do rozwałkowania ale rogaliki nadal będą wyśmienite.

  • Ciasto rozwałkuj i podziel na trójkąty równoramienne,
  • Przy podstawie trójkąta nałóż łyżeczkę powideł,
  • Resztę ciasta posmaruj wodą, aby ciasto dobrze się ze sobą skleiło,
  • Zawijaj ciasto od podstawy trójkąta ku jego wierzchołkowi,
  • Zaklej końce utworzonego „rulonu”,
  • Zawiń końce „rulonu” do środka, tak aby utworzył on rogalik.

Jeżeli nadal nie jesteś pewna(-ien) jak to zrobić obejrzyj wideo krok po kroku jak zrobić kruche rogaliki – patrz wyżej.

Powidła możesz dowolnie zastąpić swoimi ulubionymi dodatkami: marmoladą, konfiturą czy dżemem. Uważaj jednak na żelatynę w składzie niektórych produktów. Pod wpływem wysokiej temperatury może ona się rozpuścić i nadzienie wypłynie z rogalików (u mnie wypływają nawet powidła ale to przez to, że je uwielbiam i daję ich za dużo).

Wierzch rogalików przed pieczeniem smaruję białkiem, którego nie wykorzystałam do robienia ciasta. Dzięki temu nic się nie marnuje, a cukier którym posypuje wierzch rogalików łatwo się przykleja dzięki czemu rogaliki po upieczeniu są rumiane i błyszczące. Jeżeli natomiast nie chcesz smarować rogalików białkiem lub na przykład wyrzuciłaś(-eś) je przez pomyłkę możesz zastąpić je całym nowym jajkiem, samym żółtkiem lub mlekiem. Możesz również pominąć ten etap – nie jest on bezwzględnie konieczny. W takim przypadku lekko dociśnij cukier do rogalików aby z nich nie spadł.

Jeżeli nie chcesz sypać rogalików cukrem możesz szybko i łatwo przygotować łatwy lukier z cukru pudru, gorącej wody i soku z cytryny lub gęsty i bielutki lukier królewski na białku (pamiętaj, aby wcześniej dokładnie umyć i sparzyć jajko!). Możesz też posypać rogaliki cukrem pudrem lub zrobić polewę czekoladową. Świetnie smakują też bez żadnego dodatku!

Oczywiście! Jeżeli zrobiłaś(-eś) za dużo ciasta możesz je zamrozić! W ten sposób będziesz zawsze miała(-ał) w zanadrzu prawie gotową przekąskę dla niezapowiedzianych gości.

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Monika
Monika
10 miesięcy temu

Przepis super. Dzieciaki zadowolone, mąż trochę mniej. Kuchnię sprzątałam godzinę…

Martyna
Martyna
10 miesięcy temu

Moje ulubione rogaliki <3 Moja siostra często robi

Ania
Ania
6 miesięcy temu

Pyszne! Upiekłam na weekend – jak tylko ostygły to od razu domownicy rzucili się do jedzenia. Rogaliki wyszły takie jak lubię, świetny przepis!

Aguś
Aguś
4 miesięcy temu

Zrobione przed chwilą do obiadu – wyszły MEEEGA dobre! Tak kruche i przekonałam się i zrobiłam bez lukru jak tradycyjne a zamiast tego posypałam cukier jak w Twoim przepisie. Bardzo dobre – polecam 🙂

Ewcia
Ewcia
3 miesięcy temu

Wyszły doskonałe! Dzięki za przepis i powodzenia w blogowaniu 🙂

Edyta
Edyta
1 miesiąc temu

Łaaał jaki ten przepis wychodzi super! Zrobiłam z dżemem truskawkowym bo takie rogaliki lubię najbardziej 😊 Szukałam jak zrobić rogaliki bez drożdży, żeby były kruche i łatwe do zrobienia i trafiłam w 10!