Kruche rogaliki z powidłami

Kruchy rogalik z powidłami

Przepis na kruche rogaliki bez drożdży. Pyszna, krucha skorupka z delikatnym wnętrzem wypełnionym słodkimi powidłami to połączenie, któremu po prostu nie można się oprzeć! Szybkie do zrobienia – bez wyrastania.

Kruche rogaliki z powidłami

Pyszne i chrupiące rogaliki na proszku do pieczenia, które pokocha cała twoja rodzina!
5 na podstawie 4 ocen
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 30 minuty
Gotowanie 20 minuty
Chłodzenie 30 minuty
Łączny czas 1 godzina 20 minuty
Danie Desery
Kuchnia Polska
Porcje 40 sztuk
Kalorie 79 kcal

Przepis na kruche rogaliki z powidłami

Składniki
  

Ciasto

  • 2 szklanki mąki pszennej (280g)
  • szklanki cukru pudru (45g)
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • 200 g masła
  • 1 żółtko
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • sól

Dodatkowo

  • 200 g powideł
  • białko do posmarowania
  • cukier do posypania

Przygotowanie przepisu
 

  • Masło ubij z cukrem pudrem oraz żółtkiem (białko zachowaj do posmarowania rogalików). Dodaj sól, jogurt naturalny oraz przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Całość wymieszaj i wyrób na gładką masę.
    2 szklanki mąki pszennej, ⅓ szklanki cukru pudru, 200 g masła, 1 żółtko, 2 łyżki jogurtu naturalnego, sól, ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • Ciasto zawiń w folię spożywczą i odstaw do lodówki na minimum 30 minut.
  • Ciasto wyjmij z lodówki i podziel na 4 równe części. Każdą z części rozwałkuj i wytnij z nich trójkąty (blat lepiej posypać wcześniej mąką, aby ciasto się do niego nie kleiło).
  • Przy podstawie trójkąta nałóż łyżeczkę powideł i zawiń rogaliki. Aby ciasto lepiej się skleiło możesz posmarować je wodą.
    200 g powideł
  • Zawinięte rogaliki przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Rogaliki posmaruj białkiem i posyp cukrem.
    białko do posmarowania, cukier do posypania
  • Włóż do nagrzanego piekarnika na z funkcją termoobiegu175 °C i piecz przez 20 minut. Smacznego!

Wideo

Zobacz jak zrobić kruche rogaliki z powidłami krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 158kcal (8%)Węglowodany: 18g (6%)Białko: 2g (4%)Tłuszcz: 8g (12%)Tłuszcze nasycone: 6g (38%)Tłuszcze trans: 0gCholesterol: 30mg (10%)Sód: 22mg (1%)Potas: 30mg (1%)Błonnik: 0g (2%)Cukier: 6g (7%)Witamina A: 264IU (5%)Witamina C: 1mg (1%)Witamina D: 0µg (1%)Witamina E: 0mg (1%)Witamina K: 1µg (1%)Wapń: 16mg (2%)Żelazo: 1mg (3%)Mangan: 0mg (5%)Cynk: 0mg (1%)Kwas foliowy: 20µg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Jogurt możesz zastąpić kwaśną śmietaną wtedy rogaliki będą bardziej kruche lub w ogóle możesz pominąć dodatek jogurtu. Ciasto będzie wtedy mniej elastyczne i trudniejsze do rozwałkowania ale rogaliki nadal będą wyśmienite.

  • Ciasto rozwałkuj i podziel na trójkąty równoramienne,
  • Przy podstawie trójkąta nałóż łyżeczkę powideł,
  • Resztę ciasta posmaruj wodą, aby ciasto dobrze się ze sobą skleiło,
  • Zawijaj ciasto od podstawy trójkąta ku jego wierzchołkowi,
  • Zaklej końce utworzonego „rulonu”,
  • Zawiń końce „rulonu” do środka, tak aby utworzył on rogalik.

Jeżeli nadal nie jesteś pewna(-ien) jak to zrobić obejrzyj wideo krok po kroku jak zrobić kruche rogaliki – patrz wyżej.

Powidła możesz dowolnie zastąpić swoimi ulubionymi dodatkami: marmoladą, konfiturą czy dżemem. Uważaj jednak na żelatynę w składzie niektórych produktów. Pod wpływem wysokiej temperatury może ona się rozpuścić i nadzienie wypłynie z rogalików (u mnie wypływają nawet powidła ale to przez to, że je uwielbiam i daję ich za dużo).

Wierzch rogalików przed pieczeniem smaruję białkiem, którego nie wykorzystałam do robienia ciasta. Dzięki temu nic się nie marnuje, a cukier którym posypuje wierzch rogalików łatwo się przykleja dzięki czemu rogaliki po upieczeniu są rumiane i błyszczące. Jeżeli natomiast nie chcesz smarować rogalików białkiem lub na przykład wyrzuciłaś(-eś) je przez pomyłkę możesz zastąpić je całym nowym jajkiem, samym żółtkiem lub mlekiem. Możesz również pominąć ten etap – nie jest on bezwzględnie konieczny. W takim przypadku lekko dociśnij cukier do rogalików aby z nich nie spadł.

Jeżeli nie chcesz sypać rogalików cukrem możesz szybko i łatwo przygotować łatwy lukier z cukru pudru, gorącej wody i soku z cytryny lub gęsty i bielutki lukier królewski na białku (pamiętaj, aby wcześniej dokładnie umyć i sparzyć jajko!). Możesz też posypać rogaliki cukrem pudrem lub zrobić polewę czekoladową. Świetnie smakują też bez żadnego dodatku!

Oczywiście! Jeżeli zrobiłaś(-eś) za dużo ciasta możesz je zamrozić! W ten sposób będziesz zawsze miała(-ał) w zanadrzu prawie gotową przekąskę dla niezapowiedzianych gości.

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 4 votes (4 ratings without comment)
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Monika
Monika
1 rok temu

Przepis super. Dzieciaki zadowolone, mąż trochę mniej. Kuchnię sprzątałam godzinę…

Martyna
Martyna
1 rok temu

Moje ulubione rogaliki <3 Moja siostra często robi

Ania
Ania
1 rok temu

Pyszne! Upiekłam na weekend – jak tylko ostygły to od razu domownicy rzucili się do jedzenia. Rogaliki wyszły takie jak lubię, świetny przepis!

Aguś
Aguś
1 rok temu

Zrobione przed chwilą do obiadu – wyszły MEEEGA dobre! Tak kruche i przekonałam się i zrobiłam bez lukru jak tradycyjne a zamiast tego posypałam cukier jak w Twoim przepisie. Bardzo dobre – polecam 🙂

Ewcia
Ewcia
1 rok temu

Wyszły doskonałe! Dzięki za przepis i powodzenia w blogowaniu 🙂

Edyta
Edyta
11 miesięcy temu

Łaaał jaki ten przepis wychodzi super! Zrobiłam z dżemem truskawkowym bo takie rogaliki lubię najbardziej 😊 Szukałam jak zrobić rogaliki bez drożdży, żeby były kruche i łatwe do zrobienia i trafiłam w 10!