Powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe

Babciny przepis na słodko-kwaśne powidła śliwkowe. Są niezastąpione jako nadzienie do pączków czy rogalików. Smaży się je dość długo ale nie trzeba cały czas przy nich stać i mieszać. Są warte czekania. Nie trzeba ich pasteryzować!
Z 3 kg śliwek wyszło mi ok. 750 g powideł tzn. że z 1 kg śliwek uzyskasz ok. 250 g powideł. Ja dodaję ok. 80g cukru na 1 kg śliwek ale możesz dodać więcej lub mniej cukru w zależności od tego jak słodkie powidła lubisz i jak słodkie są śliwki, których użyjesz. Najlepiej dodać mniej cukru na początku a jeżeli powidła są dla ciebie zbyt kwaśne zawsze można dodać go więcej.

Jakich śliwek użyć do powideł?
Na powidła nada się każda odmiana śliwek choć najczęściej robi się je z węgierek. Im bardziej pomarszczone są śliwki tym są słodsze. Jeżeli użyjesz bardzo słodkich śliwek wcale nie będziesz musiał dodawać do nich cukru.

Jak smażyć śliwki na powidła?
Nie przykrywaj patelni, chcemy odparować wodę ze śliwek a użycie pokrywki bardzo ograniczyłoby pozbycie się płynu z garnka. Jeśli chcesz przyśpieszyć smażenie powideł możesz smażyć je na 2 patelnie. Wszystko po to by zwiększyć powierzchnię parowania. Jeżeli połowę powideł przelejesz na drugą patelnię i będziesz równolegle smażyć powidła na 2 patelniach, powidła będą gotowe 2 razy szybciej.
Na początku powideł w ogóle nie mieszam, dopiero kiedy zaczną się smażyć, a konsystencja zaczyna przypominać dżem, mieszam je co kilka minut. Powidła smaż na średnim lub małym ogniu aby nie przypalić śliwek. Im więcej śliwek tym dłużej smażą się powidła. Powidła z 3 kg śliwek smażyłam ok. 4-5h.

W czym smażyć powidła?
Do smażenia powideł użyj głębokiej patelni lub szerokiego garnka. Im naczynie szersze tym lepsze. Im większa powierzchnia parowania tym szybciej będzie odparowywać woda – szybciej usmażą się powidła. Ja używam szerokiej, ciężkiej patelni o grubych ściankach. Dobrze nadadzą się żeliwne naczynia, garnki z grubym dnem lub patelnie z powierzchnią non-stick.

Jaka jest różnica między dżemem a powidłami?
Do powideł dodajemy znacznie mniej cukru a tradycyjne powidła smaży się bez jego dodatku. Powidła bez dodatku cukru często smażone są przez kilka dni po kilka godzin.

Kiedy powidła są gotowe?
Powidła są gotowe kiedy mają ciemny kolor i są bardzo gęste i klejące. Dobrze usmażone powidła nie chcą spaść z łyżki a kiedy je mieszasz nie rozlewają się po patelni tylko zostają na miejscu. Powinny mieć konsystencję masła orzechowego.

Czy powidła ze śliwek trzeba pasteryzować?
Jeżeli nałożysz gorące powidła do gorących świeżo wyparzonych słoików i od razu je zamkniesz wyparzonymi zakrętkami nie będziesz musiał ich pasteryzować. Kiedy powidła w słoiku ostygną, zakrętki same się zassą i słoiki będą szczelnie zamknięte. Takie powidła bez problemu możesz przechowywać przez cały rok w ciemnym miejscu.

Jak zagęścić powidła?
Jeżeli powidła są za rzadkie oznacza to, że musisz smażyć je dłużej. Do powideł nie dodajemy żadnych zagęszczaczy typu skrobia, żelatyna, agar, cukier żelujący itp.

Czy można zblendować śliwki na powidła?
Dobrze usmażone, gęste powidła nie mają cząstek owoców bo wszystko ma konsystencję gęstego kremu do smarowania. Ale jeżeli chcesz, nic nie stoi na przeszkodzie by je zblendować.

Powidła śliwkowe są idealne dla osób na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, fleksitariańskiej, peskatariańskiej i bezglutenowej.
Z podanych niżej proporcji wychodzą 2 słoiki o pojemności 330 ml pełnych przepysznych powideł.

Przygotowane powidła możesz użyć w przepisie na domowe pączki lub na kruche rogaliki.

Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować powidła śliwkowe i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

Powidła śliwkowe

Słodko-kwaśne powidła śliwkowe, idealne do ciast i ciasteczek. Najlepszy babciny przepis. Mało cukru. Nie trzeba ciągle mieszać!
5 na podstawie 3 ocen
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 10 minuty
Gotowanie 4 godzin
Łączny czas 4 godzin 10 minuty
Danie Przetwory
Kuchnia Polska
Porcje 2 słoiki 330 ml
Kalorie 1152 kcal

Przepis na powidła śliwkowe

Składniki
  

  • 3 kg śliwek
  • 240 g cukru (1 szklanka)

Przygotowanie przepisu
 

  • Umyj i wyjmij pestki ze śliwek. Wydrylowane śliwki przełóż na głęboką patelnię. Śliwki zasyp cukrem i zacznij gotować na małym ogniu. Kiedy powidła zaczną gęstnieć zamieszaj je co 5-10 minut. Po ok. 4-5h powidła są gotowe.
    3 kg śliwek, 240 g cukru
  • Gorące powidła przełóż do gorących, wyparzonych słoików. Słoiki od razu zakręć a kiedy powidła ostygną słoiki same się zawekują. Ostudzone słoiki schowaj do szafki.

Wideo

Zobacz jak zrobić domowe powidła śliwkowe krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 307kcal (15%)Węglowodany: 78g (26%)Białko: 3g (6%)Tłuszcz: 1g (2%)Tłuszcze nasycone: 0g (1%)Sód: 0mgPotas: 629mg (18%)Błonnik: 6g (23%)Cukier: 72g (80%)Witamina A: 1,380IU (28%)Witamina C: 38mg (46%)Witamina E: 1mg (7%)Witamina K: 26µg (24%)Wapń: 24mg (2%)Żelazo: 1mg (4%)Mangan: 0mg (13%)Magnez: 28mg (7%)Cynk: 1mg (4%)

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 3 votes (3 ratings without comment)
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze