Pączki
Kto nie lubi domowych pączków? Nie musisz już chodzić do cukierni, aby cieszyć się tymi smacznymi, mięciutkimi i puszystymi pączkami. Przygotuj je samodzielnie w domu, w sam raz na Tłusty Czwartek! Z tego przepisu otrzymasz około pięćdziesięciu pączków ale bez problemów możesz je przygotować z połowy porcji. To tradycyjny przepis mojej babci.
Możesz nadziać je czym tylko zechcesz – powidłami, marmoladą, konfiturą czy Nutellą. Uważaj jednak na dżemy zawierające żelatynę, ponieważ podczas smażenia pączków może ona się rozpuścić i dżem może wypłynąć z pączków.
Pod przepisem znajdziesz kilka wskazówek i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Pączki zawierają gluten.
Z podanych niżej proporcji wychodzi ok. 50 pączków.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować domowe pączki z powidłami i obejrzyj filmik video pod przepisem. Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!
Domowe pączki z powidłami
Przepis na pączki z lukrem
Składniki
Rozczyn
- 250 ml mleka
- 2 łyżki mąki
- 120 g świeżych drożdży
- 1 łyżka cukru
Ciasto
- 1 kg mąki pszennej
- 15 żółtek
- 50 g spirytusu
- 200 g masła
- 2 łyżeczki cukru z wanilią lub ekstraktu waniliowego (opcjonalnie)
- 200 g cukru
- 250 ml mleka
- sól
Dodatkowo
- 2 l oleju do smażenia
- 600 g powideł śliwkowych
Lukier
- 3 szklanki cukru pudru
- sok z cytryny
- 100 ml gorącej wody
Przygotowanie przepisu
- Najpierw przygotuj rozczyn. Do ciepłego mleka (30-40 °C) dodaj drożdże, cukier oraz mąkę. Dokładnie wymieszaj, przykryj i odstaw na 15 min.250 ml mleka, 2 łyżki mąki, 120 g świeżych drożdży, 1 łyżka cukru
- Kiedy rozczyn rośnie zacznij ucierać żółtka z cukrem. Kiedy będą puszyste dodaj do nich mąkę, sól, mleko i wyrośnięty rozczyn. Ubijaj ciasto. Kiedy składniki dobrze się połączą dodaj spirytus. Pod koniec dodaj roztopione masło i wyrabiaj dalej. Gotowe ciasto powinno być gładkie, elastyczne i łatwo odchodzić od mieszadła. Na cieście powinny pojawić się pęcherze powietrza. Przykryj ciasto i odłóż do wyrośnięcia np. przy kaloryferze na ok. 2h. Jeżeli w misce zostało mało miejsca możesz ciasto podzielić na porcje tak aby nie wypłynęło z miski.1 kg mąki pszennej, 15 żółtek, 50 g spirytusu, 200 g masła, 200 g cukru, 250 ml mleka, sól, 2 łyżeczki cukru z wanilią lub ekstraktu waniliowego
- Blat posyp mąką. Przełóż na niego ciasto i wykrawaj małe kulki np. szklanką. Następnie kulki rozpłaszcz dłonią (jeżeli ciasto klei Ci się do rąk, posyp je mąką). Na środek każdego kółka z ciasta połóż łyżeczkę powideł. Następnie sklej pączki i obtocz w mące (sprawdź jak ja to robię na filmiku pod postem). Nadziane pączki przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na 15 minut.600 g powideł śliwkowych
- Wyrośnięte pączki smaż na rozgrzanym oleju (możesz użyć również smalcu). Smaż pączki aż będą brązowe – kilka minut z każdej strony. Kiedy olej będzie dobrze rozgrzany zmień moc palnika na średnią – jeżeli tłuszcz będzie za gorący pączki mogą być spalone na zewnątrz a surowe w środku. Usmażone pączki odkładaj na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.2 l oleju
- Przygotuj lukier mieszając w misce cukier puder, sok z cytryny i gorącą wodę. Dodawaj wodę małymi porcjami do uzyskania upragnionej konsystencji. Jeżeli wolisz grubszą warstwę lukru na pączkach dodaj mniej wody, jeśli cieńszą – więcej.Polej lukrem wystudzone pączki (z gorących pączków lukier by spłynął). Możesz użyć do tego łyżki lub po prostu zanurzać pączki w misce z lukrem.Pączki są gotowe do jedzenia, smacznego 🙂3 szklanki cukru pudru, sok z cytryny, 100 ml gorącej wody
Wideo
Wskazówki
Podczas przygotowywania ciasta możesz też podgrzać mąkę w garnku, uważaj jednak by jej nie spalić! Ja jednak pomijam ten krok.
Wartości odżywcze
Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.
Czym nadziewać pączki?
Pączki możesz nadziać tak naprawdę czym tylko zechcesz, sprawdzi się do tego np.:
- dżem (bez żelatyny)
- powidła
- marmolada
- konfitura różana
- Nutella
- budyń
- ser
- czekoladki i batoniki np. Rafaello, Kinder Bueno
- krem/masło orzechowe np. z orzechów laskowych
- czekolada
- owoce np. brzoskwinie (świeże lub z puszki)
Jak zrobić pączki, żeby były puszyste?
By pączki były puszyste ciasto musi być dobrze wyrośnięte i wyrobione.
Ciasto trzeba wyrabiać aż pojawią się w nim pęcherze powietrza. Kiedy robią się w nim duże bąble, znaczy, że ciasto jest gotowe do wyrastania. Aby pączki były puszyste ciasto musi być dobrze napowietrzone dlatego długo je wyrabiamy by wtłoczyć do niego jak najwięcej powietrza. To jest sekret puszystych pączków.
Jaka jest najlepsza mąka na pączki?
Pączki przygotuj z mąki pszennej typ 405-550, np. tortowej, wrocławskiej lub luksusowej. Nie używaj mąki krupczatki, jest ona stosowana do kruchych ciast.
Jaki aromat dodaje się do pączków?
Do pączków nie dodaje się żadnych aromatów. Jeśli chcesz możesz do ciasta dodać cukier waniliowy. Charakterystyczny aromat pączkom nadaje spirytus dodany do ciasta a za pozostały smak odpowiada nadzienie.
Co zrobić, żeby tłuszcz nie wsiąkał w pączki?
Aby pączki nie piły tłuszczu do ciasta dodaje się spirytus (lub ocet ale może on nadawać pączkom kwaśny posmak). W niektórych przepisach można znaleźć wódkę zamiast spirytusu, ale wódka zawiera 40% alkoholu a spirytus ok. 95%. Dlatego lepiej jest użyć spirytusu. Lepiej on będzie spełniał swoją rolę niż alkohole mniej procentowe.
Co można dodać do pączków zamiast spirytusu?
Spirytus można zastąpić octem ale może on nadać pączkom kwaśny smak.
Czy można zrobić ciasto na pączki mikserem?
Ciasto na pączki najlepiej jest wyrabiać mikserem planetarnym z hakiem do ciasta drożdżowego. Można też ciasto wyrabiać ręcznie za pomocą drewnianej łyżki lub kopystki ale potrzeba do tego dużo siły bo ciasto trzeba wyrabiać nawet 20 minut.
Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć pączki?
Temperatura dymienia to temperatura, w której tłuszcz zaczyna się rozkładać, zmienia swoją strukturę i zaczyna być dla nas szkodliwy. Na patelni zaczyna się dymić, potrawa zaczyna się palić a w kuchni unosi się zapach starego tłuszczu. Ważne jest zatem by do smażenia używać odpowiednich tłuszczów. Do smażenia pączków nie możemy używać zbyt wysokiej temperatury bo pączki będą spalone z zewnątrz a surowe w środku. Tłuszcz trzeba rozgrzać a później zmniejszyć moc palnika na średnią i zacząć smażyć pączki. Pączki smażymy w temperaturze ok. 180°C (choć ja nigdy nie używam do tego termometru). Wiedza jaka jest temperatura dymienia i w ilu stopniach będziemy smażyć potrawę jest więc bardzo przydatna w wyborze tłuszczu do smażenia.
Tłuszcze do smażenia pączków i ich temperatury dymienia:
- Smalec wieprzowy – 190°C
- Smalec wieprzowy rafinowany – 218ºC
- Masło -130ºC
- Masło klarowane – 200ºC
- Olej rzepakowy (rafinowany) – 220ºC
Pączki tradycyjnie smaży się na smalcu (przynajmniej u mnie w domu kiedyś tak było). Teraz częściej smażę pączki na oleju rzepakowym. Możecie też smażyć paczki na maśle klarowanym, zwykłe nie sklarowane masło łatwo się pali. Tłuszcze można też mieszać. Do smażenia pączków sprawdzi się mieszanka oleju rzepakowego ze smalcem w proporcji 1:1 lub 2:1.
Jak smażyć pączki?
Pączki powinny pływać w tłuszczu. Zatem tłuszczu w garnku powinno być tyle aby pączki nie dotykały dna naczynia. Najlepiej użyć szerokiego garnka lub głębokiej patelni tak aby pryskający tłuszcz nas nie oparzył. Pączki smażymy na średnim ogniu po kilka minut z obu stron. Jeżeli pączki szybko zaczynają ciemnieć oznacza to, że tłuszcz ma zbyt wysoką temperaturę i należy ją zmniejszyć.
Jeżeli nie masz wyczucia ile smażyć pączki najpierw usmaż pierwszą partię licząc przy tym czas, a następnie przekrój jednego pączka i sprawdź czy jest dosmażony w środku. Jeżeli pączek jest surowy następną partię smaż o kilka minut dłużej.
Czas smażenia pączków zależy od ich wielkości i grubości ciasta oraz od tego jak napowietrzone jest ciasto. Dobrze napowietrzone pączki będą lżejsze i szybciej się usmażą, natomiast źle wyrobione, zbite pączki będą cięższe i mogą potrzebować więcej czasu by się w środku usmażyć. Usmażone pączki przełóż na ręcznik papierowy by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Czym się posypuje pączki?
Pączki można polać lukrem lub posypać cukrem pudrem, ale tak naprawdę możesz udekorować pączki czym tylko chcesz np. czekoladą czy lukrem królewskim (na białkach). Ja pączki zawsze polewam lukrem z cukru pudru, gorącej wody i soku z cytryny, która nadaje lukrowi cytrusowy aromat i podkreśla jego słodki smak.
Czy pączki smażyć pod przykryciem?
Pączków (ani innych rzeczy) nie smażymy pod przykryciem! Woda parująca z pączków osiadła by na pokrywce a następnie skropliła i wpadła do tłuszczu co spowodowałoby pryskanie! Pryskający gorący tłuszcz jest bardzo niebezpieczny bo łatwo mógłby Cię poparzyć dlatego nigdy nie przykrywaj potraw smażonych w głębokim tłuszczu!
Dlaczego pączki są puste w środku?
Nadziałeś pączki dżemem, pączki były dobrze sklejone, nie otworzyły się podczas smażenia ale okazuje się, że nadzienie zniknęło?
Prawdopodobnie użyłeś dżemu z żelatyną, która podczas smażenia rozpuściła się od wysokiej temperatury i wsiąkłą w ciasto lub wypłynęła. Dlatego do nadziewania pączków najlepsze będą powidła lub marmolada. Możesz też poszukać lub samemu usmażyć dżem z samych owoców i cukru.
Jak długo trzeba wyrabiać ciasto na pączki?
Ciasto z 1,3 kg mąki (ciasto + rozczyn) wyrabiaj ok. 20 minut tak by pojawiły się pęcherze (duże bąble wypełnione powietrzem).
Co zrobić, żeby pączki na drugi dzień były świeże?
Jeżeli chcesz by pączki nie czerstwiały i pozostały świeże na długo możesz do ich zrobienia wykorzystać metodę tangzhong jak w przepisie na ślimaczki drożdżowe z borówkami. Chociaż ja zajadam się tymi pączkami na drugi i trzeci dzień (jeśli zostaną) i nadal są pyszne 😋.
Ile jajek do pączków? Ile pączków z kilograma mąki?
Na 1 kg mąki (bez rozczynu) potrzebujemy 15 żółtek i 200 g cukru. Z tego przepisu wychodzi ok. 50 pączków.
Jak nadziewać pączki?
Do nadziewania pączków nie używam strzykawki ani rękawa. Pączki smażę już z nadzieniem więc żadne przyrządy nie są potrzebne. Surowe pączki nadziewa się podobnie jak pierogi. Z ciasta wykrawamy kółka np. szklanką, rozciągamy ciasto w dłoniach a na środku nakładamy porcję nadzienia np. powideł. Tak przygotowanego pączka sklejamy uważając by nie powstała przy tym dziurka w cieście. Na końcu kulamy jeszcze ciasto by wygładzić miejsce sklejenia i odkładamy pączki do ponownego wyrastania. Sprawdź jak nadziewać pączki na filmiku powyżej ⬆⬆.
Pączki, które rosną w lodówce
Jeżeli chcesz możesz też przygotować te pączki przez noc wkładając ciasto do lodówki. Zrób rozczyn i ciasto tak jak w przepisie. Następnie wyrobione już ciasto włóż do dużej miski lub dwóch by na pewno nie wypłynęło w lodówce. Miski przykryj folią spożywczą i włóż na całą noc do lodówki. Wyjmij ciasto rano z lodówki. Kiedy osiągnie temperaturę pokojową (ok. 2-3h) postępuj dalej jak w przepisie (krok 3).
Świetny przepis – wszyscy się zajadali. Obawiałam się, że to za dużo pączków ale do wieczora wszystko rozdane i zjedzone!
Super! Cieszę się bardzo – pączki wyszły piękne!
Super przepis, wyszły pycha 🙂
Dziękuję za podzielenie się zdjęciem – pączki wyglądają przepysznie! 😀
Najlepszy przepis na pączki! Ciasto mi urosło poza miskę, etap nadziewania też super – ciasto wyszło elastyczne i łatwo dało się zamknąć dżem w środku. Zero wyciekniętego nadzienia – dzięki za przepis!
To zdjęcie moich gotowych pączków do niedzielnego obiadu 😋
Pięknie wyglądają te pączki. Dziękuję bardzo za podzielenie się zdjęciem 🤗
Zrobione – to moje dzieło 🙂
Pięknie wyglądają! Bardzo zgrabne pączki 😍
Wyszło 70 pączków i wszystko zjedzone w jeden dzień – Tłusty czwartek to szalone święto u nas 😉
Domowe pączki to każdą ilość się zje 🥰 Pięknie wyszły – dziękuję za podzielenie się zdjęciem!