Pierogi z kapustą i grzybami
Babciny, tradycyjny przepis na pierogi z kapustą i grzybami. Te pierogi najbardziej kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia i Wigilią ale świetnie smakują też na co dzień.
Ciasto na pierogi robi się tylko z trzech składników bez oleju, bez masła, bez jajek – tylko woda, mąka i sól. Takie ciasto wyrabiane przez kilka minut jest miękkie i elastyczne. Ważne by podczas wałkowania nie podsypywać ciasta dużą ilością mąki. Jeżeli dużo mąki przyklei się do ciasta będzie ono twardsze i pierogi nie będą się dobrze lepić przez co będą się otwierać podczas gotowania. Pierogi nie mogą być pokryte mąką. Nadmiar mąki należy strzepnąć z pierogów przed wrzuceniem ich do gotującej się wody.
Jak przygotować farsz na pierogi z kapustą i grzybami?
- Cebulę, kapustę i grzyby posiekaj na drobne kawałki i podsmaż,
- Nie myj kapusty,
- Nie dodawaj wody do farszu,
- Pod koniec smażenia do farszu dodaj masło,
- Farsz możesz przygotować dzień wcześniej,
- Farsz smaż w głębokiej patelni lub szerokim garnku,
- Użyj kapusty bez konserwantów, bez kwasu askorbinowego i bez octu. W składzie kapusty powinna być tylko kapusta i sól (ewentualnie marchewka).
Jakie przyprawy do pierogów z kapustą i grzybami?
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami doprawiamy solą, pieprzem, liśćmi laurowymi, zielem angielskim i kminkiem. Możesz użyć kminku i ziela angielskiego w proszku lub w całości.
Jakie grzyby do pierogów z kapustą i grzybami?
Do farszu na pierogi możesz wykorzystać grzyby suszone, mrożone lub świeże. Do kiszonej kapusty pasują takie grzyby jak pieczarki, podgrzybki i borowiki. Możesz użyć mieszanki grzybów lub użyć np. tylko suszonych lub tylko świeżych grzybów. Grzyby suszone posiadają znacznie więcej aromatu natomiast świeże to bardzo dobry “wypełniacz” który poprawia konsystencję farszu.
Jak długo trzeba moczyć suszone grzyby?
Suszone grzyby zalej wrzątkiem i mocz przez 15-20 minut. Następnie wylej wodę. Możesz przelać namoczone grzyby zimną wodą by szybciej ostygły (przed krojeniem) lub odstawić i poczekać aż ostygną same.
Jak lepić pierogi?
Istnieje wiele sposobów na sklejanie pierogów, ja pokażę wam najprostszy sposób. Miejsce sklejenia nie może być zbyt grube bo ciasto się nie ugotuje i będzie surowe. Ciasto nie może być pokryte mąką, ponieważ utrudnia ona sklejanie się ciasta.
Złóż pieroga na pół i używając kciuka i środkowego lub wskazującego palca sklej krawędzie pieroga dwukrotnie od jednego końca do drugiego i z powrotem. Poniżej znajdziesz filmik jak łatwo skleić pierogi.
Ile pierogów z 1 kg kapusty?
Do przygotowania ok. 100 pierogów przygotowuję farsz z 0,5 kg kapusty i 0,5 kg pieczarek. Pamiętaj, że pieczarki mają w sobie dużo wody więc po ich usmażeniu farszu będzie dużo mniej. Jeżeli chcesz możesz dodać do farszu mniej grzybów. Proporcje grzybów do kapusty możesz zmieniać wg. własnych upodobań.
Z 1 kg kapusty wychodzi ok. 200 pierogów.
Jak podać pierogi z kapustą i grzybami?
Ugotowane pierogi najlepiej krótko podsmażyć na maśle lub oleju dzięki temu się nie skleją. Można też przygotować okrasę z cebuli lub boczku. Pierogi z kapustą i grzybami nie potrzebują żadnego dodatkowego sosu.
Jak odgrzać pierogi?
Ugotowane pierogi można odgrzać w mikrofalówce lub podsmażyć na patelni z odrobiną oleju lub masła. Dobrym sposobem na odgrzanie pierogów jest wlanie na patelnię kilku łyżek wody, dodanie łyżeczki masła lub oleju, wrzucenie pierogów i przykrycie. Takie pierogi podsmażaj na średnim ogniu i po 2-3 minutach przewróć na drugą stronę i podsmażaj kolejne 2 minuty. Woda powinna odparować a masło oblepić pierogi. Tak odgrzane pierogi będą mięciutkie i maślane 🙂.
Jak przechowywać pierogi?
Ugotowane pierogi należy przechowywać w szczelnym opakowaniu w lodówce (najlepiej posmarowane olejem by się nie skleiły) do ok. 2-3 dni lub zamrozić.
Jak mrozić pierogi?
Pierogi można mrozić ugotowane lub surowe. Surowe pierogi ułóż na tacy w woreczku do mrożenia. Włóż do zamrażalnika na kilkanaście minut. Kiedy pierogi się zamrożą możesz włożyć je razem do pojemnika lub woreczka i zamrozić kolejną partię. Tak zamrożone pierogi nie powinny się już skleić.
Jeżeli chcesz zamrozić ugotowane pierogi posmaruj je olejem, poczekaj aż ostygną i zamróź. Najlepiej mróź partiami (tak jak powyżej) wstępnie zamrożone pierogi możesz włożyć razem do jednego pojemniczka lub woreczka do mrożenia.
Pierogi z kapustą i grzybami są idealne dla osób na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, fleksitariańskiej i peskatariańskiej.
Z podanych niżej proporcji wychodzi około 105 średniej wielkości pierogów.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować pierogi z kapustą i grzybami i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!
Pierogi z kapustą i grzybami
Przepis na pierogi z kapustą i grzybami
Składniki
Ciasto
- 500 g mąki
- 350 ml wody (gorącej)
- 2 łyżeczki soli
Farsz
- 500 g kapusty kiszonej
- 1 cebula
- 500 g pieczarek
- 30 g grzybów suszonych
- ½ łyżeczki kminku (mielonego lub w całości)
- sól
- pieprz
- 1 łyżka masła
- 3 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
Okrasa
- 1 cebula
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka oleju
Przygotowanie przepisu
Ciasto
- Wymieszaj razem mąkę, gorącą wodę i sól. Najlepiej użyć do tego robota by się nie poparzyć. Ciasto wyrabiaj ok. 10 minut. Dzięki temu ciasto będzie elastyczne i nie będzie się kleić. Z gotowego ciasta uformuj kulę, przykryj i odstaw na 15 minut by ciasto odpoczęło.500 g mąki, 350 ml wody, 2 łyżeczki soli
Farsz
- Cebulę pokrój w drobną kostkę. Suszone grzyby zalej wrzątkiem i odstaw na 15 minut. Po tym czasie wylej wodę a kiedy grzyby ostygną drobno je posiekaj. Kapustę kiszoną posiekaj na mniejsze kawałki. Pieczarki obierz i drobno posiekaj.500 g kapusty kiszonej, 500 g pieczarek, 30 g grzybów suszonych, 1 cebula
- Cebulę podsmaż na oleju. Kiedy cebula się zeszkli dodaj do niej posiekane pieczarki. Podsmażaj pieczarki przez kilka minut a kiedy większość wody z nich odparuje i znacznie zmniejszą swoją objętość dodaj kapustę, grzyby i przyprawy. Podsmażaj farsz aż do zbrunatnienia kapusty. Mieszaj od czasu do czasu by nie przypalić nadzienia. Pod koniec dodaj masło. Gotowy farsz odstaw do ostygnięcia.½ łyżeczki kminku, sól, pieprz, 1 łyżka masła, 3 liście laurowe, 6 ziaren ziela angielskiego
Faszerowanie i lepienie
- Blat lekko podsyp mąką. Gotowe ciasto rozwałkuj jak najcieniej się da. Z ciasta wytnij koła np. szklanką (ja wycinam pierścieniem do ciastek o średnicy 7 cm). Nałóż na środek każdego koła ok. 1 łyżeczkę farszu. Złóż koło na pół i zlep krawędzie dwukrotnie dla pewności. Sprawdź jak to zrobić na filmiku poniżej. Pamiętaj by na cieście nie było za dużo mąki bo ciasto może się nie skleić. Przez to podczas gotowania woda będzie dostawać się do środka a pierogi będą się otwierać.
Gotowanie
- Ulepione pierogi wrzuć do osolonej wrzącej wody. Gotuj przez 3 minuty od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię. Gotowane pierogi można zjeść od razu lub podsmażyć z cebulką.
Wideo
Wartości odżywcze
Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.
A to moje dzieło na dzisiejszy obiad 😁 Była u mnie ta tak zwana „Gęsina na Marcina” i zostało trochę mięsa do rozbioru i pomyślałam, że będzie to super farsz na pierogi 👌
Przepis na ciasto na pierogi wzięłam od Ciebie i wszystko wałkowało się super i jest naprawdę rewelacyjne! 😋
To zazdroszczę tego mięsnego farszu! 😊 To taka wersja premium pierogów 🥰😂