Ciasto na pierogi
Przepis na idealnie elastyczne ciasto na pierogi, które łatwo się wałkuje. Jest to klasyczny i tradycyjny przepis bez zbędnych dodatków. To ciasto zawsze wychodzi. Sprawdź jak łatwo i szybko możesz przygotować proste ciasto na pierogi. Pomysł na tani i pyszny obiad.
Na filmiku poniżej znajdziesz aż 7 sposobów jak zawijać pierogi.
Sposoby zawijania pierogów:
- Klasycznie z gładkim brzegiem,
- Falbanka warkoczyk,
- Falbanka na zakładkę,
- Falbanka na zakładkę naprzemiennie,
- Falbanka muszelka,
- W kształcie uszka,
- Falbanka z pomocą widelca.
Kliknij i zobacz wszystkie 7 sposobów jak lepić pierogi na infografice!
Każdy z powyższych sposobów pozwala nam w ciekawy sposób ozdobić brzeg pieroga.
Ciasto jest idealne do wszystkich rodzajów farszu. Możesz z niego przygotować pierogi zarówno na słodko jak i na wytrawnie. Ruskie, z serem czy z jagodami – to ciasto pasuje do wszystkich rodzajów pierogów!
Co zrobić, żeby ciasto na pierogi było miękkie? Czemu ciasto na pierogi jest twarde?
Poniżej znajdziesz kilka przyczyn dlaczego twoje ciasto na pierogi wychodzi twarde i jak temu zapobiec:
- Za dużo mąki – każda mąka jest inna dlatego nie zawsze trzymanie się przepisu co do grama przyniesie najlepsze skutki. Jeżeli podczas wyrabiania ciasta odniesiesz wrażenie, że jest ono zbyt twarde dodaj do niego odrobinę wody. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza a Ty z czasem nabierzesz wprawy. Zobacz również na wideo jak zachowuje się moje ciasto pod naciskiem palców (okolice 57 sekundy na wideo).
- Dodatek jajek – jajka sprawiają, że ciasto robi się twarde. Są one dodawane do ciasta na makaron ale nie do tradycyjnych polskich pierogów. Takie ciasto trudniej jest rozwałkować ale nie jest to niemożliwe. Możesz pomóc sobie maszynką do makaronu, jeżeli taką masz. By pierogi dobrze się skleiły pewnie będziesz musiał posmarować jego brzegi wodą lub rozbełtanym jajkiem. Następnym razem przygotuj ciasto na pierogi bez jajek.
- Brak odpoczynku – po wyrobieniu ciasto musi odpocząć. Jest to niezbędne by ciasto ostygło i pozytywnie wpłynie na wzmocnienie siatki glutenowej. Dzięki temu ciasto na pierogi nie będzie się kurczyć.
- Za krótkie wyrabianie – bez odpowiedniego wyrabiania nie uzyskamy elastycznego ciasta. Nie wystarczy, że składniki się połączą. Trzeba pobudzić gluten odpowiedzialny za elastyczność ciasta. Nie możesz też wyrabiać ciasta zbyt długo bo może to doprowadzić do zerwania siatki glutenowej.
Co zrobić żeby pierogi się nie sklejały?
Istnieje kilka trików by pierogi nie sklejały się ze sobą:
- Blat, na którym leżą pierogi delikatnie posyp mąką, dzięki temu pierogi nie będą się kleić. Nadmiar mąki strzep z pierogów przed wrzuceniem ich do gotującej się wody.
- Ugotowane pierogi przesmaż lub posmaruj olejem, zapobiegnie to sklejaniu się ugotowanych już pierogów.
- Nie układaj gorących pierogów jeden na drugim. Poczekaj aż wystygną zanim włożysz stos pierogów do lodówki.
- Użyj szerokiego garnka tak by pierogi mogły swobodnie pływać na powierzchni podczas gotowania.
- Zamieszaj wodę w garnku tak by powstał wir. Wirujące w garnku pierogi nie skleją się ze sobą. Możesz też delikatnie mieszać gotujące się pierogi dla pewności.
Czy ciasto na pierogi można zrobić mikserem? Jak długo wyrabiać ciasto na pierogi?
Ciasto na pierogi najlepiej wyrabiać w robocie planetarnym. Nada się do tego też malakser, urządzenia typu thermomix czy mikser ręczny z końcówkami do ciasta drożdżowego. Ciasto można też zacząć wyrabiać drewnianą łyżką a kiedy nie będzie już tak gorące dokończyć wyrabianie ręką. Ciasto na pierogi powinno być dobrze wyrobione by dobrze rozwinęła się siatka glutenowa, która zapewnia elastyczność ciasta. Ciasto na pierogi wyrabiaj ok. 10 minut a następnie pozwól mu odpocząć.
Jak gotować pierogi?
W szerokim garnku zagotuj ok. ¾ objętości wody. Gotującą się wodę posól i wrzucaj do niej pojedynczo pierogi. Możesz delikatnie zamieszać w garnku by pierogi nie posklejały się ze sobą i by nie przykleiły się do dna garnka.
Świeże pierogi gotuj ok. 3 minuty licząc od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię wody. Jeżeli gotujesz mrożone pierogi nie rozmrażaj ich wcześniej. Wrzuć zamrożone pierogi do gorącej wody i gotuj ok. 10 minut od momentu wypłynięcia.
Pamiętaj by przed ugotowaniem dokładnie otrzepać pierogi z nadmiaru mąki, bo zaparzona mąka na powierzchni ciasta zamieni się w biały nieestetyczny nalot o konsystencji kisielu.
Czy ciasto na pierogi musi odpoczywać?
Wyrobione ciasto przykryj ściereczką lub zawiń w folię i pozostaw na 15 minut by odpoczęło. Dzięki temu ciasto będzie bardziej elastyczne i łatwiej będzie je rozwałkować. Nieprzykryte ciasto może wyschnąć, na jego powierzchni powstanie ciemna “skorupka”, która może utrudnić wałkowanie i lepienie pierogów ale po ugotowaniu nie będzie widoczna. Jeżeli ciasto mimo przykrycia trochę przeschnie, nie będzie tragedii 😉.
Jak mrozić pierogi?
Pierogi możesz mrozić surowe i ugotowane. Surowe pierogi najlepiej umieścić w kilku woreczkach strunowych od razu po ulepieniu. Taka aby pierogi się nie stykały. Kiedy pierogi będą już wstępnie zamrożone można przesypać je do jednego worka lub zostawić poporcjowane w kilku woreczkach. Jeżeli chcesz zamrozić ugotowane pierogi poczekaj aż dokładnie ostygną. Zimne pierogi posmaruj olejem i włóż do woreczków lub plastikowych pojemników i włóż do zamrażalnika. Dzięki posmarowaniu tłuszczem pierogi nie sklejają się ze sobą.
Dlaczego pierogi nie chcą się skleić?
Jeżeli twoje pierogi otwierają się a ich brzegi nie chcą się skleić to najprawdopodobniej na cieście znajduje się za dużo mąki. By pierogi łatwo się skleiły wystarczy posmarować brzeg ciasta wodą (palcem lub pędzelkiem) wtedy pierogi skleją się bez problemu.
Z jakiej mąki robi się ciasto na pierogi?
Klasyczne ciasto na pierogi przygotujesz z każdej mąki pszennej typu 405-550. Bez problemu możesz użyć mąki tortowej, luksusowej, poznańskiej czy wrocławskiej. Nie używaj mąki krupczatki. Nada się ona najlepiej do ciasta kruchego.
Jeżeli chcesz możesz poeksperymentować z różnymi rodzajami mąk np. bezglutenowa, gryczana, orkiszowa. Pamiętaj, że każda mąka inaczej chłonie wodę, dlatego możliwe, że będziesz musiał zmienić proporcje mąki do wody. Ważne by ciasto było dość elastyczne i miękkie by dobrze się wałkowało.
Jakie ciasto na pierogi jest lepsze z jajkiem czy bez? Ile oleju do ciasta na pierogi?
Dodatek jajka do ciasta na pierogi sprawia, że robi się ono twarde. Olej natomiast sprawia, że z ciasta robi się mamałyga i ciasto zamiast być jędrne smakuje jak rozgotowane kluchy. Choć niektórzy dodają oleju by ciasto było miękkie, łatwo z nim przesadzić. Dobrze wyrobione ciasto jest miękkie i elastyczne bez żadnych dodatków.
Jak zrobić cienkie ciasto na pierogi?
Z tego przepisu wychodzi idealne ciasto na pierogi zarówno cienkie jak i grube. Wszystko zależy od tego jak bardzo rozwałkujesz ciasto. Im cieńsze ciasto na pierogi lubicie tym cieniej musicie je rozwałkować. To ciasto jest bardzo elastyczne dlatego bez problemu osiągniecie bardzo cienkie ciasto na pierogi.
Ile mąki na 40 pierogów? Ile pierogów z 0,5 kg mąki? Ile pierogów z 1 kg mąki?
Jeżeli zastanawiacie się ile mąki potrzebujecie by przygotować określoną ilość pierogów mam dla was przybliżony przelicznik. Z przepisu poniżej (czyli 0,5 kg mąki i 350ml wody) wyszło mi ok. 100 pierogów. Tak więc:
1kg mąki – 200 pierogów
0,5 kg mąki – 100 pierogów
0,25 kg mąki – 50 pierogów
0,125 kg mąki – 25 pierogów
Pamiętajcie, że jeżeli chcecie przygotować przepis z połowy lub z podwójnej czy potrójnej porcji możecie kliknąć automatyczny przelicznik, który znajduje się tuż nad listą składników po prawej stronie. Policzy on ilość wszystkich składników za was.
Ciasto na pierogi idealne dla osób na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, fleksitariańskiej i peskatariańskiej. Ciasto na pierogi zawiera gluten.
Z podanych niżej proporcji otrzymamy 850 g ciasta z którego otrzymamy ok. 100 pierogów o średnicy 7 cm.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować ciasto na pierogi i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!
Ciasto na pierogi
Przepis na ciasto na pierogi
Składniki
- 500 g mąki
- 350 ml wody (gorącej)
- 2 łyżeczki soli
Przygotowanie przepisu
Przygotowywanie ciasta na pierogi
- Do misy miksera przesiej mąkę. Dodaj sól i gorącą wodę. Wyrabiaj ciasto przez ok. 10 minut. Z ciasta uformuj kulkę i przykryj ściereczką lub folią spożywczą by ciasto nie wyschło. Ciasto powinno odpocząć przez 10-15 minut.500 g mąki, 350 ml wody, 2 łyżeczki soli
- Blat możesz podsypać niewielką ilością mąki. Ciasto przełóż na blat i rozwałkuj. Następnie wytnij z ciasta kółka np. za pomocą szklanki lub foremek do ciastek. Na środek każdego kółka nałóż farsz i ulep pierogi używając dowolnego sposobu zaprezentowanego na filmiku poniżej. Jeżeli brzegi pieroga nie chcą się sklejać możesz posmarować je wodą, która sklei ze sobą warstwy ciasta.
Gotowanie pierogów
- Ulepione pierogi gotuj przez 3 minuty we wrzącej osolonej wodzie (licząc od momentu wypłynięcia). Pierogi najlepiej ugotować od razu bo po czasie ciasto zacznie się kleić i przyklei się do blatu. Ugotowane lub surowe pierogi można zamrozić.
Mrożenie pierogów
- Mrożenie surowych pierogówSurowe pierogi włóż do worka do mrożenia lub do plastikowego pojemnika. Pierogi ułóż w taki sposób by się nie dotykały. Najlepiej pierogi mrozić partiami. Kiedy pierogi będą już wstępnie zamrożone (będą twarde) można wszystkie pierogi włożyć do jednego woreczka.Mrożenie ugotowanych pierogówUgotowane pierogi rozłóż na talerzu lub drewnianej desce. Kiedy pierogi ostygną posmaruj je olejem i ułóż w woreczku lub plastikowym pojemniku. Tak przygotowane pierogi włóż do zamrażalnika. Pierogi muszą być całkowicie wystudzone i posmarowane olejem dzięki temu na pewno się nie skleją.
Wideo
Wartości odżywcze
Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.
Kiedyś widziałam jak Magda Gessler mówiła o pierogach i rzucała talerzami jak widziała, że kucharz dodawał masła bądź oleju do ciasta. To był ten lżejszy wariant, bo niestety jak to już pokazywały Kuchenne Rewolucje…część lokali miała mrożonki sklepowe…
Ale wracając do tematu – zrobiłam z Twojego przepisu ciasto na pierogi bez oleju i bez jajka i jest super.
Ciasto jest elastyczne, nic mi podczas gotowania się nie otworzyło ani nie przebiło 🙂 Pozdrawiam serdecznie
Czasami oglądając Kuchenne Rewolucje mam takie: nie, to nie jest możliwe 🙈 Co do pierogów – tak ja też zawsze robię pierogi bez oleju. Jak dobrze wyrobisz ciasto to będzie ono miękkie i elastyczne 😊
To jak do tej pory najlepsze ciasto na pierogi jakie spróbowałam. Wyszło mi sporo bo robiłam z 1kg mąki bo stwierdziłam że zrobię od razu z dwóch porcji bo ładnie na filmie widziałam, że ciasto zachowuje się w mikserze 🙂 Idealne ciasto i super wszystko pokazane.
Pięknie wyglądają! Dziękuję za podzielenie się zdjęciem 🤗