Faworki
Faworki, chruściki czy chrust to nazwy popularnych smażonych „ciastek”, które cieszą się popularnością w karnawale. Są łatwe w przygotowaniu i pyszne. Dlatego królują na stołach w tłusty czwartek zaraz obok pączków (jeżeli szukasz super przepisu na puszyste pączki to koniecznie zobacz mój przepis na blogu😊).
Jak się robi faworki?
Przygotowując faworki stosujemy zasadę 100 g mąki – 1 żółtko – 1 łyżka kwaśnej śmietany. Dzięki temu możemy przygotować dowolną ilość faworków.
Dodatkowo do ciasta możemy dać masło, cukier waniliowy lub ekstrakt, cukier puder, spirytus lub ocet.
Ciasto na faworki musi być dobrze wyrobione i zbite wałkiem dzięki temu będą kruche i pełne bąbelków. Wyrobione ciasto dokładnie zawiń w folię i włóż do lodówki na ok. 1h by odpoczęło. Dzięki schłodzeniu ciasta faworki na pewno będą kruche. Później ciasto wystarczy rozwałkować, wyciąć, zwinąć i usmażyć a na końcu posypać cukrem pudrem.
Możesz od razu przejść do przepisu na kruche faworki poniżej lub jeśli przygotowujesz faworki po raz pierwszy, przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i moje wskazówki poniżej przepisu.
Chruściki są idealne dla osób na diecie wegetariańskiej, fleksitariańskiej i peskatariańskiej. Chruściki zawierają gluten. Z podanych niżej proporcji wychodzi ok. 100 faworków.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować domowe chrupiące faworki i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!
Faworki (chruściki)
Przepis na faworki
Składniki
- 400 g mąki
- 4 żółtka
- 4 łyżki kwaśnej śmietany
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka spirytusu
- 1 łyżka cukru pudru (lub cukru z wanilią)
- sól
Dodatkowo
- olej lub smalec (do smażenia)
- cukier puder (do posypania)
Przygotowanie przepisu
- Wszystkie składniki wymieszaj (mikserem lub dłońmi) a następnie dobrze wyrób rękoma przez kilka minut. Następnie uderzaj w ciasto wałkiem/pięściami i/lub rzucaj ciastem o blat. Ciasto trzeba długo i mocno uderzać by chruściki wyszły chrupiące, a na ich powierzchni pojawiły się bąbelki. Ciasto musi być dobrze napowietrznie. Ja wyrabiam i uderzam Ciasto przez ok. 20 minut. Wyrobione ciasto owiń folią spożywczą i schowaj do lodówki na ok. 1h.400 g mąki, 4 żółtka, 4 łyżki kwaśnej śmietany, 1 łyżka masła, 1 łyżka spirytusu, 1 łyżka cukru pudru, sól
- Schłodzone ciasto przełóż na blat (NIE podsypuj mąką) i podziel na 4 części. Dzięki temu łatwej rozwałkujesz ciasto. Porcję ciasta cienko rozwałkuj najlepiej w kształt prostokąta, aby łatwo wycinało się kształty. Ciasto powinno mieć grubość kartki papieru. Jeżeli ciasto będzie zbyt grube faworki wyjdą zbite i ciastowate, nie będą chrupiące i lekkie.Z ciasta wytnij przy pomocy radełka lub noża prostokąty lub rąby długości ok. 10-15 cm i szerokości ok. 3-4 cm. Na środku każdego kawałka zrób nacięcie długości 3-4 cm (wzdłuż długiego boku). Następnie weź wycięty kawałek do ręki i przełóż mniejszy bok prostokąta (lub wierzchołek rombu) przez dziurkę. Sprawdź jak to zrobić na filmiku poniżej.Wskazówka: Jeżeli wytniesz już kształty z ciasta ale ciasto nadal jest za grube to przed zawinięciem po prostu rozwałkuj każdy kawałek ciasta. Dzięki temu na pewno uzyskasz chrupiące chruściki.
- Tak zawinięte chruściki wrzuć na rozgrzany tłuszcz (ok. 180 °C). Chruściki smaż ok. 30 sekund z jednej a później z drugiej strony aż będą złociste. Kiedy widzisz, że chruścik zaczyna się robić rumiany po bokach to znak, że trzeba go przewrócić na drugą stronę. Usmażone chruściki przełóż na ręcznik papierowy by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Na końcu faworki posyp cukrem pudrem. Smacznego!olej lub smalec, cukier puder
Wideo
Wartości odżywcze
Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.
Czy ciasto na chruściki można przygotować wcześniej?
Ciasto na faworki można przygotować dzień wcześniej. Wystarczy, że wyrobione ciasto dokładnie zawiniesz w folię i schowasz do lodówki na noc, a następnego dnia je rozwałkujesz i usmażysz.
Czy do faworków potrzebny jest proszek do pieczenia?
Do faworków nie dodajemy proszku do pieczenia ani sody. Mają być cieniutkie i kruche, nie zależy nam by wyrastały podczas smażenia.
Jaka jest najlepsza mąka na faworki?
Do faworków nada się każda mąka pszenna ale najlepsza będzie ta typu 405-450. Pamiętaj by mąkę przesiać dzięki czemu będzie ona napowietrzona a co za tym idzie również przygotowane z niej ciasto.
Po co dodaje się spirytus do faworków?
Do faworków dodaje się spirytus lub ocet by chruściki nie piły tłuszczu podczas smażenia. Niektórzy wyczuwają kwaśny smak octu w cieście, dlatego ja wolę dodawać spirytus. Alkohol podczas smażenia wyparuje, więc nie musicie się go obawiać podczas jedzenia chrustu.
Jak się wycina faworki?
Ciasto powinno być bardzo cienko rozwałkowane najlepiej w kształcie prostokąta. Za pomocą radełka lub noża wytnij z niego prostokąty, romby lub równoległoboki. Na środku każdego z nich zrób nacięcie o długości kilku centymetrów. Następnie przełóż kawałek ciasta (krótszy bok prostokąta/równoległoboku lub wierzchołek) przez dziurkę, którą wyciąłeś. Tak uzyskasz charakterystyczny kształt chruścika. Jeżeli nadal nie wiesz jak to zrobić obejrzyj video pod przepisem.
Na czym najlepiej smażyć faworki?
Faworki można smażyć na oleju rzepakowym, smalcu lub maśle klarowanym. Najlepsza temperatura do smażenia faworków to 180°C.
Co zrobić, żeby faworki były kruche i miały dużo bąbelków?
By chruściki były lekkie i chrupiące ciasto musi być bardzo bardzo cienko rozwałkowane. Powinno być prawie przezroczyste. Surowe faworki powinny być cienkie jak papier.
Ciasto na faworki jest dość twarde i trudno się wałkuje. Jeżeli masz maszynkę do makaronu to warto jej użyć do rozwałkowania ciasta. Warto też podzielić ciasto na kilka porcji, ponieważ mniejsze partie ciasta łatwiej się wałkuje. Jeżeli nie możesz już bardziej rozwałkować ciasta, rozwałkuj wycięte już faworki pojedynczo przed zwinięciem. Zajmuje to tylko chwilę a robi ogromną różnicę.
By faworki były ekstra kruche warto jest też schłodzić ciasto przed wałkowaniem.