Domowe mleko migdałowe
Jest to przepis na domowe mleko migdałowe z wyciskarki wolnoobrotowej do soków, ale możesz przygotować mleko roślinne z każdych orzechów np. laskowych, nerkowców, pistacji czy orzeszków ziemnych. Co więcej jeżeli nie posiadasz wyciskarki wolnoobrotowej to możesz użyć blendera.
Jeżeli używasz wyciskarki z wymiennymi sitkami to do przygotowania mleka z orzechów użyj sitka z najmniejszymi oczkami.
Jak przygotować samodzielnie mleko migdałowe?
Woda – orzechów wcale nie musisz zalewać gorącą wodą. Migdały będą moczyć się wiele godzin. Bez problemu wyciśniesz więc z nich sok i obierzesz je ze skórki, nawet jeśli zalejesz je zimną wodą.
Proporcje:
- 1 szklanka migdałów i 4 szklanki wody (1:4) – bardzo rzadkie mleko, wodnisty smak, bardzo delikatny posmak migdałów. Z tych proporcji otrzymałam 900 ml mleka i ok. 130 g pulpy.
- 1 szklanka migdałów i 3 szklanki wody (1:3) – ok. 700 ml mleka.
- 1 szklanka migdałów i 2 szklanki wody (1:2) – ok. 500 ml mleka.
- 1 szklanka migdałów i 1 szklanka wody (1:1) – ok. 300 ml mleka. Gęste mleko roślinne, moim zdaniem konsystencją najbardziej przypomina krowie.
Konsystencja zależy też od długości moczenia czyli ile wody wchłoną migdały.
Domowej roboty mleko migdałowe nie ma konkretnego smaku. Warto więc dodać do niego coś co go podkręci.
Modyfikacje przepisu:
- Sól – możesz dodać do wody do picia czy mleka roślinnego by wzbogacić je w elektrolity i minerały. Najlepsza będzie ta nieoczyszczona. Pamiętaj jednak, że nadmiar soli jest niezdrowy. Jeżeli jesz dużo przetworzonej żywności i używasz dużo soli w kuchni to lepiej jej nie dodawaj. Sól również podkreśla smak.
- Jeżeli chcesz osłodzić swoje mleko możesz dodać do niego suszone owoce np. daktyle, rodzynki, morele lub słodkie syropy np. klonowy, daktylowy czy miód.
- Jeżeli chcesz by mleko miało intensywny marcepanowy posmak możesz dodać kilka kropel olejku migdałowego (aromat).
- Jeżeli nie zależy Ci na mleku wegańskim, nie szukasz substytutu mleka tylko chcesz podkręcić jego smak to do wyciskarki/blendera możesz wrzucić migdały namoczone wcześniej w wodzie i zamiast wlewać wodę, wlać krowie mleko.
- Jeżeli chcesz otrzymać migdałowe mleko czekoladowe dodaj do niego kakao.
- Przyprawy – by zmienić smak mleka możesz też dodać do niego cynamon lub wanilię (np. cukier z prawdziwą wanilią lub samodzielnie wyciąć ziarenka z laski wanilii).
- Możesz przygotować złote mleko migdałowe czyli zdrowy napój idealny na przeziębienie z mnóstwem antyoksydantów wystarczy wymieszać mleko z kurkumą, cynamonem, imbirem, miodem i czarnym pieprzem.
Co zrobić z mleka migdałowego?
Nie wiesz co zrobić z nadmiarem mleka migdałowego? Oto kilka pomysłów co możesz z nim zrobić:
- dodać do kawy
- dodatek do shake’ów, koktajli owocowych lub proteinowych
- panna cotta lub ptasie mleczko – wystarczy dodać trochę agaru lub żelatyny
- płatki z mlekiem migdałowym
- owsianka na mleku migdałowym
- zastąpić krowie mleko przygotowując np. naleśniki, ciasta, ciasteczka itp.
- kakao
- shake “mleczny” z dodatkiem lodów
Co zrobić z pulpy po mleku migdałowym?
Z wyciśniętych, rozdrobnionych migdałów możesz zrobić np.:
- mąkę migdałową, z której możesz zrobić np. makaroniki (wystarczy pulpę wysuszyć w piekarniku (ok. 50°C) lub latem na dworze).
- ciasteczka migdałowe – kliknij po przepis
- owsiankę Raffaello na mleku migdałowym z pulpą migdałową
- marcepan
Co zrobić jeżeli migdały nie chcą się łatwo obrać ze skórki?
Jeżeli chcesz obrać migdały przed ich wyciśnięciem a one mimo namaczania nie dają się łatwo obrać to wylej zimną wodę i zalej migdały wrzątkiem. Kiedy woda i migdały przestygną powinny się bardzo łatwo obierać.
Przepis na mleko migdałowe jest odpowiedni dla wegan i wegetarian. Mleko migdałowe nie zawiera glutenu ani laktozy.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować domowe mleko roślinne z migdałów z wyciskarki do soków i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!
W przepisie wykorzystuję wyciskarkę wolnoobrotową Hurom H320N, którą udostępniła dla mnie firma Hurom Polska. W ramach współpracy reklamowej pokazuję jakie soki i dania można przygotować z jej pomocą.
UWAGA! Kod rabatowy na wyciskarkę wolnoobrotową HUROM!
Dla moich widzów mam specjalny kod zniżkowy na zakupy w sklepie hurom.pl – wpisz w koszyku kod SALTEDPASTA, aby mieć 10% zniżki na zakup wyciskarki wolnoobrotowej!
Mleko migdałowe
Przepis na domowe mleko migdałowe
Składniki
- 1 szklanka migdałów
- 1 do 4 szklanki wody (przegotowanej, w temperaturze pokojowej lub przefiltrowanej)
Przygotowanie przepisu
- Migdały w całości zalej wodą i odstaw do namoczenia na noc (ok. 12 h) lub przynajmniej 2 godziny. Jeśli chcesz wykorzystać pulpę do zrobienia białej mąki migdałowej musisz obrać migdały ze skórki. Jeśli nie zależy Ci na pulpie bez skórek, polecam zostawić skórkę, bo zawiera ona flawonoidy oraz inne związki fenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające. A poza tym bez obierania jest znacznie szybciej ;).1 szklanka migdałów, 1 do 4 szklanki wody
Wersja I (obrane migdały)
- Namoczone migdały obierz. Migdały powinny łatwo "wyskakiwać" ze skórki. Obrane migdały zalej 4 szklankami świeżej wody. Taką mieszankę wlej do wyciskarki i wyciśnij z migdałów sok. Gotowe!
Wersja II (migdały ze skórą)
- Wersja szybsza bo bez obierania. Namoczone migdały razem ze skórkami odsącz i zalej świeżą wodą. Do wyciskarki wrzuć migdały ze świeżą wodą i wyciśnij sok. Mleko gotowe.
Wideo
Wartości odżywcze
Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.