Syrop z bzu lilaka

Syrop z lilaka

Mimo, że potocznie nazywamy je bzami to lilaki nie mają z bzem nic wspólnego. To krzewy z fioletowymi kwiatami, które na 80% masz w swoim ogrodzie i które kwitną na przełomie kwietnia i maja. Białe, fioletowe, różowe lub burgundowe kwiaty zebrane w kiście jak winogrono, które pachną słodko i dusząco i które na pewno znasz ale pewnie nie wiedziałeś, że są one w pełni jadalne.

Można przygotować z nich herbatkę, nalewkę, tonik lub… syrop! O ile syrop z bzu czarnego jest powszechnie znany, można go kupić w sklepie a lemoniady z bzu czarnego często pojawiają się w restauracjach o tyle syrop z bzu lilaka musisz przygotować sobie sam w domu by go spróbować. Jeżeli masz go w ogrodzie, to nie musisz chodzić po lasach czy łąkach jak w przypadku bzu czarnego, aby zdobyć cenne kwiatki. Co znacznie ułatwia przygotowanie syropu ;).  Smakuje on kwiatowo. Przypomina mi w smaku trochę kompot truskawkowy albo syrop z czerwonej porzeczki.

Jak przygotować syrop z bzu lilaka?
Przygotowanie jest bardzo proste. Potrzebujesz cukru i wody w proporcjach 1:1, soku z cytryny (ja lubię kwaskowate napoje więc według mnie im więcej tym lepiej ale do lemoniady czy herbaty z syropem z bzu zawsze można dodać jeszcze soku z cytryny więc nie przejmuj się, jeżeli twój syrop wyjdzie mało kwaśny), kwiaty bzu lilaka (im więcej tym lepiej) i duży słoik (lub kilka mniejszych). Ja do tego przepisu użyłam dużego słoja ok. 5l. Syrop możesz zapasteryzować. Po pasteryzacji kolor syropu może zmienić się na jaśniejszy – bardziej żółty. Jest to normalne.

Zastosowanie syropu z lilaka:

  • dodatek do lemoniady,
  • dodatek do herbaty zamiast miodu czy cukru,
  • galaretka z lilaka (rozpuść żelatynę w gorącej wodzie i dodaj kilka łyżek syropu z fioletowych kwiatów bzu),
  • dodatek do drinków.

Modyfikacje przepisu:

  • Kwiaty: Im więcej kwiatów tym lepiej, kwiaty po zalaniu syropem znacznie zmniejszą swoją objętość dlatego możesz najpierw napełnić słoik kwiatami, później zalać gorącym syropem cukrowym, dorzucić resztę kwiatów i wymieszać. Dzięki temu więcej kwiatów zmieści się w słoiku.
  • Cytryny: Jeżeli wolisz słodki syrop dodaj mniej cytryn, możesz też ich nie dodawać. Ja lubię kwaskowaty posmak, który podkreśla słodycz syropu. Dając dużo soku z cytryny nie trzeba będzie już dodawać osobno cytryny do herbaty czy lemoniady. Spróbuj syropu po ostygnięciu. Jeżeli jest dla ciebie zbyt mdły, możesz dodać więcej soku.

WAŻNE!

  • Kwiatów nie myj! Mycie kwiatów usunie z nich pyłek, na którym nam zależy.
  • Nie zbieraj kwiatów bezpośrednio po deszczu! Deszcz zmywa cenny pyłek kwiatowy dlatego najlepiej zebrać kwiaty w słoneczny dzień.
  • Jeżeli kwiatki zaczęły brązowieć (przekwitać) wyrzuć brązowe części i użyj tylko świeżych kwiatów.
  • Oberwij kwiatki dokładnie, do syropu nie dodawaj liści i gałązek. Im mniej zielonych części trafi do syropu tym lepiej. Podczas obrywania kwiatków na dłoniach pozostanie sporo pyłku, dlatego alergikom polecam robić to w rękawiczkach.

Czy kwiaty bzu lilaka są jadalne?
Kwiaty lilaka są jadalne. Surowe posiadają goryczkę. Można je smażyć w cieście naleśnikowym jak kwiaty cukinii. Można przygotować z nich nalewkę, syrop, lemoniadę lub herbatę. Kwiaty bzu lilaka są też dobrym surowcem kosmetycznym. Można z niego przygotować tonik wyciszający skórę i pomagający w walce z trądzikiem.

Jak przechowywać syrop z lilaka?
Syrop można zapasteryzować by móc go dłużej przechowywać. Otwarty lub niepasteryzowany syrop należy przechowywać w lodówce. Dzięki dużej zawartości cukru syrop może długo stać i nie ulegnie zepsuciu.

Na co jest dobry syrop z lilaka?
Właściwości kwiatów bzu lilaka:

  • działają przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie,
  • wspomagają odporność,
  • działają przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo,
  • pomagają w walce z reumatyzmem.

Kiedy zbierać kwiaty lilaka?
Kwiaty lilaka zbieramy w kwietniu i w maju, kiedy zakwitną. Najlepiej zbierać kwiaty w pełni rozwinięte, z małą ilością pąków i bez brązowych, suchych płatków.

Czym się różni lilak pospolity od bzu?
Bez czarny i lilak pospolity to dwie różne rośliny, choć potocznie obie nazywane są bzem. 

  • Kwiaty: Bez czarny ma drobne malutkie kwiatki zebrane w płaskie baldachy w kolorze biało-żółtawym. Lilak ma znacznie większe kwiaty zebrane w grona jak winogrono, w kolorach od bieli, przez lawendowy do ciemnego fioletu. Mają kwiatowy, intensywny, duszący zapach.
  • Liście: Lilak ma jaśniejsze, szersze liście w kształcie serca. Czarny bez ma liście ciemniejsze, podłużne z postrzępionymi krawędziami.
  • Występowanie: Zarówno lilaki jaki i bez czarny można często spotkać w parkach, lasach i przy drogach, ale lilaki znacznie częściej widzimy w prywatnych ogrodach.
  • Kwitnięcie: Lilaki zakwitają wcześniej (IV-V) niż czarny bez (V-VI).
  • Owoce: Czarny bez po przekwitnięciu ma drobne czarne owoce zebrane w baldachy, tak jak kwiaty. Lilak natomiast nie wytwarza owoców.

Z podanych wyżej proporcji wychodzi ok. 4 l syropu z lilaka. Syrop z lilaka nie zawiera glutenu. Jest odpowiedni dla wegetarian i wegan.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować syrop z fioletowego bzu i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

Syrop z bzu lilaka

Słodki, kwiatowy syrop idealny do lemoniady czy herbaty. Łatwy w przygotowaniu – nie kupisz go w sklepie!
5 na podstawie 1 oceny
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 10 minuty
Gotowanie 10 minuty
Leżakowanie 2 dni
Łączny czas 2 dni 20 minuty
Danie Napoje, Przetwory
Kuchnia Polska
Porcje 4 litry
Kalorie 1967 kcal

Przepis na syrop z lilaka

Składniki
  

  • 2 l wody
  • 2 kg cukru
  • 8-12 cytryn
  • 15+ kwiatostanów lilaka

Przygotowanie przepisu
 

  • W garnku zagotuj wodę, dodaj cukier i mieszaj. Kiedy cukier się rozpuści dodaj sok z cytryny przelany przez sitko.
    2 l wody, 2 kg cukru, 8-12 cytryn
  • Do dużego słoika włóż kwiaty. Tylko kwiatki bez łodyg i liści. Im mniej będzie zielonych elementów tym lepiej. Kwiatki zalej gorącym syropem. Wymieszaj. Słoik przykryj wieczkiem. Kiedy syrop ostygnie lekko zakręć słoik i odstaw w ciemne i ciepłe miejsce na ok. 48-72 h.
    15+ kwiatostanów lilaka
  • Po 2-3 dniach przelej syrop przez sitko i jeżeli będzie taka potrzeba również przez gazę. Klarowny syrop przelej do wyparzonych butelek lub słoików.

Pasteryzacja

  • Syrop ma dużo cukru może więc długo stać, ale jeżeli chcemy przechowywać syrop przez kilka miesięcy to możemy go zawekować. Na dno garnka połóż ściereczkę, następnie zakręcone butelki z syropem ułóż na ścierce. Do garnka wlej zimną wodę tak aby sięgała do ok. ¾ butelek. Gotuj butelki przez ok. 20 minut (od momentu zagotowania). Następnie wyjmij butelki, dokręć zakrętki i odwróć je do góry dnem. Pozostaw butelki w tej pozycji na ok. 24h. Po tym czasie sprawdź czy butelki są dobrze zamknięte – jeżeli zakrętki "klikają" po naciśnięciu palcem to musisz je zawekować jeszcze raz.
    Możesz też zawekować butelki na sucho w piekarniku lub w zmywarce.

Wideo

Zobacz jak zrobić domowy syrop z kwiatów lilaka krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wskazówki

To jest przepis na tradycyjny syrop z kwiatów lilaka – nie jest on poradą medyczną. Przepis ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może służyć jako porada lekarska.

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 197kcal (10%)Węglowodany: 51g (17%)Białko: 0gTłuszcz: 0gTłuszcze nasycone: 0gSód: 3mgPotas: 21mg (1%)Błonnik: 0g (2%)Cukier: 50g (56%)Witamina A: 3IUWitamina C: 8mg (9%)Witamina E: 0mgWapń: 6mg (1%)Żelazo: 0mg (1%)Mangan: 0mg (1%)Magnez: 2mgCynk: 0mg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 1 vote (1 rating without comment)
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze