Syrop z kwiatów bzu czarnego

Domowy syrop z bzu czarnego

Syrop z kwiatów czarnego bzu jest pełen flawonoidów, potasu, fitosteroli i witamin. Jest używany podczas leczenia przeziębień i grypy. Ma działanie moczopędne, detoksykujące oraz ułatwiające odkrztuszanie. Poza swoimi zdrowotnymi właściwościami charakteryzuje się też wyjątkowym smakiem i zapachem.

Proporcje na klasyczny syrop to cukier i woda w proporcji 1:1 i jak najwięcej kwiatów. Najlepiej tak aby wypełniły całe naczynie. Ja dodatkowo odcinam gałązki by w słoiku znalazło się jak najwięcej kwiatów i dodaję dużo soku z cytryny by sok nie był mdły. Gotowy syrop (taki, który leżakował 24-48h) wystarczy przecedzić i przelać do słoiczków czy butelek. Syrop ma w sobie tyle cukru, że długo może być przechowywany w lodówce. Jednak jeśli chcesz możesz go zapasteryzować np. w zmywarce, piekarniku czy w garnku. Syrop wychodzi bardzo intensywny dlatego starcza na dłużej.

Kwiaty z czarnego bzu zbieramy w maju i czerwcu. Warto też zwracać uwagę na miejsce, w którym je zbieramy. Najlepiej by znajdowały się z daleka od ruchliwych dróg by były jak najmniej zanieczyszczone. Krzewy można znaleźć w parkach, na skrajach lasów, na polanach, w pobliżach rzek oraz jezior. Na zrywanie kwiatów warto wyposażyć się w sekator oraz długie spodnie, ponieważ często rosną w towarzystwie pokrzyw ;).
Oprócz tego, warto zbierać bez w słoneczne dni a nie zaraz po deszczu ponieważ najbardziej zależy nam na pyłku, który deszcz mógłby spłukać, dlatego też nie myjemy kwiatów po zebraniu.

Syrop przygotowujemy tego samego dnia, którego zerwaliśmy kwiaty. Jeżeli macie balkon, ogród czy taras, warto rozłożyć zerwane kwiaty na stole na dworze i pozostawić je na ok. 1h tak aby ewentualne robaczki zdążyły uciec 🙂 Podczas zbierania uważajcie też na mszyce, by nie przynieść ich do swoich ogrodów.
Pamiętaj by zrywać białe w pełni rozwinięte kwiaty, nie zrywaj przekwitniętych kwiatostanów ani brązowych gałązek, ponieważ mogą one nadać syropowi niechcianej goryczy.
Nigdy nie jedz kwiatów na surowo! Muszą one zostać poddane obróbce termicznej w celu pozbycia się szkodliwych związków.

Syrop z kwiatów bzu czarnego

Zdrowy syrop idealny do herbaty czy lemoniady. Bardzo zdrowy, przydatny w walce z przeziębieniem i grypą. Ma działanie wykrztuśne i świetnie sprawdzi się w walce z kaszlem mokrym. Warto przygotować go latem by był w pogotowiu na sezon grypowy.
5 na podstawie 2 ocen
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 5 minuty
Gotowanie 15 minuty
Leżakowanie 2 dni
Łączny czas 2 dni 20 minuty
Danie Napoje
Kuchnia Polska
Porcje 6 litrów
Kalorie 1953 kcal

Przepis na domowy syrop z bzu czarnego

Składniki
  

  • 3 kg cukru
  • 3 litry wody
  • 10 cytryn
  • 100 baldachów czarnego bzu (im więcej tym lepiej)

Przygotowanie przepisu
 

  • Zbierz kwiaty bzu czarnego (całe baldachy). Im więcej tym lepiej, najlepiej żeby wypełniły cały słoik. Zebrane kwiaty rozłóż na stole na około 1h by ewentualne robaczki z nich uciekły. Potem przełóż cale baldachy do słoika. Możesz poobcinać zielone części, żeby więcej kwiatków zmieściło się w słoju, ale nie jest to konieczne.
    100 baldachów czarnego bzu
  • W dużym garnku zagotuj wodę. Do gotującej się wody wsyp cukier i mieszaj aż się rozpuści. Do syropu wlej sok wyciśnięty z cytryn. Wymieszaj i wyłącz palnik.
    Gorącym syropem zalej kwiaty, następnie zakręć słoik i odstaw na 48h w ciemne i ciepłe miejsce. Po 2 dniach przefiltruj syrop (ja najpierw przelewam syrop przez sitko a później przez gazę). Przecedzony syrop przelej do wyparzonych butelek.
    3 kg cukru, 3 litry wody, 10 cytryn
  • Jeżeli chcesz możesz zawekować butelki z syropem w garnku, w piecu lub w zmywarce.
    By zawekować buteleczki z syropem w garnku wystarczy, że do garnka włożysz ściereczkę a na niej ułożysz butelki (tak aby się nie dotykały). Do garnka wlej zimną wodę tak aby sięgała do ok. ¾ butelki. Gotuj butelki przez ok. 20 minut (od momentu zagotowania). Następnie wyjmij butelki i odwróć je do góry dnem. Pozostaw butelki w tej pozycji na ok. 24h. Po tym czasie sprawdź czy butelki są dobrze zamknięte – jeżeli zakrętki "klikają" po naciśnięciu palcem to musisz je zawekować jeszcze raz.

Wideo

Zobacz jak zrobić syrop z kwiatów z bzu czarnego krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wskazówki

Przez co przefiltrować syrop?
Ja najpierw przelewam syrop przez sitko, wyrzucam kwiaty a następnie na sitku rozkładam gazę i ponownie przelewam przez nią syrop. Taką gazę czy pieluchę tetrową bez problemu kupisz w każdej aptece. Możesz też użyć wygotowanej lnianej lub bawełnianej ściereczki. A jeżeli nie chcesz przelać syropu przez materiał możesz użyć gęstego sitka lub bibuły np. filtra do kawy.
W czym najlepiej robić syrop?
Najlepiej użyj do tego dużego słoika. W sezonie letnim są one bez problemu dostępne w marketach i sklepach budowlanych. Całorocznie możesz też nabyć je bez problemu przez Internet. W tych samych miejscach z łatwością znajdziesz też buteleczki i słoiki do przelania soku. Ale najbardziej opłaca się zostawiać słoiki i butelki po dżemach czy kupnych sokach, następnie dokładnie je umyć i wyparzyć i jeżeli to konieczne dokupić tylko nowe nakrętki.
Gotowy syrop możesz dodać do herbaty, wody, lemoniady lub pić solo jako syrop na kaszel.
To jest przepis na tradycyjny syrop z kwiatów bzu czarnego – nie jest on poradą medyczną. Przepis ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może służyć jako porada lekarska.

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 2 votes (2 ratings without comment)
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Alicja
Alicja
1 rok temu

Ajjjj, a już po sezonie a gdzies dorwałam artykuł o tym jak zdrowy jest bez i że można łatwo taki sok czy właśnie syrop zrobić samodzielnie. No nic – dodaje do ulubionych i za rok robię. Fajnie to wszystko jest rozpisane