Ogórki kiszone
Ogórki kiszone to naturalny probiotyk. Zawierają kwas mlekowy, który reguluje florę bakteryjną w naszych jelitach. Ponadto zawierają duże ilości witamin. Pamiętam jak w liceum Pani od biologii mówiła, że jeśli chcemy być piękne i młode musimy jeść codziennie 1 ogórka kiszonego ponieważ zawiera dużo witaminy C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu w skórze.
Uwielbiam kwaśne, dobrze ukiszone ogórki. Moim zdaniem są znacznie lepsze od mało solnych. Świetnie smakują na kanapce, ale najlepsze są zjedzone w całości prosto ze słoika. Przedstawiam wam przepis mojej babci. Sekret, o którym wszyscy zapominają? Należy namoczyć ogórki przez kilka godzin przed kiszeniem by były jędrne i chrupiące.
Poniżej znajdziecie proporcje jakie są wam potrzebne do przygotowania 1 litrowego słoika ogórków tak abyście łatwo mogli dostosować przepis do swoich potrzeb.
Wybierajcie nieduże ogórki, im mniejsze tym będą bardziej chrupkie i na pewno nie będą puste w środku.
Jeżeli wolicie ogórki małosolne, możecie je przygotować z tego samego przepisu tylko zjedzcie je w ciągu 2-7 dni 😉
Pamiętajcie by słoiki i zakrętki do ogórków były wyparzone a jeżeli używacie słoików typu wek (z gumką) pamiętajcie by gumki tylko umyć w ciepłej wodzie, nie wyparzajcie ich ponieważ mogą się zniszczyć. Ogórki możecie też ukisić w glinianym naczyniu i przygnieść ogórki talerzem obciążonym kamieniem tak aby odciąć dopływ powietrza. Niektórzy też kiszą w plastikowych baniakach po wodzie, ja jednak obawiam się reakcji tworzywa sztucznego z kwasem z ogórków dlatego nigdy nie kisiłam w plastiku.
Jeżeli zjecie już ogórki, nie pozbywajcie się soku ze słoika, stanowi on fantastyczny dodatek do zupy ogórkowej.
Zamiast liści winorośli możecie użyć liści wiśni, porzeczki lub dębu ale u mnie w domu zawsze dodawaliśmy liście winogrona.
W sklepach możecie kupić gotowe “zestawy do kiszenia” tak jak włoszczyznę ale jeżeli kisicie sporo ogórków lepiej kupić wszystko oddzielnie – na pewno wyjdzie taniej. Możecie też kupić “przyprawę do kiszenia ogórków” ale ja wolę używać świeżego czosnku, chrzanu oraz kopru, ale jeżeli nie możecie ich dorwać to możecie wypróbować taką mieszankę przypraw, a może ktoś używał? Dajcie znać jak się sprawdza!
Ogórki kiszone
Przepis na domowe ogórki kiszone
Składniki
Zalewy
- 1 l gorącej wody
- 1 łyżka soli (czubata)
Ogórki
- 12 średnich ogórków
- 2 ząbki czosnku
- 4 plastry chrzanu (ok. 5mm grubości)
- 2 liście winorośli
- 1 łyżeczka gorczycy
- ⅓ pęczka kopru
- 400 ml zalewy
Przygotowanie przepisu
- Umyj i namocz ogórki w zimnej wodzie przez kilka godzin, dzięki temu będą jędrne i bardziej chrupiące.
- Pokrój korzeń chrzanu w plastry, czosnek przekrój na pół (bez obierania), pokrój koper lub podziel pęk na części i pozginaj tak aby zmieścił się do słoika.
- Przygotuj zalewę. W 1 litrze gorącej wody rozpuść 1 czubatą łyżkę soli.1 l gorącej wody, 1 łyżka soli
- Do wyparzonego słoika włóż chrzan, czosnek, liście winorośli, gorczycę, koper i 10-12 ogórków. Zalej gorącą zalewą, zakręć słoik i odstaw w ciepłe, ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Po tym czasie ja wkładam słoiki do lodówki ale możesz też je przenieść do piwnicy lub inne chłodne, ciemne miejsce.12 średnich ogórków, 2 ząbki czosnku, 4 plastry chrzanu, 2 liście winorośli, 1 łyżeczka gorczycy, ⅓ pęczka kopru, 400 ml zalewy
Wideo
Wskazówki
Wartości odżywcze
Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.
Moczyłem ogórki kilka godzin jak napisałaś i nie wiem czy to właśnie dlatego ale ogórki są rewelacyjne! Bardzo chrupiące ogórki jak lubię. Polecam przepis bo ogórasy wychodzą sztos!!!
Super 🙂 To taki mój trik, ale baaardzo dużo zależy od ogórków.