Krajanka piernikowa
Szukasz przepisu na pierniki, które nie muszą leżeć? Pierniki które można jeść od razu? Pierniki, które zawsze wychodzą? Krajanka to idealny przepis na proste i szybkie pierniki! Bez wycinania kształtów, bez ozdabiania a czas przygotowania to około 15 minut (bez czasu pieczenia i wysychania lukru). Przepis ten dostałam od babci i tradycyjnie tę krajankę piecze się w mojej rodzinie nawet kilka razy w okresie świątecznym bo bardzo szybko znika. Przeczytaj przepis na najlepszą krajankę piernikową poniżej ⬇⬇⬇!
Modyfikacje przepisu:
- Jeżeli lubisz by w piernikach był wyraźnie wyczuwalny smak powideł dodaj ich więcej np. cały słoik.
- W przepisie, który dostałam od babci (ten, który znajdziecie poniżej) jest napisane, że można zastąpić kwaśną śmietanę mlekiem. Ja jednak zawsze dodaję śmietanę. Ciasto z mlekiem pewnie będzie trochę rzadsze.
- Mąkę pszenną możecie zastąpić każdą inną. Możecie też zamiast tradycyjnej mąki pszennej (typ 405-550) użyć mąki chlebowej, pełnoziarnistej czy orkiszowej.
- Proporcje na lukier są podane orientacyjnie – możesz zmienić ilość wody i cukru pudru według uznania.
Jak zrobić krajankę piernikową?
Wszystkie składniki razem wymieszaj do połączenia składników. Następnie podziel na mniejsze części i ukulaj z nich wałki (jak na kopytka czy pierogi leniwe). Wałki przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i upiecz. Ciasto wychodzi bardzo gęste – najlepiej wyrobić je ręcznie, w mikserze planetarnym z końcówką do ciasta drożdżowego lub do gęstego ciasta, lub w urządzeniu typu thermomix. Mikser ręczny może nie poradzić sobie z tak gęstym ciastem.
Jeżeli podzielisz ciasto na 8 części i ulepisz węższe wałki piecz je ok. 15-20 minut jeżeli podzielisz ciasto na 4 części (tak jak ja), wałki wyjdą grubsze i będą piec się dłużej 25-30 minut. Następnie ciasto musi ostygnąć, później wystarczy je pokroić, polukrować i słodka krajanka piernikowa gotowa!
Jaka przyprawa do piernika?
Możesz kupić gotową lub skomponować własną przyprawę do piernika. W domowej mieszance piernikowej powinny się znaleźć: cynamon, imbir, goździki, gałka muszkatołowa, kolendra, kardamon, pieprz czarny, ziele angielskie, anyż oraz koper włoski.
Kupując gotową przyprawę do piernika przeczytaj dokładnie skład ponieważ większość gotowych przypraw to głównie mąka i cukier wymieszane z niewielką ilością przypraw. Lepiej kupić czystą przyprawę zazwyczaj w mniejszej paczce ok. 15-20g.
W jakiej temperaturze piec pierniki?
Krajankę piecz w 180 °C. Piernikowe “wałki” pieką się około 20 minut w zależności od wielkości. By upewnić się, że piernik jest dobrze upieczony zrób test patyczka. Wbij w środek ciasta drewniany patyczek, jeśli wyciągnięty patyczek jest suchy (może się delikatnie kleić) krajanka jest gotowa i można ją wyciągnąć z piekarnika. Ostudzone ciasto piernikowe pokrój nożem i polukruj.
Jak lukrować pierniki?
Do krajanki przygotuj rzadki lukier, który wniknie do środka krajanki dzięki czemu będzie słodka i miękka. Lukier przygotowujemy z cukru pudru i gorącej wody. Proporcje do przygotowania lukru są orientacyjne i możecie je zmienić w zależności od tego czy chcecie uzyskać grubą warstwę lukru (gęsty lukier = dużo cukru, mało wody) czy cienką warstewkę lukru na zewnątrz który wniknie głęboko do wnętrza ciasteczek (rzadki lukier = więcej wody). Możesz zalać pierniki lukrem i wymieszać delikatnie rękami by lukier pokrył wszystkie kawałki (najlepiej robić to w bardzo dużej misce). Następnie wysypać na blachę, aby lukier wysechł a pierniki się nie skleiły. Możesz też pojedynczo lub partiami zanurzać w lukrze piernikowe kostki i odkładać na blachę. Trwa to dłużej ale za to będziesz mieć pewność, że każdy kawałek jest dokładnie pokryty lukrem.
Kiedy robić pierniki?
Tradycyjne pierniki robi się nawet kilka tygodni przed świętami by zdążyły zmięknąć, a samo ciasto piernikowe często musi długo leżakować w lodówce przed pieczeniem. Krajanka piernikowa natomiast po lukrowaniu jest od razu gotowa do zjedzenia. Najlepsza jest jednak, kiedy lukier wyschnie i wsiąknie w głąb krajanki czyli po kilku godzinach. Sumując czas pieczenia, stygnięcia i wysychania lukru najlepiej zrobić krajankę dzień wcześniej 😉.
Jak przechowywać pierniki?
Dzięki polukrowaniu pierniczki nie wysychają i nie psują się szybko, mogą więc długo stać. Najlepiej trzymać je w szczelnym opakowaniu (kiedy lukier już całkowicie wyschnie).
Krajanka piernikowa jest idealna dla osób na diecie wegetariańskiej, fleksitariańskiej i peskatariańskiej. Zawiera gluten.
Z podanych niżej proporcji wychodzą około 132 ciastka.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować krajankę pernikową i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!
Krajanka piernikowa
Przepis na krajankę pierniczkową
Składniki
Ciasto
- 1 kg mąki
- 200 g masła
- 200 g kwaśnej śmietany (lub szklanka mleka)
- 1 szklanka cukru
- 2 jajka
- ½ słoika powideł śliwkowych (ok. 150 g)
- 3 łyżki kakao (ekstra ciemne)
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 opakowania przyprawy do piernika (ok. 30-40 g)
- 3 łyżki miodu (lejącego)
- sól
Lukier
- 500 g cukru pudru
- 200-300 ml gorącej wody
Przygotowanie przepisu
Ciasto
- Wymieszaj wszystkie składniki mikserem lub ręcznie. Ciasto będzie bardzo gęste. Kiedy wszystkie składniki się połączą przełóż ciasto na blat i podziel na 4-8 części (nie musisz podsypywać blatu mąką bo ciasto jest zwarte i nie klei się do blatu).Z każdej części uformuj wałek (jak na kopytka). Nie muszą być idealne. Ułóż wałki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.1 kg mąki, 200 g masła, 200 g kwaśnej śmietany, 1 szklanka cukru, 2 jajka, ½ słoika powideł śliwkowych, 3 łyżki kakao, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 opakowania przyprawy do piernika, 3 łyżki miodu, sól
- Ciasto włóż do piekarnika nagrzanego do 180 °C i piecz przez ok. 20 minut. Upieczone ciasto wyjmij z piekarnika i odstaw do wystygnięcia.
- Wystudzone pierniki pokrój na mniejsze kawałki i polukruj.
Lukier
- Wymieszaj cukier z gorącą wodą tak, aby powstał rzadki lukier. Jeżeli chcesz by na krajance było więcej lukru przygotuj gęstszy lukier (dodaj mniej wody), a jeżeli chcesz uzyskać cieńszą warstwę lukru – to potrzebujesz zrobić rzadki lukier (dodaj więcej wody).Pokrojone pierniki polej lukrem i wymieszaj w misce lub maczaj pierniki pojedynczo w lukrze a następnie rozłóż piernikowe kostki na blasze do wyschnięcia lukru.Pierniczki są najlepsze po kilku godzinach kiedy lukier wniknie do środka i całkowicie wyschnie. Dzięki temu pierniczki będą miękkie i słodkie. Smacznego!500 g cukru pudru, 200-300 ml gorącej wody
Wideo
Wartości odżywcze
Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.
Dzisiaj zrobiłam małe testowanie przed Świętami Bożego Narodzenia 😂Wyszło rewelacyjnie – szybko i bez przeszkód 😊POLECAM!
Taka jest właśnie krajanka piernikowa – łatwa i przyjemna w przygotowaniu 😊. Piękne zdjęcie!
Świetny przepis – krajanka wyszła super a jak szybko się robi 😀 Jest spora konkurencja do innych piernikowych wypieków!
Cieszę się, że przepis się podoba 😊
Szukałam tego przepisu na pierniczki kopytka już długo i dopiero te słowo kopytka naprowadziło mnie na właściwe tory. Kiedyś mama kupowała takie w małym sklepie i zawsze je uwielbiałam 🙂
Faktycznie krojenie tych pierników jest jak na kopytka 😅 Fakt – są pyszne!
Pyszne i szybkie. U mnie z czekoladowym lukrem. Dziękuję za przepis.
Czekoladowy lukier – super pomysł! 😋 Cieszę się, że przepis się podoba 😊