Wege burgery z buraków

Kotlety z buraków na burgery

Burgery czy też kotlety z buraka to doskonały sposób na przemycenie warzyw do diety, zastąpienie mięsa, postny obiad, czy wykorzystanie buraków np. z barszczu. Mogą być zjedzone jako klasyczny burger w bułce lub podane z ziemniakami i surówką jako vege wersja tradycyjnego obiadu. Buraki są dosyć słodkie dlatego ważne by dodać do nich odpowiednią ilość soli by kotlety nie wyszły mdłe.

Co można zrobić z buraków?
Najpopularniejszą formą wykorzystania buraków w kuchni jest zrobienie barszczu lub starcie buraków i podanie ich jako dodatek do obiadu. Ale buraki też świetnie sprawdzą się jako dodatek do brownie lub baza wege burgerów. Świetnie sprawdzą się też jako Carpaccio czy składnik sałatki lub risotto.

Co można zrobić z buraków z barszczu?
Takie burgery możesz również przygotować z buraków, które zostały Ci po ugotowaniu barszczu (zobacz przepis na szybki barszcz). Wystarczy, że osuszone buraki zetrzesz na tarce, dodasz czosnek (możesz dodać seler ale nie musisz), dodasz przyprawy, odrobinę mąki, uformujesz kotlety i wrzucisz do piekarnika. Szczegółowy przepis znajdziesz we wspomnianym wcześniej linku.

Jak zrobić burgery warzywne?
By przygotować burgery z buraków i kaszy lub jakichkolwiek innych warzyw wystarczy wymieszać ugotowaną kaszę i starte np. buraki. Jeżeli nie chcesz brudzić sobie rąk i zrobić je znacznie szybciej polecam użyć wyciskarki wolnoobrotowej zamiast tarki. Pulpa warzywna zawiera mniej wody i ma idealną konsystencję by uformować z niej kotlety, które nie będą się rozpadać i bardziej będą przypominać mięso.
Do takich kotlecików niezbędne będą wyraziste przyprawy np. musztarda, lubczyk, tymianek, rozmaryn, czosnek, majeranek, wędzona papryka, sos sojowy, pieprz oraz sól. Jeżeli masz ochotę i chcesz dodać burgerom więcej smaku i tekstury możesz dodać do nich usmażoną cebulę, por, ziarna słonecznika, siemię lniane czy płatki owsiane. Jeżeli twoje burgery rozpadają się i potrzebują spoiwa możesz do masy dodać jajko, masło orzechowe, mąkę lub bułkę tartą.

Co zrobić z sokiem z buraków?
Wycisnąłeś sok z selera, czosnku i buraków na pulpę ale nie lubisz soku z buraków? Taki sok to idealna baza do barszczu! Sprawdź jak przygotować barszcz z tego soku w 30 minut w moim przepisie na barszcz!

Czy możesz przygotować ten przepis nie mając sokowirówki wolnoobrotowej?
Jeżeli nie posiadasz sokowirówki wolnoobrotowej możesz przygotować buraki ścierając je na tarce (na małych oczkach). Użyj wtedy o połowę mniej buraków, ponieważ będą one zawierały w sobie sporo wody a więc będą miały większą objętość w stosunku do pulpy. Jeżeli nie przepadasz za selerem możesz go pominąć.
Jeżeli masa będzie zbyt mokra a burgery będą się rozpadać możesz dodać mąkę (każdą) np. pszenną pełnoziarnistą, jaglaną (zmielona surowa kasza jaglana), gryczaną (zmielona surowa kasza jaglana), kukurydzianą, lub bułkę tartą. Ilość dodanej mąki zależy od tego ile wody mają w sobie buraki.

Jak przygotować kotlety z piekarnika by się nie rozpadały?
Jeżeli nie zależy Ci by twoje kotlety były wegańskie możesz dodać do nich też jajko. Będzie ono stanowiło „klej” i „utwardzacz”. Ścięte białko sprawi, że kotlety na pewno będą zwarte i nie będą się rozpadać zwłaszcza jeżeli planujesz smażyć kotlety na patelni.

Jak podkręcić smak burgerów i dodać im białka?
Dodaj do masy 2 łyżki masła orzechowego. Burgery będą niepowtarzalne – będą miały więcej białka i wciąż pozostaną wegańskie.

Z czym podawać burgery z buraków? Z czym jeść kotlety z buraka?
Z majonezem, sosem leekmayo, guacamole, sosem jogurtowym, sriracha mayo, salsą, bbq, sosem musztardowym etc. Możesz z nich przygotować klasycznego burgera w bułce, dodać do bajgla, podać do obiadu jako „kotlet mielony” lub zjeść jako lekką kolację bez dodatków.

Burgery z buraka są idealne dla osób na diecie bezglutenowej, wegańskiej, wegetariańskiej, fleksitariańskiej i peskatariańskiej. Z podanych niżej proporcji wychodzi 12 dużych burgerów. 

Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować wege burgery z buraków i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

W przepisie wykorzystuję wyciskarkę wolnoobrotową Hurom H320N, którą udostępniła dla mnie firma Hurom Polska. W ramach współpracy reklamowej pokazuję jakie soki i dania można przygotować z jej pomocą.

Wege burgery z buraków (z wyciskarki wolnoobrotowej)

Wegańskie burgery to idealny pomysł na obiad bez mięsa. Idealne do przygotowania burgerów i jako kotlety do zjedzenia np. z ziemniakami i surówką. Nie rozpadają się – bez jajek, bez smażenia.
5 na podstawie 2 ocen
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 15 minuty
Gotowanie 15 minuty
Pieczenie 40 minuty
Łączny czas 1 godzina 10 minuty
Danie Dania główne
Kuchnia Amerykańska
Porcje 12 burgerów
Kalorie 200 kcal

Przepis na kotlety z buraków

Składniki
  

  • 2 kg buraków (6 dużych buraków)
  • 1 seler naciowy
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 czerwone cebule
  • 1 szklanka kaszy jaglanej
  • 3 szklanki wody
  • 3 łyżki sosu sojowego
  • 3 łyżki ziaren słonecznika
  • 3 łyżki siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka musztardy
  • 2 łyżki mąki
  • 1 łyżeczka papryki wędzonej
  • pieprz
  • sól
  • oliwa z oliwek

Przygotowanie przepisu
 

  • Zagotuj 3 szklanki wody w rondelku. Kaszę jaglaną dokładnie wypłucz w zimnej wodzie. Do gotującej się wody dodaj sos sojowy i wypłukaną kaszę. Gotuj kaszę przez 15 minut pod przykryciem. Po 15 minutach wyłącz źródło ciepła pod garnkiem z kaszą i nie zdejmuj pokrywki! Kasza ma wchłonąć całą wodę i ostygnąć pod przykryciem.
    1 szklanka kaszy jaglanej, 3 szklanki wody, 3 łyżki sosu sojowego
  • Wyciśnij sok z buraków, selera i czosnku w wyciskarce wolnoobrotowej i użyj pulpy lub zetrzyj buraki, czosnek i seler na tarce. Pamiętaj, że starte na tarce warzywa zawierają więcej wody, mają więc większą objętość. Dlatego zamiast ścierać 2kg buraków zetrzyj 1kg buraków i pół selera. Pulpę (lub starte warzywa) przełóż do dużej miski i odstaw na bok.
    2 kg buraków, 1 seler naciowy, 3 ząbki czosnku
  • Cebule pokrój w drobną kostkę. Na patelnię wlej odrobinę oliwy z oliwek i wsyp łyżeczkę wędzonej papryki. Podsmaż przez chwilę a następnie dodaj posiekaną cebulę. Podsmażaj cebulę aż do zeszklenia. Następnie dodaj ziarna słonecznika i siemię lniane. Podsmaż przez około minutę i zdejmij z palnika.
    2 czerwone cebule, 3 łyżki ziaren słonecznika, 3 łyżki siemienia lnianego, oliwa z oliwek, 1 łyżeczka papryki wędzonej
  • W misce wymieszaj pulpę buraczaną, podsmażoną cebulę, musztardę, mąkę, pieprz i sól.
    1 łyżeczka musztardy, 2 łyżki mąki, pieprz, sól
  • Z mieszanki uformuj kotlety. Przełóż kotlety na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz przez ok. 40 minut w grzałka góra+dół200 °C i odstaw do ostygnięcia.

Wideo

Zobacz jak zrobić domowe kotlety na burgery z buraków z wyciskarki do soków krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 100kcal (5%)Węglowodany: 17g (6%)Białko: 3g (6%)Tłuszcz: 3g (5%)Tłuszcze nasycone: 1g (3%)Sód: 199mg (9%)Potas: 332mg (9%)Błonnik: 4g (17%)Cukier: 6g (7%)Witamina A: 77IU (2%)Witamina C: 5mg (6%)Witamina E: 1mg (3%)Witamina K: 2µg (1%)Wapń: 24mg (2%)Żelazo: 1mg (6%)Mangan: 1mg (25%)Magnez: 41mg (10%)Cynk: 1mg (3%)Kwas foliowy: 1µg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 2 votes (2 ratings without comment)
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze