Szybki barszcz (z wyciskarki wolnoobrotowej)

Szybki barszcz czerwony

To najszybszy przepis na barszcz czerwony pełen smaku bez zakwasu, bez gotowej zupy z kartonu. Wystarczy wycisnąć sok z buraków (lub kupić sok 100%), dodać przyprawy, podgrzać i najlepszy barszcz czerwony gotowy!

Barszcz przygotowany z soku ma więcej smaku i nie wymaga wielu godzin gotowania. Nic się nie zmarnuje, ponieważ wykorzystujesz całe buraki. Gotując barszcz z całych buraków często wyrzucamy ugotowane warzywa po zrobieniu zupy.
Jest to doskonały przepis na barszcz jeżeli nie masz, nie zdążyłeś kupić lub zrobić zakwasu. Zrobienie własnego soku z buraków (jeżeli masz wyciskarkę) jest tańsze niż kupienie gotowego barszczu w kartonie a jego smak jest znacznie bardziej intensywny.

Jest to najlepszy przepis na ekspresowy wigilijny barszcz. W przepisie dodaję do soku również bulionu. Ale możesz użyć też rosołu lub gotowego bulionu warzywnego czy z kurczaka. Jeżeli nie chcesz dodawać bulionu, możesz zastąpić go wodą.

Co jeśli nie masz wyciskarki wolnoobrotowej?
Jeżeli nie posiadasz wyciskarki możesz użyć gotowego soku z buraków 100% lub soku z buraków z jabłkiem.

Co zamiast octu do barszczu?
Zamiast octu spirytusowego możesz użyć octu winnego, ryżowego, jabłkowego lub balsamicznego. Możesz też zakwasić barszcz sokiem z cytryny, zakwasem buraczanym lub wytrawnym czerwonym winem. Dodatek octu (lub innego kwasu) zapewni piękny kolor i barszcz nie będzie mdły. Dzięki niemu barszcz nie straci koloru i nie zrobi się brunatny.

Jak gotować barszcz?
Barszczu nie zagotowujemy tylko ogrzewamy na wolnym ogniu by był gorący (tak jak rosół).

Czy barszcz można przygotować wcześniej?
Barszcz możesz bez problemu przygotować dzień wcześniej. Po kilku godzinach w lodówce smaki się przegryzą, a barszcz będzie jeszcze lepszy. Taki barszcz możesz bez problemu przechowywać w lodówce kilka dni.

Z czym podać barszcz czerwony?
Barszcz będzie doskonale smakuje z krokietem, pasztecikiem, makaronem, uszkami lub kołdunami.

Czy buraki trzeba obierać?
Buraki obieramy by mieć pewność, że barszcz nie będzie miał ziemistego smaku i dlatego, że wykorzystuję pulpę z buraków (np. do burgerów lub jako dodatek do obiadu). Buraków nie trzeba obierać, można je wyszorować np. drucianą gąbką lub kawałkiem folii aluminiowej zwiniętym w kulkę.

Jak wyciskać sok na zupę?
Jabłka wyciskamy w całości. Skórka z jabłek zawiera dużo pektyn, które zagęszczą nasz barszcz. Buraki i czosnek obieramy i wyciskamy z nich sok. Seler naciowy wystarczy porządnie umyć i również wrzucić w całości do wyciskarki. Wszystkie składniki możesz pokroić na mniejsze kawałki by wygodnie wyciskało się z nich sok.
Jeżeli masz taką możliwość wyciśnij sok na sitku z mniejszymi otworami-sitko do rzadkich soków. Dzięki temu otrzymasz czysty, klarowny barszcz.

Co jeszcze można dodać do barszczu?
Możesz dodać (wycisnąć) sok z malin. Dodać skórkę z jabłek do gotującego się barszczu by zagęścić zupę. Możesz dodać też czerwonego wina by podkreślić kolor barszczu i winny smak jabłek. Jeżeli chodzi o przyprawy najlepiej do barszczu pasuje majeranek. Jeżeli lubisz, możesz dodać do barszczu natkę pietruszki.

Jak zmyć plamy z buraka?
Po pokrojeniu buraków zostały Ci plamy na desce do krojenia? Najlepiej od razu natrzyj deskę połówką cytryny i płynem do mycia naczyń. Następnie opłucz zimną wodą. Powtórz zabieg 2-3 razy a plamy powinny zniknąć. O drewnianej desce najlepiej jest pomyśleć przed krojeniem buraków. Deskę natrzyj olejem by sok z buraków nie wniknął głęboko w drewno. Deskę przed krojeniem warto też zabezpieczyć folią spożywczą ale uważaj by jej nie przeciąć podczas krojenia.

Co zrobić z pulpą po wyciśnięciu soku z buraków?
Nie chcesz wyrzucać pulpy po wyciśnięciu soku z buraków? Możesz przygotować vege burgery z buraków. Najpierw wyciśnij buraki, seler i czosnek, przełóż pulpę do osobnej miski. Następnie wyciśnij sok z jabłek. Pulpy z jabłek nie dodaję do burgerów.

Barszcz jest idealny dla osób na diecie bezglutenowej, wegańskiej, wegetariańskiej, fleksitariańskiej i peskatariańskiej.
Z podanych niżej proporcji wychodzi 10 porcji barszczu po 250 ml. 

Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować barszcz czerwony i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

W przepisie wykorzystuję wyciskarkę wolnoobrotową Hurom H320N, którą udostępniła dla mnie firma Hurom Polska. W ramach współpracy reklamowej pokazuję jakie soki i dania można przygotować z jej pomocą.

Ekspresowy barszcz (z wyciskarki wolnoobrotowej)

Szybki i zdrowy barszcz pełen smaku. Najlepszy i najszybszy przepis na wigilijny barszcz czerwony bez zakwasu – zrobisz go w mniej niż 30 minut!
5 na podstawie 4 ocen
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 10 minuty
Gotowanie 20 minuty
Łączny czas 30 minuty
Danie Zupy
Kuchnia Polska
Porcje 10 porcji 250 ml
Kalorie 117 kcal

Przepis na szybki barszcz

Składniki
  

  • 2 kg buraków (6 dużych buraków)
  • 1 seler naciowy
  • 2 jabłka
  • 1 l bulionu
  • 3 ząbki czosnku
  • 7 ziaren ziela angielskiego
  • 3 liście laurowe
  • 2 łyżki majeranku
  • ¼ szklanki octu (spirytusowy, ryżowy, jabłkowy lub winny)
  • pieprz
  • sól
  • 1 łyżeczka cukru (opcjonalnie)

Przygotowanie przepisu
 

  • Buraki umyj, obierz i pokrój na mniejsze części by wycisnąć z nich sok. Seler naciowy również umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Obierz czosnek.
    2 kg buraków, 1 seler naciowy, 3 ząbki czosnku
  • Wyciśnij sok z buraków, selera, czosnku i jabłek (całych, nieobranych).
    2 jabłka
  • Wyciśnięty sok przelej do garnka. Pianę zdejmij i wyrzuć. Do soku dolej bulion. Dodaj wszystkie przyprawy oraz ocet. Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 10-15 minut. Dodaj soli, pieprzu i cukru do smaku. Na początku możesz dodać mniej octu i później dolać go w razie potrzeby.
    Ocet możesz zastąpić zakwasem z buraków lub sokiem z cytryny. Barszcz po kilku minutach wolnego gotowania jest gotowy.
    1 l bulionu, 7 ziaren ziela angielskiego, 3 liście laurowe, 2 łyżki majeranku, ¼ szklanki octu, pieprz, sól, 1 łyżeczka cukru

Wideo

Zobacz jak zrobić szybko domowy barszcz z wyciskarki do soków krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 47kcal (2%)Węglowodany: 11g (4%)Białko: 1g (2%)Tłuszcz: 0gTłuszcze nasycone: 0gSód: 226mg (10%)Potas: 284mg (8%)Błonnik: 3g (12%)Cukier: 8g (8%)Witamina A: 140IU (3%)Witamina C: 5mg (6%)Witamina E: 0mg (1%)Witamina K: 2µg (2%)Wapń: 18mg (2%)Żelazo: 1mg (4%)Mangan: 0mg (20%)Magnez: 20mg (5%)Cynk: 0mg (3%)

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 4 votes (4 ratings without comment)
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Kasia Futka
Kasia Futka
11 miesięcy temu

Przepyszny barszcz ❤ Jestem ogromną fanką buraków i wszelkiego rodzaju dań z ich wykorzystaniem. Są pyszne i bardzo zdrowe 🙂