Gofry z Liège (Belgijskie gofry drożdżowe)

Gofry belgijskie z Liège

Mimo, że na blogu jest już jeden przepis na gofry to gofry z Liège to zupełnie inny wymiar smaku! Pewnie w przyszłości pojawią się jeszcze inne gofrowe przepisy ale na dzień dzisiejszy uważam, że są to najlepsze gofry jakie jadłam!

Belgijskie gofry – bardzo słodkie, chrupiące, o nieregularnym kształcie. Nie potrzeba dodawać do nich cukru pudru a najlepiej smakują z kwaskowatym dżemem lub owocami albo na sucho! Naprawdę, są tak słodkie, że jem je bez dodatków.
Jeżeli szukasz przepisu na naprawdę chrupiące gofry to właśnie go znalazłeś! Dzięki dużym grudkom cukru perlistego, który karmelizuje się podczas pieczenia na gofrach powstaje chrupiąca, karmelowa skorupka. Oczywiście, jeżeli gofry będą leżeć kilka godzin to zmiękną ale przez kilka minut po upieczeniu będą super chrupiące!

Czym różnią się gofry belgijskie od zwykłych gofrów?

  • Zacznijmy od tego, że gofry belgijskie to bardzo szerokie określenie.  Możemy je podzielić na dwa rodzaje: gofry brukselskie (lekkie drożdżowe ciasto, bez cukru) i gofry z Liège czy też gofry leodyjskie (gęste drożdżowe ciasto z grudkami cukru). Natomiast gofry, które zjemy w Polsce nad morzem i takie, które najczęściej przygotowujemy w domu to z grubsza ciasto naleśnikowe z dodatkiem proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej.
  • To co jest niezbędne do przygotowania gofrów cukrowych to cukier perlisty. Czyli cukier w perełkach – matowe, okrągłe grudki cukru, mniejsze lub większe, w kolorze mleczno-białym z gładkimi krawędziami, które nie przypominają klasycznych kryształków. Naprawdę warto go poszukać w sklepie bo to on odpowiada za niepowtarzalny smak. Zwykłym cukrem nie osiągniemy takiej struktury i chrupkości.
  • Gęste drożdżowe ciasto. Ciasto przypomina trochę ciasto na pączki i wcale nie trzeba go długo wyrabiać.
  • Kształt: Gofry z Liege są mniejsze, mają nieregularny kształt, są bardziej mięsiste. Nie są idealnymi prostokątami, są raczej zaokrąglone. Na obwodzie są z reguły jaśniejsze, ponieważ ciasto nie jest równo rozprowadzone w gofrownicy a tym samym nie jest równo spieczone.

Jak przygotować gofry drożdżowe jak z Belgii?
Wyciągnij drożdże z lodówki, roztop masło, podgrzej lekko mleko, wyciągnij jajka z lodówki, odmierz suche składniki. Zrób rozczyn, dodaj resztę składników, wymieszaj, pozwól ciastu wyrosnąć, dodaj tajny składnik, wymieszaj i upiecz!

UWAGA!
Pamiętaj, by cukier perlisty dodać bezpośrednio przed pieczeniem gofrów by drożdże go nie zjadły. Im większe cząsteczki cukru, tym gofry będą smaczniejsze.

Co jest potrzebne do gofrów?
By przygotować gofry Belgijskie potrzebne będą: mąka, cukier, drożdże, mleko, masło, jajka, sól i cukier perlisty!

Co to jest cukier perlisty? Co to jest belgijski cukier perłowy? Czy cukier perłowy to to samo co perły cukrowe?
Cukier perlisty i perłowy to dokładnie to samo. Perły cukrowe natomiast to ozdoby z cukru wyglądające jak prawdziwe perły czy też szklane koraliki. Cukier perlisty to nie to samo co cukier gruby kryształ. Cukier perlisty ma znacznie większe cząstki, które nie rozpuszczają się tak jak cukier w kryształkach. Wygląda trochę jak zgrubione, duże bryłki cukru pudru.

Gdzie kupić cukier perlisty do gofrów?
Ja swój cukier kupiłam w hipermarkecie ale możesz go kupić przez Internet. Warto poszukać go także w innych dużych marketach. Jeśli jeszcze gdzieś go znajdziesz to daj znać w komentarzu. 😉

Czym można zastąpić cukier perlisty?
Niczym! Musi być to cukier perlisty by uzyskać taki efekt o jaki nam chodzi.

Ile powinno się trzymać gofry w gofrownicy?
Wszystko zależy od tego jaką masz gofrownicę. Ja gofry piekę ok. 4 minut na maksymalnej mocy. Każda gofrownica jest inna. Ma inną moc, ma inne płytki, inaczej się nagrzewa. Dlatego najlepiej czas i moc na jakiej piec gofry musisz wyczuć sam. Ja używam gofrownicy o mocy 1400 W, która ma niewymienne płytki pokryte powłoką teflonową. Jeżeli używasz gofrownicy o mniejszej lub większej mocy możliwe, że będziesz musiał zmienić czas pieczenia i ustawić temperaturę inaczej.

Co zrobić żeby gofry były chrupiące?
Nie otwieraj klapy podczas pieczenia! Wiadomo, jeżeli robisz gofry po raz pierwszy to musisz sprawdzić czy gofry są już gotowe czy potrzebują jeszcze chwili, ale przy trzecim, czwartym gofrze będziesz już wiedzieć ile minut potrzebują. Warto mieć w pobliżu zegarek lub włączyć stoper w telefonie by kontrolować czas pieczenia.

Co dodać, żeby gofry były puszyste?
Za puszystość w gofrach belgijskich odpowiadają drożdże. Dobrze wyrośnięte ciasto ma dużo pęcherzyków powietrza i dzięki nim ciasto jest puszyste.

Dlaczego gofry się przyklejają?
By gofry się nie przykleiły do gofrownicy posmaruj formę cienką warstwą oleju. Gofry belgijskie mogą bardziej się przyklejać do formy ponieważ skarmelizowany cukier jest bardzo klejący. Ale ja nigdy nie miałam problemu z wyciągnięciem gofrów z formy.

Czy ciasto na gofry można zostawić na drugi dzień? Czy ciasto na gofry można zrobić wcześniej?
Ciasto możesz zostawić w lodówce i zrobić gofry następnego dnia pod warunkiem, że nie dodałeś jeszcze cukru perlistego! Przez noc drożdże zjadłby cukier, ciasto nadal byłoby słodkie, ale gofry nie miały by skarmelizowanej powłoki ani cukrowej, pudrowej struktury. Cukier perlisty by się po prostu zmarnował a jest on droższy niż cukier kryształ. Dlatego włożenie do lodówki, nawet tylko na kilka godzin, ciasta z cukrem perłowym nie miałoby sensu.

Z czym najlepiej smakują gofry?
Gofry możesz podać z cukrem pudrem, z dżemem, z bitą śmietaną, z owocami, ze słodkim sosem, z polewą czekoladową, z Nutellą, z kremem pistacjowym, z masłem orzechowym itd. Gofry belgijskie same w sobie są słodkie i doskonale smakują suche bez dodatków.

Drożdżowe gofry zawierają gluten. Z podanych niżej proporcji otrzymasz ok. 14 gofrów (ok. 60 g). Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować belgijskie gofry drożdżowe i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

Gofry z Liège (Belgijskie gofry drożdżowe)

Gofry belgijskie charakteryzujące się gęstym drożdżowym ciastem z cukrem perlistym. Warto poszukać go w sklepie bo on nadaje gofrom słodkiego smaku i chrupiącej, cukrowej, skarmelizowanej skorupki.
5 na podstawie 1 oceny
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 10 minuty
Gotowanie 4 minuty
Wyrastanie 40 minuty
Łączny czas 54 minuty
Danie Desery, Śniadanie
Kuchnia Belgijska
Porcje 14 gofrów
Kalorie 168 kcal

Przepis na gofry belgijskie z Liège

Składniki
  

Rozczyn

  • 16 g świeżych drożdży (lub ok. 5 g suchych)
  • ½ szklanki mleka (letniego)
  • 2 szklanki mąki (ok. 320 g)
  • 1 łyżeczka cukru

Ciasto

  • 100 g cukru perlistego
  • 3 jajka
  • 12 g cukru z wanilią (opcjonalnie)
  • 100 g masła (roztopionego)
  • sól
  • olej do posmarowania gofrownicy (opcjonalnie)

Przygotowanie przepisu
 

Rozczyn

  • Przygotuj rozczyn. Drożdże pokrusz i posyp cukrem. Zalej letnim mlekiem i dodaj 2 łyżki mąki. Wymieszaj. Zasyp resztą mąki, tak aby cały rozczyn był przykryty. Następnie przykryj ręcznikiem i odstaw na 5-10 minut do wyrośnięcia.
    16 g świeżych drożdży, ½ szklanki mleka, 2 szklanki mąki, 1 łyżeczka cukru

Ciasto

  • Do wyrośniętego rozczynu (kiedy piana zaczyna wychodzić spod mąki) dodaj sól, cukier waniliowy i jajka. Zacznij ubijać ciasto. Po ok. 5 minutach powoli dodaj roztopione, przestudzone masło. Wyrabiaj jeszcze przez 3 minuty. Odstaw do wyrośnięcia na ok. 30 minut.
    3 jajka, 12 g cukru z wanilią, sól, 100 g masła
  • Do wyrośniętego ciasta dodaj cukier perlisty. Wymieszaj ciasto, aby cukier dobrze się z nim połączył.
    100 g cukru perlistego
  • Nagrzej gofrownicę na maksymalną moc. Przed pierwszym gofrem posmaruj gofrownicę cienką warstwą oleju. Nałóż po jednej łyżce ciasta na środku foremki (1 łyżka ciasta – 1 gofr), zamknij gofrownicę i piecz przez ok. 3-4 min.
    Nie otwieraj gofrownicy podczas pieczenia! Musisz wyczuć ile powinieneś piec gofry bo każda gofrownica jest inna. Gotowe gofry wciągnij przy pomocy patyczka i odstaw na kratkę do wystudzenia. Gorące gofry odłożone na talerz mogą zaparować i nie będą chrupiące. Gofry najlepiej smakują od razu po upieczeniu. Smacznego!
    olej do posmarowania gofrownicy

Wideo

Zobacz jak zrobić gofry z ciasta drożdżowego krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 280kcal (14%)Węglowodany: 38g (13%)Białko: 5g (10%)Tłuszcz: 12g (18%)Tłuszcze nasycone: 7g (42%)Tłuszcze trans: 0gCholesterol: 85mg (28%)Sód: 35mg (2%)Potas: 90mg (3%)Błonnik: 2g (7%)Cukier: 15g (17%)Witamina A: 407IU (8%)Witamina C: 0mgWitamina D: 1µg (4%)Witamina E: 1mg (3%)Witamina K: 2µg (2%)Wapń: 35mg (4%)Żelazo: 2mg (9%)Mangan: 0mg (8%)Magnez: 12mg (3%)Cynk: 1mg (4%)Kwas foliowy: 47µg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 1 vote
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Witko
Witko
3 miesięcy temu

5 gwiazdek
Długo szukałam tego przepisu a wpisywałam nawet brukselskie gofry. Zgadzam się z tym jak piszesz, że smakują one inaczej i tak potwierdzam super smakują nawet bez dodatków! Dzięki bedzie robione 😁

Julia
Autor
Julia
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Witko

Dzięki! Cieszę się 😊