Falafel

Falafel

Zastanawiałeś się kiedyś co można zrobić z ciecierzycy na obiad? Falafel to wegańskie kulki przypominające klopsiki. Są zrobione z ciecierzycy zmielonej z czosnkiem, cebulą i ziołami a następnie usmażone w głębokim oleju lub upieczone. Jest to bardzo dobry pomysł na szybki i tani obiad. 

Jak zrobić falafel?
Do przygotowania falafela będziesz potrzebować urządzenia mielącego np. malaksera, thermomixa, blendera, rozdrabniacza lub szatkownicy. Samo przygotowanie nie zajmie Ci więcej niż 10 minut, ale musisz pamiętać by dzień wcześniej zalać ciecierzycę wodą by zdążyła się namoczyć. Nie możesz przygotować falafeli z gotowanej ciecierzycy w puszce czy słoiku. Falafele z takiej ciecierzycy po prostu się rozpłyną. Falafele można zarówno piec w piekarniku czy usmażyć na patelni.

Modyfikacje przepisu

  • Do falafeli możesz dodać odrobinę sody lub proszku do pieczenia. Ma ona za zadanie spulchnić masę i sprawić, że falafele będą bardziej puszyste. Ja jednak nie uważam, by było to konieczne dlatego jej nie dodaję. Jeśli chcesz możesz spróbować i zadecydować, która wersja bardziej Ci odpowiada.
  • Nie musisz używać mąki z cieciorki. Jeżeli dobrze osuszysz ziarna ciecierzycy przed mieleniem możliwe, że w ogóle nie będzie Ci potrzebna żadna mąka. Ja jednak dodaję ją bo dobrze łączy ona wszystkie składniki i łatwiej jest uformować z masy kulki. Możesz zastąpić ją inną mąką np. pszenną. Ale pamiętaj, że wtedy falafele mogą zawierać gluten (zależnie od tego jakiej mąki użyjesz), ale jeśli Ci to nie przeszkadza, możesz śmiało użyć mąki pszennej.
  • Świeżą natkę pietruszki możesz zastąpić kolendrą lub liśćmi mięty.

Jakie przyprawy do falafela?

  • Kumin (kmin rzymski) nie mylić z kminkiem. Jest to bardzo popularna przyprawa w kuchni bliskowschodniej. Jest nieodłącznym składnikiem każdego humusu.
  • Pieprz cytrynowy – gotowa mieszanka przypraw łącząca w sobie sól, pieprz czarny, czosnek, cebulę, kwas cytrynowy, cukier, skórkę cytrynową i kurkumę. Jeżeli nie masz jej w domu możesz zastąpić ją pieprzem, skórką i odrobiną soku z cytryny. Pamiętaj by wcześniej umyć i wyparzyć cytrynę. 

Dlaczego falafel się rozpada podczas smażenia? Czy można zrobić falafel z gotowanej ciecierzycy?
Jeżeli twoje falafele po wrzuceniu na tłuszcz zaczęły się rozpadać a wręcz rozpuszczać najprawdopodobniej przygotowałeś go z ciecierzycy z puszki lub słoika czyli ciecierzycy gotowanej. Niestety ale taki falafel nie wyjdzie. Do falafela trzeba kupić suchą ciecierzycę, zalać ją zimną lub letnią wodą, odstawić na kilkanaście godzin, odlać, osuszyć i dopiero z takiej ciecierzycy możemy przygotować falafel, który się nie rozpadnie.

Brzmi to jak dużo pracy ale tak naprawdę wystarczy tylko dzień wcześniej zalać ciecierzycę, a następnego dnia ciecierzyca już jest gotowa. Taka sucha ciecierzyca jest też dużo tańsza a z jednego 500 g opakowania będziesz mógł przygotować nawet 50 dużych falafeli!

Z czym jeść / Z czym podać falafel?
Falafel można zjeść z sosem jak nuggetsy, w towarzystwie hummusu lub w picie/tortilli z sałatą i warzywami np. pomidor, ogórek. Podawać falafel można z frytkami lub kaszą np. bulgur. Falafela możesz też podać w bułce jak hamburgera lub zrobić falafele w formie parówki i przygotować wegetariańskie hot dogi. Falafel doskonale smakuje na ciepło jak i na zimno.

Jaki sos do falafela?
Sprawdź przepis na sos słodko-pikantny z tahini.

Wartość kaloryczna została podana dla falafeli pieczonych (bez oleju).
Falafel jest idealny dla osób na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, fleksitariańskiej i peskatariańskiej. Falafel nie zawiera glutenu. Z podanych niżej proporcji otrzymamy ok. 8 dużych falafeli lub ok. 16 małych falafeli. 
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować smażony falafel lub pieczony falafel i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

Falafel

Przepyszne smażone (lub pieczone) wegańskie kulki. Idealny zamiennik mięsnych pulpetów czy kotlecików. Doskonale smakują z sosem z Tahini lub jogurtem. Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Możesz zaserwować je jako przystawkę lub podać w picie z warzywami i stworzyć domowy wegetariański kebab.
5 na podstawie 1 oceny
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 5 minuty
Gotowanie 5 minuty
Moczenie 12 godzin
Łączny czas 12 godzin 10 minuty
Danie Dania główne
Kuchnia Bliskowschodnia
Porcje 4 porcje
Kalorie 136 kcal

Przepis na falafel

Składniki
  

  • ½ szklanki suchej ciecierzycy
  • 3 łyżki mąki z cieciorki
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • ½ łyżeczki ostrej papryki
  • 1 łyżeczka kuminu (kmin rzymski)
  • 1 pęczek natki pietruszki (lub kolendry)
  • 1 cebula
  • 1 łyżeczka pieprzu cytrynowego
  • sól
  • olej (do smażenia)

Przygotowanie przepisu
 

  • Ciecierzycę wsyp do miski i zalej wodą (przynajmniej 2 szklanki wody). Możesz użyć zimnej wody z kranu (jeżeli jest zdatna do picia), przefiltrowanej lub przegotowanej letniej wody. Ciecierzycę mocz 12-24 godziny. Ciecierzyca podczas namaczania wchłonie wodę i powiększy swoją objętość.
    ½ szklanki suchej ciecierzycy
    Zalewanie ciecierzycy wodą na noc
  • Namoczoną ciecierzycę przecedź przez sitko i osusz ręcznikiem papierowym. Osuszoną ciecierzycę wsyp do malaksera. Dodaj cebulę, czosnek, natkę pietruszki i przyprawy. Zmiel wszystkie składniki. Na końcu dodaj mąkę z cieciorki i zmiel jeszcze przez kilka sekund by składniki się wymieszały. Jeśli dodasz mąkę na samym początku a nie pod koniec to zamiast drobnych kawałeczków warzyw otrzymasz gładką pastę.
    3 łyżki mąki z cieciorki, 3 ząbki czosnku, 1 łyżeczka słodkiej papryki, ½ łyżeczki ostrej papryki, 1 łyżeczka kuminu, 1 pęczek natki pietruszki, 1 cebula, 1 łyżeczka pieprzu cytrynowego, sól
    Blendowanie ciecierzycy z cebulą, pietruszką i przyprawami

Smażenie (OPCJA I)

  • Wymieszane składniki uformuj w kulki lub spłaszczone kotleciki. Surowe falafele wrzuć na rozgrzaną patelnię. Smaż falafele na gorącym oleju np. rzepakowym. Smaż aż będą złocisto brązowe z obu stron. Usmażone falafele przełóż na ręcznik papierowy by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Serwuj z ulubionym sosem. Możesz zjeść je solo lub z pieczywem typu pita lub tortilla.
    olej
    Smażenie falafeli w głębokim tłuszczu

Pieczenie (OPCJA II)

  • Wymieszane składniki uformuj w kulki lub spłaszczone kotleciki. Surowe falafele ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Falafele możesz posmarować olejem lub oliwą z oliwek. Włóż falafele do piekarnika nagrzanego do grzałka góra+dół200 °C i piecz przez ok. 30 minut. Kiedy falafele lekko zbrązowieją są gotowe. Serwuj z ulubionym sosem. Możesz zjeść je solo lub z pieczywem typu pita lub tortilla.
    Smarowanie uformowanego falafela oliwą przed pieczeniem

Wideo

Zobacz jak zrobić domowy falafel z ciecierzycy krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 181kcal (9%)Węglowodany: 31g (10%)Białko: 9g (19%)Tłuszcz: 3g (4%)Tłuszcze nasycone: 0g (3%)Sód: 45mg (2%)Potas: 564mg (16%)Błonnik: 8g (33%)Cukier: 7g (7%)Witamina A: 2,067IU (41%)Witamina C: 31mg (37%)Witamina E: 1mg (9%)Witamina K: 317µg (302%)Wapń: 88mg (9%)Żelazo: 4mg (22%)Mangan: 1mg (67%)Magnez: 69mg (17%)Cynk: 1mg (9%)

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!
Falafel

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 1 vote (1 rating without comment)
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze