Tarta cytrynowo-malinowa

Tarta cytrynowo-malinowa

Tarta cytrynowo-malinowa to doskonały deser dla fanów owocowych ciast. Jej przygotowanie składa się z trzech etapów, nie jest to więc najszybszy deser, ale jeżeli będziesz postępował zgodnie z przepisem to nie ma prawa się nie udać! Z tego przepisu możesz też przygotować tartę bez pieczenia używając jako spodu pokruszonych ciasteczek.
Kruche ciasto, domowa galaretka malinowa i lemon curd z białą czekoladą. Ten przepis doskonale sprawdzi się jako owocowy mazurek na Wielkanoc!

Jak możesz zmienić ten przepis? Oto przykładowe modyfikacje przepisu:

  • Tarta no-bake – do przygotowania spodu potrzebujesz suchych ciastek np. herbatników, Digestive, Cantuccini, ciastek maślanych i masła i/lub białej czekolady. Ciastka rozdrobnij na pył np. w malakserze, blenderze lub za pomocą wałka czy tłuczka do mięsa. Zmielone ciastka wymieszaj z roztopionym masłem i/lub czekoladą (ok. 100 g masła na 200 g ciastek). Taką masę dokładnie wymieszaj i wyłóż nią formę do tarty. Tak przygotowaną formę włóż do lodówki aż spód stwardnieje. Na schłodzony spód wylej ostudzoną galaretkę i postępuj dalej według przepisu.
  • Poniższy przepis na ciasto to najbardziej uniwersalny przepis na kruche ciasto w proporcji 3:2:1 (mąka:masło:cukier). Przepis ten możesz dowolnie modyfikować. Do tego przepisu użyłam 100% mąki krupczatki, ale możesz też użyć zwykłej (uniwersalnej) lub miksu obu mąk. Do ciasta możesz dodać też łyżkę mąki ziemniaczanej i/lub kwaśnej śmietany, które sprawiają, że ciasto robi się jeszcze bardziej kruche.
  • Do galaretki możesz użyć dowolnych owoców świeżych lub mrożonych a żelatynę możesz zastąpić agarem.
  • Do lemon curd możesz użyć innych cytrusów niż cytryny, a dodatek białej czekolady możesz pominąć.

W czym najlepiej upiec tartę?
Tartę możesz upiec w szklanej lub ceramicznej formie z falowanymi bokami, które są przeznaczone specjalnie do tart i “kiszy” (Quiche) lub zwykłym okrągłym naczyniu. Takie naczynia bardzo ładnie prezentują się na stole. Możesz też użyć metalowej formy do tarty. Najlepiej sprawdzą się te z ruchomym dnem. Ułatwiają wyciąganie formy z tarty i łatwo można przenieść ją na talerz. Ruchome dno może być jednak problematyczne podczas transportu czy wstawianiu tarty do lodówki. Trzeba być ostrożnym by ciasto nie wypadło z formy. Najlepszym rozwiązaniem są perforowane (z dziurkami) formy i ringi do tart. Umożliwiają one równomierne pieczenie ciasta. Używając formy z perforowanym dnem należy uważać by ciasto było dobrze schłodzone przed pieczeniem, ciasto nie może być zbyt miękkie tak by nie wyciekło z formy. Używając ringów wystarczy rozwałkować ciasto na papierze do pieczenia, ułożyć na cieście ring, wyciąć ciasto tak by pasowało do ringu a resztą ciasta uzupełnić boki. Tak przygotowany ring z ciastem na papierze przenosimy na blachę z wyposażenia piekarnika i wstawiamy do nagrzanego pieca.

Z jakimi owocami zrobić tartę?
Zamiast lemon curd możecie przygotować masę z pomarańczy lub limonek używając dokładnie tego samego przepisu wymieniając tylko cytryny na inne cytrusy.
Domową galaretkę możesz przygotować nie tylko z malin ale z dowolnych owoców np. truskawek, wiśni, porzeczek, jeżyn, borówek. Takie owoce jak kiwi, ananas, papaja i mango na świeżo uniemożliwiają tężenie żelatyny, ale ponieważ owoce wcześniej gotujemy również możesz ich użyć.

Czy ciasto do tarty można upiec dzień wcześniej?
Ciasto przed nałożeniem nadzienia powinno być całkowicie wystudzone. Jak najbardziej można upiec ciasto dzień wcześniej! Upieczone ciasto odstaw do ostygnięcia, nie wkładaj go do lodówki. Kiedy ciasto ostygnie możesz je przykryć np. ręcznikiem papierowym, ściereczką lub kloszem.

Czy trzeba obciążać tartę?
Obciążenie tarty ma za zadanie zapobieganie wzrostu ciasta i powstanie nieestetycznych bąbli. Utrudnia jednak pieczenie dlatego na kilka ostatnich minut pieczenia należy zdjąć obciążenie by spód mógł się dopiec.
Jeżeli nie masz czym obciążyć tarty wystarczy, że zrobisz dziurki w cieście za pomocą widelca co zapobiegnie wzrostowi ciasta. Obserwuj ciasto w piekarniku jeżeli mimo nakłucia ciasta pojawiają się bąble przebij je np. patyczkiem lub widelcem. Ciasto opadnie i po upieczeniu spód będzie równy.

Czym obciążyć tartę?
Na ciasto wyłóż papier do pieczenia i wyłóż coś do obciążenia tarty np. ziarna fasoli, grochu, ciecierzycy, ryż, metalowe lub ceramiczne kulki.

Czy trzeba smarować formę do tarty?
Kruche ciasto jest bardzo tłuste, nie trzeba więc dodatkowo smarować formy przed pieczeniem.

Jak wykorzystać białka?
Z niewykorzystanych białek możesz przygotować beziki do ozdoby tarty.

Tarta cytrynowo-malinowa zawiera gluten. Z podanych niżej proporcji otrzymamy tartę o średnicy 28 cm. 
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować tartę owocową i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

Tarta cytrynowo-malinowa

Maślane kruche ciasto, malinowa galaretka i słodko-kwaśny lemon curd. To pyszne ciasto idealne na wiosnę i lato. Doskonale sprawdzi się jako świąteczny mazurek.
5 na podstawie 2 ocen
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 40 minuty
Pieczenie 20 minuty
Łączny czas 1 godzina
Danie Desery
Kuchnia Amerykańska, Brytyjska, Polska
Porcje 12 porcji
Kalorie 267 kcal

Przepis na tartę malinową z lemon curd

Składniki
  

Ciasto

  • 2 żółtka
  • 100 g masła
  • 50 g cukru pudru
  • 150 g mąki (krupczatki lub zwykłej)
  • sól

Galaretka malinowa

  • 300 g malin (świeżych lub mrożonych)
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżki żelatyny
  • 3 łyżki zimnej wody

Masa cytrynowa

  • 2 cytryny (sok i skórka)
  • 50 g cukru
  • 2 jajka
  • 100 g białej czekolady
  • 70 g masła

Przygotowanie przepisu
 

Ciasto

  • Zimne masło, cukier, mąkę i sól wymieszaj do połączenia składników. Na końcu dodaj 2 żółtka i wyrabiaj aż powstanie jednolite ciasto. Składniki wyrabiaj jak najkrócej się da, aby ciasto nie było twarde. Możesz do tego użyć malaksera, miksera lub dłoni.
    2 żółtka, 100 g masła, 50 g cukru pudru, 150 g mąki, sól
  • Gotowym ciastem wyłóż formę. Możesz podsypać ciasto mąką i rozwałkować lub wykleić formę ciastem za pomocą dłoni. Formę wyłożoną ciastem włóż do zamrażalnika na ok. 15 minut lub do lodówki na ok. 1h.
  • Schłodzone ciasto nakłuj widelcem i włóż do nagrzanego do grzałka góra+dół180 °C piekarnika i piecz ok. 15-20 minut aż ciasto będzie zarumienione. Jeżeli obciążasz ciasto np. fasolą lub ceramicznymi kulkami zdejmij je po ok. 10 minutach by ciasto mogło się dopiec.
  • Upieczone ciasto pozostaw w formie do ostygnięcia.

Galaretka malinowa

  • Żelatynę zalej zimną wodą i pozostaw na kilka minut do napęcznienia.
    2 łyżki żelatyny, 3 łyżki zimnej wody
  • Do rondelka wrzuć maliny i cukier. Gotuj kilka minut tak by część płynu odparowała. Jeżeli używasz mrożonych malin możesz je wyciągnąć wcześniej by się rozmroziły. Smażenie mrożonych malin potrwa dłużej niż świeżych, ponieważ puszczą one więcej soku. Kiedy maliny są już przesmażone wyłącz źródło ciepła i dodaj żelatynę. Nie gotuj żelatyny bo straci swoje właściwości i galaretka nie stężeje! Mieszaj do rozpuszczenia żelatyny.
    300 g malin, 1 łyżka cukru
  • Kiedy galaretka ostygnie wylej ją na ostudzone ciasto i włóż do lodówki.

Masa cytrynowa

  • Kiedy galaretka tężeje w lodówce to możesz przygotować lemon curd. Cytryny zaparz gorącą wodą. Następnie osusz cytryny i zetrzyj z nich skórkę i wyciśnij sok.
    2 cytryny
  • Do rondelka wlej sok z cytryn, dodaj skórkę, masło, czekoladę i cukier i gotuj do rozpuszczenia wszystkich składników.
    50 g cukru, 100 g białej czekolady, 70 g masła
  • Do miski wbij 2 jajka i wymieszaj. Do jajek dodaj gorącą masę cytrynową małymi partiami ciągle mieszając. Jeżeli wlejesz gorący płyn zbyt szybko to zrobią się grudki i zamiast cytrynowego kisielu otrzymasz jajecznicę. Kiedy cały płyn połączy się już z jajkami wlej całą masę z powrotem do rondla.
    2 jajka
  • Rondel z masą cytrynową gotuj na małym ogniu ciągle mieszając, aż masa zacznie gęstnieć. Kiedy masa będzie mieć konsystencję kisielu wyłącz źródło ciepła i przecedź przez sitko i odstaw na kilka minut do ostygnięcia.
  • Przecedzoną, lekko wystudzoną masę wylej na galaretkę i włóż ciasto z powrotem do lodówki by masa stężała. Kiedy masa stężeje możesz ozdobić ciasto. Smacznego!

Wideo

Zobacz jak zrobić tartę z galaretką malinową i lemon curd krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wskazówki

Z uwagi na czas tężenia galaretki i lemon curd ciasto warto zrobić dzień wcześniej.

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 381kcal (19%)Węglowodany: 40g (13%)Białko: 7g (14%)Tłuszcz: 23g (35%)Tłuszcze nasycone: 13g (80%)Tłuszcze trans: 1gCholesterol: 131mg (44%)Sód: 39mg (2%)Potas: 147mg (4%)Błonnik: 3g (12%)Cukier: 23g (25%)Witamina A: 640IU (13%)Witamina C: 16mg (19%)Witamina D: 1µg (10%)Witamina E: 1mg (10%)Witamina K: 6µg (5%)Wapń: 53mg (5%)Żelazo: 1mg (8%)Mangan: 0mg (21%)Magnez: 16mg (4%)Cynk: 1mg (4%)Kwas foliowy: 27µg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 2 votes (2 ratings without comment)
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze