Sernik cynamonowy z karmelem

Karmelowy sernik cynamonowy

Pyszny ciasteczkowy korzenny spód, kremowe serowe nadzienie z nutą cynamonu i pyszna polewa toffi ze szczyptą soli. To sernik dla prawdziwych łasuchów, którego musi spróbować każdy fan jesienno-zimowych aromatów i karmelowych cukierków.

Modyfikacje przepisu:

  • Kruchy spód: Spód możesz wykonać z własnoręcznie przygotowanego kruchego ciasta lub ciasteczek z masłem. Ja używam korzennych ciasteczek, bo doskonale komponują się z cynamonem w masie serowej i nadają sernikowi świątecznego/zimowego/piernikowego aromatu. Możesz użyć dowolnych kruchych ciastek, np. herbatników, ciastek Digestive etc.
  • Ser: Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz użyć sera zawierającego minimum 18% tłuszczu możesz użyć innego sera sernikowego. Odsącz ser na sitku by pozbyć się nadmiaru wody i dodaj masła by uzupełnić ilość tłuszczu. Nie gwarantuję jednak, że uzyskasz równie kremowy sernik. Im ser bardziej kremowy i śmietankowy, tym bardziej kremowy sernik. Niestety takie sery są z reguły droższe niż twarogi sernikowe o zawartości tłuszczu ok. 6%.
  • Polewa: Samodzielnie przygotowany karmel możesz zastąpić roztopionymi krówkami lub polewą czekoladową (200 g czekolady mlecznej lub deserowej i 200 g śmietanki 30%). Możesz też podać sernik bez polewy. Będzie on wtedy mniej kaloryczny.

Jaki ser na sernik?
By uzyskać kremowy sernik używaj sera, który ma dużo tłuszczu dzięki czemu ma kremową konsystencję, a co za tym idzie uzyskasz kremowy sernik. Ja używam sera z Piątnicy z wiaderka. Dzięki temu, że ser ma 18% tłuszczu nie trzeba już dodawać masła. Do sernika potrzebujesz 1 kg sera. Jeżeli użyjesz sera o zawartości tłuszczu 6% to dodasz do sernika 60 g tłuszczu. Jeżeli użyjesz twarogu o zawartości tłuszczu 18% to dodasz go aż 180 g! To aż 120 g tłuszczu różnicy czyli tyle co w ok. 140 g masła. Używany przeze mnie ser ma w składzie serek śmietankowy i twaróg. Myślę, że jest taki kremowy właśnie dzięki obecności serka śmietankowego. 
Możesz też użyć samego serka śmietankowego lub np. serka do sushi, ale są one trudno dostępne w tak dużych opakowaniach i są też znacznie droższe.

Jak sprawdzić ile wybrany ser sernikowy ma tłuszczu?
Wystarczy, że spojrzysz na tabelę wartości odżywczych z tyłu opakowania i odczytasz ile gramów tłuszczu znajduje się w 100 g produktów. To właśnie zawartość procentowa tłuszczu w serze.

Czy spód musi być wystudzony przed dodaniem masy serowej?
Zanim wlejesz masę serową na spód upewnij się, że zarówno spód jak i blacha są przynajmniej letnie. Nie muszą być zimne. Wystarczy 5 minut by metalowa blacha i cienki spód z ciasteczek się ostudziły.

Po co piec sernik w kąpieli wodnej / z parą?
Pieczenie sernika z parą gwarantuje idealnie równy sernik, brak spieczonej góry, równy stopień wypieczenia i kremową konsystencję. Dzięki pieczeniu z parą w niskiej temperaturze i wolnemu studzeniu w piekarniku mamy pewność, że sernik nie opadnie.

Jak piec sernik w kąpieli wodnej lub z parą?
By upiec sernik z użyciem pary lub wody masz 3 opcje do wyboru:

  • Kąpiel wodna (forma z sernikiem w blasze z wodą)
  • Piekarnik z funkcją pary
  • Piekarnik z funkcją pary DIY (blacha z wodą pod sernikiem)

Te metody możecie stosować zamiennie w zależności od tego, która jest dla was wygodniejsza i jaki macie piekarnik.

  • Ja kiedyś stosowałam kąpiel wodną:
    Tortownicę należy wyłożyć papierem do pieczenia i szczelnie owinąć folią aluminiową zanim wlejesz do niej masę serową (spód pieczemy klasycznie bez wody). Tak przygotowaną formę wkładamy do większej blachy (może być głęboka blacha z wyposażenia piekarnika). Dużą blachę wkładamy do nagrzanego piekarnika i wlewam do niej gorącą wodę z czajnika tak aby woda sięgała do ok ½ wysokości formy z sernikiem. W tej metodzie kluczowe jest by szczelnie owinąć tortownicę folią tak by woda nie przedostała się do formy i nie rozmoczyła sernika. Mimo różnych sposobów owijania i zawijania u mnie woda zawsze przedostaje się do tortownicy więc wybieram metodę z parą. Jednak by uniknąć przeciekania możesz spróbować kupić szerszą folię aluminiową tak by jeden kawałek był w stanie owinąć całą tortownicę lub użyć innej formy. Takiej, która jest jednym kawałkiem blachy bez szczelin. Niestety taki sernik będzie ciężej wyciągnąć, ale na pewno woda nie przedostanie się do środka. Możesz też spróbować zabezpieczyć tortownicę formą silikonową lub upiec sernik w silikonowej formie, ja jednak nie używam silikonowych form do pieczenia.
  • Sposób nr 2 czyli para.
    Sposób ten jest bardzo podobny do poprzedniego z tą różnicą, że forma z sernikiem nie stoi w wodzie. Ja nie posiadam piekarnika z funkcją parową więc nie będę pisać jak ich używać. Napiszę za to jak zrobić piekarnik parowy ze zwykłego piekarnika. Formę z sernikiem połóż na ruszcie piekarnika mniej więcej na środku. Pod spód (na niższym poziomie piekarnika) wsuń dużą blachę z wyposażenia piekarnika. Do blachy wlej gorącą wodę z czajnika i zamknij piekarnik. Woda będzie parować dzięki czemu w piekarniku będzie bardzo wilgotno i będzie się utrzymywać stała temperatura. Nie musisz owijać formy folią.

Upieczony sernik zostaw w zamkniętym piekarniku do ostygnięcia. Piekarnik i sernik będą stygnąć powoli ponieważ woda długo utrzymuje temperaturę. 
Kiedy pieczesz sernik w foli i kąpieli wodnej sernik siedzi w wodzie znacznie dłużej niż tylko podczas pieczenia przez co sernik cały czas nasiąka. Dlatego ja rekomenduję sposób z parą (w obu sposobach tworzy się para ale wiadomo o co chodzi ;)) Chyba, że masz już wprawę w pieczeniu z kąpielą wodną. Jeżeli nigdy nie próbowałeś to polecam spróbować obu sposobów by wybrać swój ulubiony 😉

“Przykryj sernik folią w kontakcie” co to znaczy?
“Folią w kontakcie” oznacza przykrycie tak aby folia dotykała powierzchni sernika. Dzięki temu, że folia jest “przyklejona” do sernika na folii nie będzie zbierać się woda, która by się skraplała i kapała na sernik. Ten sposób jest dobry do chłodzenia wszelkich kremów, mas do ciast itd.

Z podanych niżej proporcji wychodzi sernik o masie ok. 2,5 kg i średnicy ok. 27 cm.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak zrobić świąteczny sernik z polewą karmelową i obejrzyj filmik wideo pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

Sernik cynamonowy (świąteczny)

Pyszny, kremowy sernik z nutami cynamonu i korzennym spodem. Polany karmelową polewą z odrobiną soli, która smakuje jak legendarne cukierki Werther's Original. Jest idealny nie tylko na Święta Bożego Narodzenia, ale też cały sezon jesienno-zimowy.
Oceń pierwsza(-y) ten przepis 🙂
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 15 minuty
Pieczenie 1 godzina
Łączny czas 1 godzina 15 minuty
Danie Desery
Kuchnia Amerykańska, Polska
Porcje 16 porcji
Kalorie 503 kcal

Przepis na sernik cynamonowy

Składniki
  

Spód

  • 300 g ciasteczek korzennych
  • 80 g masła

Masa serowa

  • 1 kg sera do sernika 18% tłuszczu (w wiaderku)
  • 200 g kwaśnej śmietany
  • 4 jajka
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 12 g cukru z wanilią (lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego)
  • 250 g cukru

Polewa karmelowa

  • 200 g cukru
  • 100 g masła
  • 100 ml śmietanki 30%
  • sól

Przygotowanie przepisu
 

Kruchy spód

  • Ciastka rozdrobnij w malakserze. Masło roztop. Wymieszaj pokruszone ciastka z masłem. Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia. Na papier wysyp maślane okruchy i wyłóż nimi spód formy. Możesz wygładzić powierzchnie szklanką. Podpiecz spód w piekarniku nagrzanym do grzałka góra+dół180 °C przez ok. 5 minut, aż lekko się zarumieni.
    300 g ciasteczek korzennych, 80 g masła

Masa serowa

  • Wszystkie składniki wyciągnij wcześniej z lodówki. Do misy miksera włóż ser, kwaśną śmietanę, cukier, cukier waniliowy i cynamon. Ubijaj do połączenia składników. Po 2-3 minutach zacznij dodawać jajka pojedynczo. Kiedy wszystkie składniki połączą się i utworzą gładką masę wyłącz mikser. Szpatułką zbierz resztki twarogu, których nie zebrał mikser (jeżeli są) i ubijaj jeszcze przez kilka sekund. Wymieszaną masę przelej na podpieczony, wystudzony spód.
    Włóż do piekarnika nagrzanego do grzałka góra+dół120 °C i piecz przez ok. 55 minut. Piecz w kąpieli wodnej lub z parą!
    Po 55 minutach wyłącz piekarnik ale go nie otwieraj! Wystudź sernik w zaparowanym piekarniku. Po ok. 2h możesz wyciągnąć sernik z piekarnika i odłożyć go na blat. Kiedy sernik zupełnie ostygnie przykryj go folią w kontakcie i włóż do lodówki na ok. 8h.
    1 kg sera do sernika 18% tłuszczu, 200 g kwaśnej śmietany, 4 jajka, 1 łyżeczka cynamonu, 12 g cukru z wanilią, 250 g cukru

Polewa karmelowa

  • Na patelnię wysyp cukier i podgrzewaj na średnim ogniu. Mieszaj od czasu do czasu by nie przypalić cukru. Po kilku minutach cukier zacznie się karmelizować i sklejać. Podgrzewaj i mieszaj cukier aż do rozpuszczenia i uzyskania bursztynowego koloru. Następnie dodaj masło. Cały czas energicznie mieszaj by masło połączyło się z cukrem. Kiedy masa zrobi się jednolita dodaj śmietankę. Masa będzie się mocno pienić. Wymieszaj do połączenia. Na końcu dodaj sól.
    200 g cukru, 100 g masła, 100 ml śmietanki 30%, sól
  • Odstaw sos do ostudzenia (ok. 5 minut). Wyciągnij sernik z lodówki. Zdejmij folię i polej sosem karmelowym. Na zimnym serniku sos bardzo szybko zastygnie. Sernik możesz podać od razu lub schować do lodówki. Smacznego!

Wideo

Zobacz jak zrobić sernik cynamonowy z polewą karmelową krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 335kcal (17%)Węglowodany: 44g (15%)Białko: 4g (8%)Tłuszcz: 17g (26%)Tłuszcze nasycone: 9g (54%)Tłuszcze trans: 0gCholesterol: 65mg (22%)Sód: 245mg (11%)Potas: 158mg (5%)Błonnik: 1g (6%)Cukier: 22g (24%)Witamina A: 343IU (7%)Witamina C: 1mg (1%)Witamina D: 0µg (2%)Witamina E: 1mg (4%)Witamina K: 1µg (1%)Wapń: 35mg (3%)Żelazo: 2mg (11%)Mangan: 0mg (10%)Magnez: 8mg (2%)Cynk: 0mg (1%)Kwas foliowy: 10µg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze