Paszteciki z kapustą i grzybami
Domowe paszteciki z kapustą i grzybami to idealny dodatek do wigilijnego barszczu, sylwestrowa przekąska czy drugie śniadanie do pracy lub szkoły. Poniżej znajdziesz przepis i porady jak zrobić najlepsze paszteciki, które tradycyjnie piekę co roku na Święta Bożego Narodzenia.
Wskazówki do przepisu:
- Suszone grzyby możesz pominąć, uzupełnić lub zastąpić pieczarkami, świeżymi lub mrożonymi grzybami leśnymi.
- Wyrobione ciasto drożdżowe możesz szczelnie przykryć i włożyć na noc do lodówki. Ciasto wyrośnie przez noc w lodówce a Ty będziesz mógł kontynuować robienie pasztecików następnego dnia. Pamiętaj by przed pieczeniem wyciągnąć wcześniej ciasto z lodówki by zdążyło nabrać temperatury pokojowej.
- Do przygotowania tych pasztecików nie potrzebujesz wałka. Ciasto jest na tyle miękkie i elastyczne, że bez problemu rozciągniesz je rękoma.
- Do przygotowania ciasta możesz użyć zarówno świeżych jak i suchych drożdży.
- Nie płucz kapusty przed smażeniem. Kapusta kiszona powinna być kwaśna!
Jak przygotować farsz do pasztecików z kapustą i grzybami?
Wystarczy, że podsmażysz posiekaną cebulę, kapustę kiszoną i namoczone wcześniej grzyby suszone. Dopraw farsz pieprzem, solą, kminkiem, zielem angielskim i liśćmi laurowymi. Kiedy kapusta zmieni kolor z białego na brunatny a cebula będzie miękka farsz jest gotowy. Pamiętaj by nadziewać paszteciki wystudzonym farszem. Farsz możesz przygotować dzień wcześniej.
Jakie ciasto na paszteciki?
Paszteciki przygotowuje się z drożdżowego ciasta, które różni się od ciasta na pizzę większą ilością drożdży, dodatkiem masła, żółtek i mleka.
Na jaką grubość rozwałkować ciasto na paszteciki?
Ciasto na paszteciki powinno mieć grubość ok. 2-3mm. Im cieńsze uda Ci się rozwałkować ciasto tym więcej będziesz mógł przygotować pasztecików. Jeżeli wolisz grube ciasto możesz rozwałkować ciasto grubiej 😉.
Jak zawinąć paszteciki?
Możesz zrobić jedną dużą roladę i pociąć ją na kawałki po upieczeniu lub ulepić pojedyncze paszteciki. Możesz też uformować z ciasta kulki, rozpłaszczyć palcami, nafaszerować i przygotować pieczone pierogi – piecuchy z kapustą i grzybami.
W jakiej temperaturze i jak długo pieczemy paszteciki?
Paszteciki wkładamy do piekarnika nagrzanego na 200°C i pieczemy przez ok. 25 minut. Używamy funkcji góra+dół bez termoobiegu.
Z czym podawać paszteciki z kapustą i grzybami?
Paszteciki doskonale pasują do wigilijnego barszczu lub zupy grzybowej.
Jak przechowywać upieczone paszteciki?
Upieczone paszteciki przechowuj w lodówce w szczelnym opakowaniu do 4-5 dni.
Jak podgrzać paszteciki żeby nie były suche?
Upieczone paszteciki możesz podgrzać w mikrofalówce, na tosterze, grillu elektrycznym, przykryte na patelni, w airfryer’ze, w piecu lub w piecu z parą wodną.
Jak długo podgrzewać paszteciki w piekarniku?
Paszteciki wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C i podgrzewaj przez 5-8 minut. Możesz spryskać piekarnik wodą lub pod spód włożyć blachę z wodą. Para wodna w piecu sprawi, że ciasto będzie mięciutkie jak świeżo upieczone.
Czy można mrozić paszteciki z kapustą i grzybami?
Oczywiście! Wystudzone paszteciki przełóż do plastikowego pojemnika lub woreczka i włóż do zamrażalnika. Kiedy będziesz miał ochotę na paszteciki wyjmij je z zamrażalnika i włóż do nagrzanego piekarnika na 200°C. Piecz przez 15-20 minut aż będą ciepłe w środku. Nie rozmrażaj ich wcześniej bo staną się gumowate.
Ile dni wcześniej można zrobić paszteciki? Kiedy zrobić paszteciki na wigilię?
Paszteciki najlepiej smakują na świeżo, ale jeżeli upieczone i wystudzone paszteciki schowasz do szczelnego pojemnika i będziesz przechowywać w lodówce będziesz mógł przygotować paszteciki nawet 3-4 dni wcześniej. Przed wigilią wystarczy je podgrzać i będą smakować jak świeżo upieczone.
Jak zrobić ekspresowe paszteciki z kapustą i grzybami?
Jeżeli nie masz czasu przygotować drożdżowego ciasta możesz kupić gotowe ciasto francuskie lub ciasto na pizzę i gotowy farsz kapuściany, który dostępny jest w każdym dyskoncie w dużym słoiku. Z tych 2 półproduktów przygotujesz paszteciki w 5 minut.
Z czym można zrobić paszteciki drożdżowe?
Paszteciki drożdżowe można zrobić klasycznie z nadzieniem z kapusty i grzybów lub z mięsem. Z ciasta na paszteciki możesz też przygotować mini calzone. Możesz napełnić pasztecik nadzieniem a’la sos boloński, zrobić farsz z ziemniaków i skwarków lub meksykański farsz z mięsa, fasoli i kukurydzy, farsz ze smażoną kaszanką i cebulką, farsz świąteczny z mięsem, kaszą gryczaną i żurawiną. Doskonale sprawdzą się też wegańskie nadzienia np. z pieczarkami lub z soczewicą, marchewką i pomidorami.
Paszteciki wigilijne są idealne dla osób na diecie wegetariańskiej, fleksitariańskiej i peskatariańskiej. Paszteciki zawierają gluten.
Z podanych niżej proporcji wychodzi około 12 dużych wielkości pasztecików.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować wigilijne paszteciki z kapustą i grzybami i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!
Paszteciki z kapustą i grzybami
Przepis na paszteciki wigilijne
Składniki
Rozczyn
- 25 g świeżych drożdży (lub 7 g suszonych)
- 1 łyżka cukru
- 2 łyżki mąki
- 1 szklanka mleka (ciepłego)
Ciasto
- 100 g roztopionego masła
- 350 g mąki
- 3 żółtka
- 2 łyżeczki soli
Farsz
- 500 g kapusty kiszonej
- 1 szklanka suszonych grzybów (ok. 35 g)
- 1 cebula
- 1 łyżeczka kminku (mielonego lub w całości)
- 5 ziaren ziela angielskiego (lub pół łyżeczki mielonego)
- 3 liście laurowe
- pieprz
- sól
- olej (do smażenia)
- 1 łyżka masła
Dodatkowo
- 1 jajko
- 2 łyżki mleka
Przygotowanie przepisu
Rozczyn
- Przygotuj rozczyn mieszając razem drożdże, cukier, mąkę i ciepłe mleko. Przykryj i odstaw na 15 minut do wyrośnięcia.25 g świeżych drożdży, 1 łyżka cukru, 2 łyżki mąki, 1 szklanka mleka
Ciasto
- Wymieszaj razem wszystkie składniki i wyrośnięty rozczyn. Wyrabiaj przez 5 min, przykryj i odstaw do wyrośnięcia na ok. 1h.100 g roztopionego masła, 350 g mąki, 3 żółtka, 2 łyżeczki soli
Farsz
- Grzyby zalej gorącą wodą i pozostaw do namoczenia na 3-5 minut po czym odlej wodę. Namoczone grzyby posiekaj. Cebulę i kapustę pokrój drobno.500 g kapusty kiszonej, 1 szklanka suszonych grzybów, 1 cebula
- Cebulę podsmaż na rozgrzanym oleju, dodaj sól, kminek, ziele angielskie i liście laurowe. Do podsmażonej cebuli dodaj posiekane grzyby i kapustę. Smaż kapustę aż ściemnieje. Na końcu dodaj pieprzu i soli do smaku oraz łyżkę masła. Wymieszaj i odstaw do ostygnięcia.1 łyżeczka kminku, 5 ziaren ziela angielskiego, 3 liście laurowe, pieprz, sól, olej, 1 łyżka masła
Zawijanie pasztecików
- Wyrośnięte ciasto przełóż na podsypany mąką blat. Ciasto rozciągnij dłońmi lub rozwałkuj tak aby powstał duży prostokąt. Możesz przygotować jeden duży kulebiak i go pokroić lub przygotować mniejsze pojedyncze paszteciki. By przygotować paszteciki podziel ciasto 12 równych prostokątów. Na każdy prostokąt nałóż dużą łyżkę farszu. Następnie zwiń w rulon. Sprawdź jak to zrobić na filmiku poniżej. Zwinięte paszteciki przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Paszteciki posmaruj jajkiem wymieszanym z mlekiem i włóż do piekarnika nagrzanego do 200 °C i piecz przez 25 minut. Upieczone paszteciki są gotowe do jedzenia. Smacznego!1 jajko, 2 łyżki mleka
Wideo
Wartości odżywcze
Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.