Ogórki małosolne

Domowe ogórki małosolne

Wyjątkowe ogórki, których nie kupisz w sklepie. Tradycyjne polskie ogórki małosolne, które swój charakterystyczny smak kojarzy się niewątpliwie z latem. 

Proces przygotowania ogórków małosolnych jest bardzo prosty. Wygląda tak samo jak kiszenie ogórków, jedyna różnica to czas fermentacji. Świeże ogórki myjemy, namaczamy w zimnej wodzie przez kilka godzin, później przekładamy do słoików z przyprawami i zalewamy solanką. Ogórki zostawiamy w solance na kilka dni, w zależności jak bardzo “przerobione” ogórki lubimy a możemy zjeść je już po 2 dniach!

Im dłużej ogórki leżą w solance tym mają bardziej wyrazisty smak i aromat. Ogórki małosolne mają charakterystyczny słony i kwaśny smak, który jest jednocześnie orzeźwiający. Są doskonałe jako dodatek do kanapek, sałatek, hot dogów czy hamburgerów. Mogą być również podawane jako przystawka, dodatek do dań głównych lub zjedzone same jako przekąska.

Warto wspomnieć, że ogórki małosolne mają również korzyści dla naszego zdrowia. Są niskokaloryczne, bogate w witaminy, takie jak  C, B, K, E oraz minerały: potas, magnez, miedź, wapń i żelazo. Zawierają również naturalne probiotyki, które mogą wspomagać układ pokarmowy.

Ogórek małosolny to “stan” między świeżym a kiszonym ogórkiem. Smakuje inaczej każdego dnia, dlatego, jeżeli jesteś fanem świeżych 2 dniowych ogórków małosolnych to jedyny sposób by ich spróbować to przygotować je samemu (lub zjeść u babci ;)) Poniżej znajdziesz dokładny przepis oraz instruktażowy filmik wideo.

Ogórki małosolne

Pyszne i kruche ogórki gruntowe, które stanowią zdrową przekąskę i dodatek do wielu dań!
5 na podstawie 3 ocen
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 10 minuty
Fermentacja 3 dni
Łączny czas 3 dni 10 minuty
Danie Przetwory
Kuchnia Polska
Porcje 8 ogórków
Kalorie 0,1 kcal

Przepis na domowe ogórki małosolne

Składniki
  

Litr zalewy

  • 1 l gorącej wody
  • 1 łyżka soli (czubata)

Litrowy słoik ogórków

  • 8 średnich ogórków (ok 400g)
  • 2 ząbki czosnku
  • 4 plastry chrzanu (ok. 5mm grubości)
  • 2 liście winorośli (i/lub porzeczki i wiśni)
  • 1 łyżeczka gorczycy
  • pęczka kopru
  • 400 ml zalewy

Przygotowanie przepisu
 

  • Umyj i namocz ogórki w zimnej wodzie przez kilka godzin, dzięki temu będą jędrne i bardziej chrupiące.
  • Pokrój korzeń chrzanu w plastry, czosnek przekrój na pół (bez obierania), pokrój koper lub podziel pęk na części i pozginaj tak aby zmieścił się do słoika.
  • Przygotuj zalewę. W 1 litrze gorącej wody rozpuść 1 czubatą łyżkę soli.
    1 l gorącej wody, 1 łyżka soli
  • Do wyparzonego słoika włóż chrzan, czosnek, liście winorośli, porzeczki i wiśni, gorczycę, koper i 8-12 ogórków (zależy ile zmieści się do słoika). Zalej gorącą zalewą, zakręć słoik i odstaw w ciepłe, ciemne miejsce na 2-7 dni.
    To kiedy ogórki będą gotowe zależy m.in. od temperatury i wielkości ogórków. Z każdym dniem ogórki nabierają "mocy". Jeżeli wolisz "świeższe ogórki" będą one gotowe już po 2 dniach, jeżeli wolisz bardziej intensywny smak, daj im 5-7 dni. Jeżeli zostawisz ogórki na dłużej (ok. 2 tygodni) ogórki ukiszą się. Po tym czasie ja wkładam słoiki do lodówki ale możesz też je przenieść do piwnicy lub inne chłodne, ciemne miejsce.
    8 średnich ogórków, 2 ząbki czosnku, 4 plastry chrzanu, 2 liście winorośli, 1 łyżeczka gorczycy, ⅓ pęczka kopru, 400 ml zalewy

Wideo

Zobacz jak przygotować małosolne ogórki gruntowe w słoiku krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wskazówki

Jak przyspieszyć kiszenie ogórków? Odetnij od nich końcówki! Odkrój nożem końcówkę ogórka z jednej i drugiej strony przed włożeniem go do słoika. Dzięki temu ogórki ukiszą się znacznie szybciej! A ogórki małosolne będą gotowe już po 2 dniach!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 0kcalWęglowodany: 0gBiałko: 0gTłuszcz: 0gTłuszcze nasycone: 0gSód: 13mg (1%)Potas: 2mgBłonnik: 0gCukier: 0gWitamina A: 3IUWitamina C: 0mgWitamina E: 0mgWitamina K: 0µgWapń: 2mgŻelazo: 0mgMangan: 0mgMagnez: 0mgCynk: 0mg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 3 votes (3 ratings without comment)
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Kazin88
Kazin88
1 rok temu

Dziękuję za przepis – ogórki wyszły IDEALNE! Nie miałam liści winogron ale smak oceniam na 10/10 bez porównania ze sklepowymi ogórkami. Nigdy wcześniej nie moczyłam ogórków i potwierdzam – ogórki są wyjątkowo dobre