Marcepan

Domowy marcepan

Plastyczna słodka masa migdałowa idealna do przekładania ciast lub przygotowania marcepanowych kartofelków czy innych deserów.
Tradycyjny marcepan przygotowywany jest z migdałów, ale możesz zrobić marcepan z innych orzechów np. marcepan pistacjowy czy marcepan z orzechów laskowych. Wystarczy zamienić migdały na inne orzechy.
Do przygotowania marcepanu użyłam mąki migdałowej (czyli zmielonych migdałów) co znacznie przyśpiesza i ułatwia pracę. Możesz też oczywiście użyć całych migdałów. Wystarczy je obrać i zmielić w porządnym robocie.

Modyfikacje:

  • Migdały – możesz użyć w dowolnej formie. Całe nieobrane migdały trzeba namoczyć i obrać. Migdały w całości lub w płatkach należy zmielić. Najłatwiej jest użyć mielonych migdałów bez skórki lub mąki migdałowej.
  • Cukier puder – jeżeli nie masz cukru pudru to możesz zmielić zwykły cukier w młynku do kawy lub porządnym malakserze czy Thermomixie.
  • Dodatek wody różanej możesz pominąć, a jeżeli masa będzie za sucha dodaj więcej rumu.
  • Możesz też zamiast aromatu migdałowego dodać aromat Amaretto – najlepiej naturalny. Rum i aromat możesz zastąpić likierem Amaretto. Amaretto sam w sobie zawiera smak i aromat migdałów dlatego jeśli go używasz nie potrzebujesz już innych alkoholi i aromatów.

Dlaczego masa marcepanowa pęka?
Jeżeli masa nie chce się połączyć lub pęka oznacza to, że musisz dodać więcej płynu. Jeżeli chcesz by masa była bardziej miękka dodaj więcej płynu. Jeżeli twoja masa leżała dłuższą chwilę bez przykrycia to mogła przeschnąć. Jeżeli chcesz ją uformować na nowo wystarczy dodać do niej odrobinę rumu/Amaretto i znów zrobi się gładka i plastyczna.

Czy marcepan zawiera alkohol?
Tak, marcepan zawiera alkohol. Do jego przygotowania potrzebny Ci będzie rum lub Amaretto. Jeśli chcesz przygotować marcepan bez alkoholu zastąp go wodą i użyj naturalnego aromatu Amaretto/migdałowego.

Jak smakuje marcepan?
Marcepan smakuje intensywnie migdałowo. Ten słodki aromat możesz również znaleźć w naturalnych olejach z pestek śliwek czy moreli. Dlatego wykorzystuje się te pestki w produkcji Amaretto.

Kto nie może jeść marcepana?
Marcepana nie mogą jeść osoby uczulone na migdały.

Czy marcepan można jeść na surowo?
Marcepan to mieszanka migdałów z cukrem. Nie trzeba więc go poddawać obróbce termicznej. Po wymieszaniu jest gotowy do spożycia.

Jak przechowywać marcepan?
Masę marcepanową szczelnie zamkniętą lub owiniętą folią możesz przechowywać w lodówce przez kilka tygodni. Zawiera dużo cukru i bardzo mało wody więc nie spleśnieje szybko.

Marcepan jest wegański i bezglutenowy.
Z podanych niżej proporcji wychodzi 500 g marcepanu.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak zrobić domowy marcepan i obejrzyj filmik wideo pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

Domowy marcepan

Domowa masa marcepanowa. Idealna do przełożenia ciasta, przygotowania marcepanowych ziemniaczków czy chlebka marcepanowego.
Oceń pierwsza(-y) ten przepis 🙂
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 5 minuty
Łączny czas 5 minuty
Danie Desery
Kuchnia Bliskowschodnia, Europejska
Porcje 1 porcja 500 g
Kalorie 2551 kcal

Przepis na marcepan

Składniki
  

  • 250 g migdałów (całych lub mielonych)
  • 250 g cukru pudru
  • 40 g rumu
  • 15 g wody różanej (opcjonalnie)
  • 1 łyżeczka aromatu migdałowego (lub amaretto)

Przygotowanie przepisu
 

  • Jeżeli używasz całych migdałów musisz najpierw zalać je gorącą wodą i odstawić na kilka godzin. Namoczone migdały łatwo jest obrać a sam orzech robi się miękki i łatwiej jest go zmielić. Obrane migdały musisz zmielić na pył by uzyskać gładką masę marcepanową.
    250 g migdałów
  • Do miski przesiej zmielone migdały i cukier puder. Dodaj resztę składników i wymieszaj. Na końcu wyrób ręką jak ciasto by uzyskać jednolitą masę. Jeżeli masa jest zbyt sucha i nie chce się połączyć możesz dodać więcej rumu.
    250 g cukru pudru, 40 g rumu, 15 g wody różanej, 1 łyżeczka aromatu migdałowego

Wideo

Zobacz jak zrobić domowy marcepan krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 510kcal (26%)Węglowodany: 59g (20%)Białko: 11g (22%)Tłuszcz: 26g (40%)Tłuszcze nasycone: 2g (13%)Tłuszcze trans: 0gSód: 11mgPotas: 332mg (9%)Błonnik: 5g (21%)Cukier: 51g (57%)Witamina A: 4IUWitamina E: 12mg (79%)Wapń: 119mg (12%)Żelazo: 2mg (9%)Mangan: 1mg (50%)Magnez: 134mg (34%)Cynk: 1mg (9%)

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze