Jagodzianki

Jagodzianki

Jagodzianki z lukrem czy z kruszonką? Niektórzy uważają, że prawdziwe jagodzianki są tylko z lukrem a kruszonka to profanacja jagodzianki! Moim zdaniem dlaczego nie oba? W końcu drożdżówka najlepsza jest z kruszonką i lukrem, czy jak mówi moja babcia „szneka z glancem”, dlaczego więc nie jagodzianka? Poniżej znajdziesz przepis zarówno na kruszonkę jak i lukier, możesz przygotować oba lub tylko jedno z nich według uznania 😉

Kiedy jest sezon na jagody?
Sezon jagodowy zaczyna się zazwyczaj pod koniec czerwca i trwa przez cały lipiec, ale przez upały z jakimi mamy coraz częściej do czynienia, sezon jagodowy zaczyna się coraz wcześniej.

Dlaczego jagodzianki są takie drogie? Ile kosztują jagody?
Rok 2024 r. za jagodziankę w pobliskiej cukierni zapłaciłam 18 zł a za 500 g jagód 30 zł. Niestety ale kilogram jagód kosztuje na rynku 60 zł!
Z 0,5 kg jagód wychodzi ok. 8 jagodzianek tak więc znacznie bardziej opłaca się przygotować je samemu. Zwłaszcza, że to ciasto zachowuje swoją świeżość przez kilka dni! Jeżeli chcesz możesz zastąpić jagody borówkami, smak jest podobny a borówki są dwa razy tańsze!

Z jakiego ciasta robi się jagodzianki?
Jagodzianki przygotowuje się z ciasta drożdżowego, jak drożdżówki czy słodkie bułeczki. W końcu niektórzy nazywają je bułkami z jagodami. Ciasto powinno być maślane, mięciutkie i długo zachowywać swoją świeżość.

Jaka jest najlepsza mąka na jagodzianki?
Ponoć do ciast drożdżowych najlepsza jest mąka luksusowa typ 550. Jako że nie miałam takiej mąki użyłam mieszanki mąki 450 i 650 i uważam że był to strzał w dziesiątkę! Ciasto wychodzi mięciutkie i pozostaje świeże przez kilka dni. Możesz oczywiście zastosować dowolną mąkę pszenną, ale moim zdaniem, zastosowanie tych dwóch typów mąk jest odpowiedzialne za to ciasto, które się “nie starzeje” i wszyscy się nim zachwycają.

Czy trzeba rozmrażać jagody do ciasta?
Jagód nie trzeba rozmrażać przed dodaniem ich do jagodzianek, ale oczywiście można. Pamiętaj by obtoczyć je w skrobi przed dodaniem do ciasta.

W czym obtoczyć jagody?
Jagody, ale też inne owoce, przed dodaniem do ciasta obtaczamy w skrobi. Można też dodać cukier puder i cukier z wanilią lub ekstrakt waniliowy. Najlepiej przesiać cukier puder ze skrobią przez sitko, by dobrze się wymieszały i nie było grudek. Zwłaszcza jeżeli chodzi o cukier puder, lubi się on zbrylać i pozostawiać duże cząstki cukru. W takiej mieszance obtaczamy jagody. Dzięki temu sok, jaki puszczają owoce zrobi się gęsty i bardziej będzie przypominał dżem. Nie wycieknie tak łatwo i nie namoczy tak ciasta, a my nie ubrudzimy się sokiem jagodowym jedząc jagodzianki.

Jak formować jagodzianki?
UWAGA! Ciasto jest bardzo miękkie dlatego przed dzieleniem ciasta musisz posypać blat solidnie mąką by ciasto się do niego nie przykleiło. Ciasto podziel na osiem równych części. Każdą z części rozciągnij w dłoniach by otrzymać płaski, okrągły placek. Następnie włóż go do głębokiego talerza lub miseczki najlepiej takiej, która nie ma stromych, pionowych ścianek. Im łagodniejsze będzie “zejście” miski – kąt pochylenia ścianek tym wygodniej będzie formować ciasto. Miska jest potrzebna, aby jagody „nie uciekały” na boki podczas sklejania. Na środek ciasta nałóż kilka łyżek jagód i zaklej jak pieroga. Sklej dokładnie by nie było dziur w cieście. Rogi wklej do środka by nadać jagodziance bardziej okrągły kształt. By wyciągnąć jagodziankę z miski chwyć miskę w jedną rękę a drugą przykryj wierzch jagodzianki. Następnie odwróć miskę tak by jagodzianka została Ci w dłoni sklejeniem do dołu. Układaj jagodzianki na blasze sklejeniem do dołu.

Czym smarować bułki z jagodami?
Jagodzianki przed pieczeniem posmaruj mlekiem/białkiem/żółtkiem/jajkiem lub ich mieszanką. Takie smarowanie sprawi, że bułeczki będą błyszczące a jeśli przygotowujesz jagodzianki z kruszonką to łatwiej przyklei się ona do ciasta.

Ile piec jagodzianki z kruszonką?
Jagodzianki pieczemy aż będą złocisto-pomarańczowe. Pieczemy je w temperaturze o 175°C bez termoobiegu i pieczemy ok. 25 minut.

Jak przechowywać domowe jagodzianki?
Upieczone jagodzianki przechowuj w szczelnym opakowaniu. Polukrowana kruszonka może rozmiękać po 1-2 dniach.

Jagodzianki zawierają gluten. Z podanych niżej proporcji otrzymasz ok. 8 jagodzianek (ok. 170 g). Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować najlepsze tradycyjne jagodzianki drożdżowe i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

Jagodzianki

Najlepsze słodkie bułeczki wypełnione jagodami i polane lukrem lub posypane kruszonką. Pyszne ciasto, które zachowuje świeżość przez wiele dni. Możesz je wykorzystać także do innych wypieków.
Oceń pierwsza(-y) ten przepis 🙂
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 25 minuty
Pieczenie 25 minuty
Łączny czas 50 minuty
Danie Desery
Kuchnia Polska
Porcje 8 jagodzianek
Kalorie 326 kcal

Przepis na jagodzianki

Składniki
  

Ciasto

  • 15 g świeżych drożdży (lub 1 łyżeczka drożdży suchych)
  • ½ szklanki cukru
  • ½ szklanki mleka
  • 1 szklanka mąki typ 450
  • 1 szklanka mąki typ 650
  • 50 g masła (roztopionego)
  • 3 żółtka
  • sól

Nadzienie

  • 500 g jagód
  • 2 czubate łyżki cukru pudru
  • 2 czubate łyżki skrobi
  • 12 g cukru z wanilią (lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego)

Kruszonka

  • 25 g masła (zimnego)
  • 25 g cukru
  • 50 g mąki

Lukier

  • 5-8 łyżek cukru pudru (w zależności od gęstości jaką chcesz uzyskać)
  • 2 łyżki gorącej wody
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Dodatkowo

  • 1 jajko (do posmarowania jagodzianek)

Przygotowanie przepisu
 

Ciasto

  • Jeżeli używasz drożdży świeżych najpierw przygotuj rozczyn: Drożdże pokrusz do miski. Wsyp trochę cukru i zalej letnim mlekiem. Wsyp trochę mąki (ok. 2-3 łyżki) i wymieszaj. Przykryj rozczyn ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na ok. 10 minut. Po tym czasie wsyp resztę mąki i cukru, dodaj żółtka i sól. Jeżeli używasz suszonych drożdży możesz od razu wymieszać wszystkie składniki.
    15 g świeżych drożdży, ½ szklanki cukru, ½ szklanki mleka, 1 szklanka mąki typ 450, 1 szklanka mąki typ 650, 3 żółtka, sól
  • Ciasto mieszaj do połączenia składników aż powstanie gładkie ciasto (ok. 10 minut). Potem powoli dodawaj roztopione i wystudzone masło. Po dodaniu całego masła wyrabiaj ciasto przez ok. 5 minut aż ciasto połączy się z tłuszczem. Wyrobione ciasto przykryj i odstaw do wyrośnięcia (ok. 1h).
    50 g masła

Nadzienie

  • Jagody dokładnie umyj i osusz. W misce wymieszaj jagody z cukrem pudrem, mąką ziemniaczaną (skrobia) i cukrem waniliowym.
    500 g jagód, 2 czubate łyżki cukru pudru, 2 czubate łyżki skrobi, 12 g cukru z wanilią

Kruszonka

  • W misce wymieszaj razem zimne masło pokrojone w kostkę, cukier i mąkę. Najlepiej wyrabiaj kruszonkę ręką. Wyrabiaj aż masło połączy się z mąką i cukrem i powstaną większe i mniejsze okruchy.
    25 g masła, 25 g cukru, 50 g mąki

Formowanie

  • Blat posyp obficie mąką. Na niej ułóż wyrośnięte ciasto. Posyp je mąką i podziel na 8 równych części. Z każdej części uformuj płaski, okrągły placek. Ciasto włóż do miski lub głębokiego talerza by wygodniej się je nadziewało. Na środek ciasta nałóż 2-3 łyżki jagód. Zaklej ciasto jak pieroga/pączka. Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia sklejeniem do dołu. Uformowane jagodzianki przykryj i odstaw do wyrośnięcia na ok. 1h.
  • Wyrośnięte jagodzianki posmaruj rozbełtanym jajkiem, posyp kruszonką i włóż do piekarnika nagrzanego do 175 °C i piecz przez ok. 25 minut . Upieczone jagodzianki odstaw do ostygnięcia.
    1 jajko

Lukier

  • Do miski wlej 2 łyżki gorącej wody, trochę soku z cytryny i dodaj 2-3 łyżki cukru pudru. Wymieszaj. Dodawaj porcjami cukier puder aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Im lukier będzie gęstszy tym więcej go będzie na jagodziankach.
    5-8 łyżek cukru pudru, 2 łyżki gorącej wody, 1 łyżeczka soku z cytryny
  • Gotowym lukrem posmaruj wystudzone jagodzianki. Smacznego!

Wideo

Zobacz jak zrobić domowe tradycyjne jagodzianki krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 192kcal (10%)Węglowodany: 30g (10%)Białko: 4g (8%)Tłuszcz: 6g (10%)Tłuszcze nasycone: 4g (22%)Tłuszcze trans: 0gCholesterol: 68mg (23%)Sód: 15mg (1%)Potas: 82mg (2%)Błonnik: 2g (7%)Cukier: 10g (11%)Witamina A: 247IU (5%)Witamina C: 4mg (4%)Witamina D: 1µg (4%)Witamina E: 1mg (4%)Witamina K: 8µg (7%)Wapń: 25mg (3%)Żelazo: 1mg (7%)Mangan: 0mg (15%)Magnez: 9mg (2%)Cynk: 1mg (4%)Kwas foliowy: 34µg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze