Ciasto ze śliwkami

Ciasto ze śliwkami

Kruche ciasto ze śliwkami to pyszny jesienny wypiek i doskonały pomysł na wykorzystanie śliwek z promocji 😉. Możesz przygotować je zarówno z mrożonych jak i surowych śliwek.
To kruche ciasto różni się trochę od standardowego bo dodaję do niego coś nieoczywistego. Tym tajnym składnikiem jest smalec! (ale spokojnie możesz też zrobić ciasto z samym masłem 😉).

Dlaczego warto dodać smalec do ciasta?

  • Smalec to 100% tłuszczu a masło to ok. 82% tłuszczu.
  • Smalec jest znacznie tańszy niż masło.

W amerykańskich przepisach na kruche ciasto często pojawia się taki składnik jak “shortening”. Jest to utwardzony olej roślinny, który poprawia strukturę ciasta. Jest to 100% tłuszczu, które w temperaturze pokojowej ma postać stałą dlatego jest idealny do przygotowywania kruchego ciasta. Jako, że w Polsce ten produkt jest trudno dostępny i staram się unikać oleju palmowego to postanowiłam zastąpić go smalcem i był to strzał w dziesiątkę!

Zwłaszcza, że dodatek smalcu do kruchego ciasta nie jest niczym nowym. W starych babcinych przepisach na pewno znajdziesz podobny przepis. Oczywiście, jeśli chcesz możesz użyć tylko masła, ale wydaje mi się, że ciasto ze smalcem łatwiej się wyrabia i wałkuje. Nie rwie się tak i łatwiej jest je przenieść do formy. Nie bój się, nie czuć smaku smalcu w cieście! Smalec łatwiej też topi się przy kontakcie z ciepłem dłoni ponieważ jest to sam tłuszcz. Dlatego lepiej jest wyrobić ciasto nożem lub w malakserze. Używając malaksera upewnij się, że ma on wystarczająco dużą misę. Jeżeli ciasto będzie miało zbyt mało miejsca to bardzo możliwe, że wyjdzie gumowate, ponieważ będzie zbyt długo wyrabiane.

Możesz bez problemu posiekać ciasto zwykłym nożem, ale jeżeli często przygotowujesz kruche ciasto to warto zainwestować w nóż do kruchego ciasta. Na pewno przyspiesza on pracę. Kosztuje tylko kilka złotych a znajdziesz go w Internecie lub markecie np. Auchan lub Carrefour.

Wskazówki:

  • Mąka: do ciasta dodaję zwykłą mąkę uniwersalną (typ 405-500), do posypania blatu używam mąki krupczatki.
  • Tłuszcz: Możesz użyć masła i smalcu lub samego masła. 70 g smalcu to 70 g tłuszczu, tyle co 85 g masła. 
    Jeżeli chcesz użyć samego masła a ciasto ma mieć taką samą zawartość tłuszczu użyj 205 g masła (120 g + 85 g = 205 g). Smalec i masło powinny być porządnie schłodzone, możesz je pokroić lub zetrzeć na tarce przed dodaniem do ciasta.
  • Cukier: Dodaję bardzo czubate łyżki cukru pudru co daje ok. 70 g cukru. By zachować „złote proporcje 3:2:1” możesz dodać ok. 100 g cukru (ok. 4 czubate łyżki). Wszystko zależy od tego jak słodkie ciasto chcesz uzyskać.
  • Woda: Do ciasta musisz dodać lodowatą wodę!
  • Jajka: nie są potrzebne, ale jeśli chcesz możesz zmienić wodę na 1 żółtko.
  • Śliwki: Użyj ulubionej odmiany. Śliwki wystarczy przekroić na pół, ale jeżeli nie lubisz dużych kawałków owoców w cieście możesz pokroić je na mniejsze kawałki.
  • Forma: Użyj okrągłej formy do ciasta, szklanej, ceramicznej lub metalowej.
  • Wyrabianie: Kruche ciasto wyrabiaj jak najkrócej tylko do połączenia składników, nie musi być idealnie wymieszane, jeżeli będą widoczne kawałki masła nic nie szkodzi.
  • Chłodzenie: Ciasto bezpośrednio przed pieczeniem możesz schować na kilka minut do lodówki. Dzięki temu wyjdzie bardziej chrupiące.
  • Pieczenie: Piekarnik musi być nagrzany! Piecz ciasto bez termoobiegu w temperaturze 180-200 °C.

Modyfikacje:

  • Smalec możesz zamienić na masło.
  • Ciasto zamiast cukrem możesz posypać płatkami migdałów.
  • Zamiast na górze układać ciasto możesz posypać kruszonką klasyczną lub kruszonką z płatków owsianych.
  • Ciasto możesz posmarować rozbełtanym jajkiem lub mlekiem by po upieczeniu ładnie się błyszczało.
  • Śliwki możesz zamienić na inne sezonowe lub mrożone owoce.
  • Jeżeli twoje śliwki są bardzo słodkie lub lubisz kwaśne ciasta, możesz zredukować ilość cukru dodaną do śliwek.

Jaką mąką posypać blat?
Do posypania blatu używam mąki krupczatki ponieważ nie klei się ona tak do ciasta jak zwykła mąka. Możesz użyć też mąki ryżowej. Jeśli nie masz ich w domu, zwykła mąka też się nada, ale jeśli często robisz ciasta i ciasteczka, warto przetestować różne mąki. Może też zaczniesz używać krupczatki a może nie będzie to dla Ciebie żadna różnica.

Czy ciasto można przygotować dzień wcześniej?
Ciasto możesz przygotować dzień wcześniej i włożyć na noc do lodówki, ale pamiętaj by wyjąć je ok. 30 min wcześniej by łatwo było je wałkować. Jeżeli ciasto jest twarde i trudno się wałkuje, kruszy się podczas wałkowania to przykryj je i poczekaj kolejne 15-30 minut by się trochę ogrzało.

Co zrobić, żeby śliwki nie puściły soku w cieście? W czym obtoczyć śliwki do ciasta?
Pieczone owoce puszczają sok, który może rozmoczyć ciasto, aby tego uniknąć przed pieczeniem obtocz owoce w skrobi. Ja oprócz mąki ziemniaczanej do obtoczenia śliwek dodaję także cukier puder i cynamon. Taką mieszanką należy dokładnie pokryć śliwki i odstawić je na chwile by mąka dokładnie wchłonęła sok. Skrobia (mąka ziemniaczana) sprawi, że sok, który wypłynie ze śliwek podczas pieczenia będzie gęsty i nie rozmoczy ciasta a podczas krojenia nie wyleje się. Śliwkowe nadzienie będzie miało lekko żelową-kisielową konsystencję.

Z podanych niżej proporcji wychodzi ciasto o średnicy 26 cm co daje ok. 12 kawałków o masie ok. 160 g. Przeczytaj przepis krok po kroku jak upiec kruche ciasto śliwkowe i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

Ciasto ze śliwkami

Kruche ciasto ze śliwkami

Pyszne kruche ciasto z tajnym składnikiem! Bez jajek (smaruję jajkiem wierzch ciasta, ale możesz zastąpić je mlekiem).
Oceń pierwsza(-y) ten przepis 🙂
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 40 minuty
Pieczenie 40 minuty
Łączny czas 1 godzina 20 minuty
Danie Desery
Kuchnia Amerykańska, Polska
Porcje 12 porcji
Kalorie 345 kcal

Przepis na ciasto ze śliwkami

Składniki
  

Ciasto

  • 320 g mąki
  • 3 czubate łyżki cukru pudru
  • ½ łyżeczki soli
  • 120 g masła (zimnego)
  • 70 g smalcu (zimnego)
  • 6-7 łyżek lodowatej wody

Nadzienie

  • 1,2 kg śliwek
  • 6 łyżek cukru pudru
  • 3 łyżki skrobi (mąki ziemniaczanej)
  • ½ łyżeczki cynamonu

Dodatkowo

  • 1 jajko (do posmarowania)
  • 2 łyżki cukru (do posypania)

Przygotowanie przepisu
 

  • Przygotuj lodowatą wodę. 30 minut przed robieniem ciasta włóż szklankę z wodą do lodówki by ją dobrze schłodzić lub jeśli masz kostki lodu, bezpośrednio przed robieniem ciasta włóż do szklanki kostki lodu i wlej trochę wody.
    Lodowata woda do ciasta
  • Do przygotowania kruchego ciasta użyj malaksera, noża lub dłoni. Masło i smalec pokrój na mniejsze kawałeczki. Na blat/do malaksera wsyp mąkę, sól i cukier puder. Wymieszaj. Dodaj masło i smalec. Posiekaj nożem by składniki się wymieszały. Na końcu dodaj odrobinę wody.
    Wyrabiaj ciasto do połączenia składników. W razie potrzeby dodaj więcej wody, ale nie za dużo (max. 8 łyżek). Nie wyrabiaj ciasta zbyt długo. Podziel ciasto na 2 części. Jedną mniejszą a drugą większą. Większa część będzie spodem ciasta a mniejsza będzie górą ciasta. Obie części owiń folią spożywczą lub włóż do szczelnego pojemnika i włóż do lodówki na 15-30 minut lub na całą noc.
    320 g mąki, 3 czubate łyżki cukru pudru, ½ łyżeczki soli, 120 g masła, 70 g smalcu, 6-7 łyżek lodowatej wody
    Wyrabianie ciasta
  • Ze śliwek wyjmij pestki i jeśli chcesz możesz pokroić je na mniejsze kawałki. Pokrojone śliwki posyp skrobią, cukrem i cynamonem. Wymieszaj tak by mąka i cukier dobrze pokryły śliwki. Odstaw by skrobia dobrze wchłonęła sok ze śliwek.
    1,2 kg śliwek, 6 łyżek cukru pudru, 3 łyżki skrobi, ½ łyżeczki cynamonu
    Mieszanie śliwek ze skrobią i cukrem pudrem
  • Schłodzone ciasto wyjmij z lodówki (najpierw tą większą część). Przełóż na podsypaną mąką blat. Posyp mąką również wierzch ciasta i rozwałkuj. Rozwałkowane ciasto przełóż do formy przy pomocy wałka. Ciasto nie może być zbyt cienko rozwałkowane bo podczas przenoszenia rozpadnie się. Formy nie musisz wykładać papierem ani smarować masłem. Przyklej ciasto do boków formy.
    Wałkowanie ciasta i przenoszenie do formy
  • Na ciasto przełóż śliwki. Następnie rozwałkuj mniejszą część ciasta i pokrój w paski o szerokości 2-3 cm. Ułóż paski na cieście w kratkę – sprawdź jak to zrobić na filmiku poniżej.
    Układanie ciasta w formie i dekoracja paskami z ciasta
  • Wierzch ciasta posmaruj rozbełtanym jajkiem lub mlekiem i posyp cukrem. Włóż ciasto do piekarnika nagrzanego do grzałka góra+dół200 °C i piecz przez 40 minut. Po 40 minutach, kiedy ciasto jest złociste, wyjmij ciasto z piekarnika i poczekaj aż całkowicie ostygnie zanim je pokroisz. Smacznego!
    1 jajko, 2 łyżki cukru
    Smarowanie wierzchu ciasta jajkiem i obsypanie cukrem

Wideo

Zobacz jak zrobić domowe kruche ciasto ze śliwkami krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 216kcal (11%)Węglowodany: 32g (11%)Białko: 3g (5%)Tłuszcz: 9g (14%)Tłuszcze nasycone: 4g (27%)Tłuszcze trans: 1gCholesterol: 21mg (7%)Sód: 65mg (3%)Potas: 121mg (3%)Błonnik: 1g (5%)Cukier: 17g (19%)Witamina A: 383IU (8%)Witamina C: 6mg (8%)Witamina D: 0µg (1%)Witamina E: 1mg (4%)Witamina K: 6µg (6%)Wapń: 10mg (1%)Żelazo: 1mg (3%)Mangan: 0mg (6%)Magnez: 9mg (2%)Cynk: 0mg (1%)Kwas foliowy: 26µg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze