Chałka

Chałka drożdżowa

Przepis na doskonałą miękką domową chałkę. Z tego przepisu wychodzi doskonała chałka nocna. Wyrobione ciasto w misie możesz przykryć folią spożywczą i schować do lodówki na noc, a rano zawinąć chałkę i upiec ją na śniadanie.

Z jakiego kraju jest chałka?
Chałka wywodzi się z kuchni żydowskiej i tradycyjnie jest to raczej rodzaj wytrawnego pieczywa o znaczeniu symbolicznym. Natomiast w kuchni polskiej została ona zmodyfikowana do słodkiego wypieku często posypanego kruszonką. Taką słodką chałkę możemy dzisiaj kupić w każdej piekarni czy markecie. Niestety są one często robione z formy a nie plecione. W smaku przypominają raczej bułkę a nie maślane ciasto o charakterystycznej strukturze, które doskonale się rwie. Kruszonka na kupnej chałce to zazwyczaj praktycznie sama mąka a jest jej tyle co kot napłakał. Dlatego warto upiec taką chałkę samemu w domu.

Z czego robi się chałkę?
Do przygotowania chałki potrzebujemy mąki, mleka, masła, cukru, jajka i drożdży.

Ile jajek do chałki?
Do ciasta z 500 g mąki dodajemy tylko 1 jajko ale potrzebujemy jeszcze jednego jajka do posmarowania chałki przed pieczeniem. Dzięki temu kruszonka lepiej przyklei się do chałki, a ciasto po upieczeniu będzie błyszczące.

Z jakiej mąki można zrobić chałkę?
Chałkę przygotowuje się z mąki pszennej. Ja piekę chałkę z uniwersalnej mąki typ 405-500 ale możesz też użyć mąki chlebowej lub mąki typ 550, która jest najlepsza do ciasta drożdżowego.

Jak się robi kruszonkę do chałki?
Kruszonkę robi się z mąki, zimnego masła i cukru w proporcjach 2:1:1. Masło dobrze jest pokroić na małe kawałeczki by ułatwić sobie pracę. Kruszonkę najlepiej wyrabia się rękami a zajmuje to maksymalnie 2-3 minuty. Wszystkie składniki muszą się połączyć, a kruszonka powinna mieć formę większych i mniejszych kawałków.

Jak długo piecze się chałkę?
Jedną chałkę z 500 g mąki piecz ok. 35-40 minut bez termoobiegu. Jeżeli z tej samej ilości ciasta zrobisz dwie lub trzy chałki pewnie upieką się one szybciej. Im chałka grubsza tym dłużej się będzie piec.

Czy można jeść ciepłą chałkę?
Chałkę najlepiej jest rozkroić dopiero kiedy ostygnie. Dzięki temu chałka dopiecze się w środku i nie będzie mieć zakalca. Im większa chałka tym dłużej będzie się studzić.

Jak przechowywać chałkę?
Chałka najlepsza jest zaraz po upieczeniu. Aby zachowała swoją świeżość i nie wyschła zawiń ją szczelnie w papier lub włóż do szczelnego pojemnika.

Jak zawijać chałkę?
Chałkę zawijamy jak warkocz (holenderski), tzn.:

Jak zawijać chałkę w warkocz krok po kroku - animacja
  • Z ciasta uformuj 3 równej wielkości wałki (1, 2, 3).
  • Sklej wałki razem końcami na górze.
  • Zawijaj warkocz zawsze przekładając środkowy wałek nad wałkiem obok, naprzemiennie.
  • Najpierw przełóż środkowy wałek (2) nad wałkiem z prawej strony (3). Teraz prawy wałek (3) staje się wałkiem środkowym.
  • Następnie przełóż wałek środkowy (3) nad wałkiem z lewej strony (1). Teraz lewy wałek (1) staje się wałkiem środkowym.
  • Ponownie przełóż środkowy wałek (1) nad prawym wałkiem (2).
  • Następnie przełóż środkowy wałek (2) nad wałkiem z lewej strony (3).
  • Przekładaj tak wałki na przemian, aż skończy ci się ciasto.
  • Na końcu sklej trzy końcówki wałków razem i zawiń pod spód.
  • Chałka jest gotowa.

Co zrobić z czerstwej chałki?
Chałka najlepiej smakuje na świeżo, ale jeśli na drugi lub trzeci dzień zostało Ci trochę chałki i nie wiesz co z nią zrobić, a nie jest już tak smaczna ale szkoda wyrzucać przygotuj tosty francuskie z chałki! Wystarczy pokrojone kromki zanurzyć w rozmąconym jajku z odrobiną mleka i usmażyć na patelni z jednej i drugiej strony. Takie grzanki z chałki świetnie smakują z dżemem, owocami, Nutellą lub serkiem np. śmietankowym lub mascarpone.

Ile kcal ma jeden kawałek chałki?
Z podanych proporcji otrzymamy jedną dużą chałkę o masie ok. 1 kg i wartości energetycznej 3314 kcal. Z takiej chałki otrzymamy ok. 20 grubych kromek. Jeden kawałek chałki ma ok. 166 kcal.

Chałka zawiera gluten.
Przeczytaj przepis krok po kroku jak przygotować chałkę i obejrzyj filmik video pod przepisem.
Zasubskrybuj również kanał SaltedPasta na YouTubie i zapisz się do newslettera by nie ominął Cię żaden przepis!

Chałka drożdżowa

Chałka

Świeża chałka z masłem lub konfiturą to idealne śniadanie lub podwieczorek. Pyszne słodkie, maślane pieczywo w kształcie warkocza z dużą ilością kruszonki. Idealna na niedzielne śniadanie.
5 na podstawie 3 ocen
Chcesz pomóc mi rozwijać bloga?Kliknij przycisk aby dokonać wpłaty
Przygotowanie 30 minuty
Pieczenie 35 minuty
Łączny czas 1 godzina 5 minuty
Danie Przekąski, Śniadanie
Kuchnia Polska, Żydowska
Porcje 1 chałka
Kalorie 3314 kcal

Przepis na chałkę drożdżową

Składniki
  

Rozczyn

  • 250 ml mleka (letniego)
  • 20 g świeżych drożdży (lub ok. 7 g suchych)
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka mąki

Ciasto

  • 500 g mąki
  • 60 g cukru
  • 1 jajko
  • 60 g masła (rozpuszczonego)
  • sól

Kruszonka

  • 50 g mąki
  • 25 g cukru (kryształ)
  • 25 g masła (zimnego)
  • 1 szczypta soli (opcjonalnie)

Dodatkowo

  • 1 jajko (do posmarowania chałki)

Przygotowanie przepisu
 

Rozczyn

  • Do miski wlej letnie mleko, dodaj pokruszone drożdże, cukier i mąkę. Wymieszaj i przykryj. Zostaw do wyrośnięcia na ok. 10 minut.
    250 ml mleka, 20 g świeżych drożdży, 1 łyżka cukru, 1 łyżka mąki

Ciasto

  • Do wyrośniętego rozczynu przesiej mąkę, dodaj cukier, jajko i sól. Wyrabiaj ciasto przez ok. 10 minut mikserem (użyj haka do ciasta drożdżowego). Po 10 minutach dodaj powoli roztopione masło i wyrabiaj kolejne 10 minut. Wyrobione masło przykryj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1h lub włóż do lodówki na całą noc.
    500 g mąki, 60 g cukru, 1 jajko, 60 g masła, sól
  • Wyrośnięte ciasto zagnieć dłońmi i podziel na 3 równe części. Z każdej części uformuj wałek (jeżeli chcesz zrobić 2 małe chałki zamiast 1 dużej to uformuj 6 wałków). Wałki sklej ze sobą na jednym końcu i zapleć z nich warkocz (sprawdź jak to zrobić na filmiku poniżej) następnie sklej razem wałki na drugim końcu warkocza. Tak zaplecioną chałkę przykryj i odstaw do wyrośnięcia na 20-30 minut.

Kruszonka

  • Mąkę, cukier i pokrojone na kawałki zimne masło wsyp do miski. Wyrabiaj ręką aż składniki się połączą. Powinieneś otrzymać zarówno większe grudki jak i sypką kruszonkę.
    50 g mąki, 25 g cukru, 25 g masła, 1 szczypta soli

Pieczenie

  • Wyrośniętą chałkę posmaruj rozbełtanym jajkiem i obsyp obficie kruszonką. Piecz w nagrzanym do grzałka góra+dół180 °C piekarniku przez ok. 35 minut. Poczekaj aż chałka ostygnie zanim ją rozkroisz. Smacznego!
    1 jajko

Wideo

Zobacz jak zrobić domową chałkę na śniadanie krok po kroku na wideo.
Podoba Ci się przepis?Kliknij tutaj, aby zasubskrybować kanał na YouTube!

Wartości odżywcze

Porcja: 100gKalorie: 331kcal (17%)Węglowodany: 54g (18%)Białko: 8g (16%)Tłuszcz: 9g (14%)Tłuszcze nasycone: 5g (33%)Tłuszcze trans: 0gCholesterol: 54mg (18%)Sód: 33mg (1%)Potas: 125mg (4%)Błonnik: 2g (7%)Cukier: 11g (12%)Witamina A: 302IU (6%)Witamina C: 0mgWitamina D: 1µg (4%)Witamina E: 0mg (2%)Witamina K: 1µg (1%)Wapń: 48mg (5%)Żelazo: 3mg (16%)Mangan: 0mg (20%)Magnez: 17mg (4%)Cynk: 1mg (5%)Kwas foliowy: 86µg

Zalecane Dzienne Spożycie (GDA) przyjęto na poziomie 2000 kcal.

Zrobiłaś(-eś) ten przepis?Pochwal się i dodaj zdjęcie w komentarzu!

Domowa chałka drożdżowa

Spróbuj też:

Zapisz się
Powiadom o
guest
Oceń przepis




5 from 3 votes (3 ratings without comment)
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze